باسمه تعالی

طبق توافقات صورت گرفته بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و گمرک جمهوری اسلامی ایران تمامی شرکت‌های دانش‌بنیان در صورت ثبت‌نام در سامانه wms.ir از پرداخت مالیات 4%  علی الحساب بر واردات معاف می‌باشند.

_________________________________________________________________________________________________________

گمرک جمهوری اسلامی ایران در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و برای دستیابی به اقتصادی درون زا و برون گرا در تلاش است تا با بهبود فضای کسب و کار و نیز ایجاد تسهیلات ویژه در فضایی تعاملی و به منظور ارائه خدمات بهتر، شرکت های تولیدی و محصولات را با هماهنگی با وزارت صنعت و معدن و تجارت در سامانه ی جامع " مدیریت کالا " شناسایی کرده تا بتوان گامی بلند جهت بهبود خدمات ویژه به تولیدی ها برداشت.
برای دستیابی به این مهم می بایست شرکت های تولیدی و دانش بنیان مطابق آموزش ذیل اقدام به ثبت نام در سامانه مدیریت کالا به آدرس wms.ir کنند.
قابل ذکر است فرآیند ثبت نام شرکت های تولیدی از دو مرحله تشکیل شده است که در مرحله اول کلیه شرکت های تولیدی ( اعم از شرکت های تولیدی داخل مناطق آزاد و ویژه و سایر تولیدی ها داخل سرزمین اصلی) نسبت به ثبت اطلاعات کلی اقدام نمایند و در مرحله بعد که بزودی اطلاع رسانی خواهد شد نسبت به تکمیل اطلاعات محصولات تولیدی در سامانه اقدام کنند.

برخی تسهیلاتی که شرکت های تولیدی و دانش بنیان می‌توانند با ثبت نام در سامانه مذکور از آن بهره ببرند:

::  معافیت 4 درصد مالیات علی الحساب

:: تسهیل ورود کالا در مسیرهای سبز و امکان اظهار قبل از ورود

:: کیل مصرف و استرداد پروانه وارداتی

:: تسهیل انجام تشریفات گمرکی برای تولیدی های مستقر در مناطق ازاد و ویژه

:: تسهیل در جابجایی کالا با صدور پته خروجی از انبار تولیدی جهت استعلام نیروهای انتظامی

:: برقراری ارتباط موثر بین جامعه دانشگاهی و صنعتی در راستای کمک به نیازهای شرکت های تولیدی 

:: بهبود فضای کسب و کار شرکت های تولیدی با بهره وری از زیرسامانه بازار به منظور معرفی کالای ایرانی به کشورهای دیگر
____________________________________________________________________________________________________________

شماره: 97/241319

تارخ: 1397/03/02

گمرکات اجرایی

با سلام و احترام

به پیوست تصویر نامه شماره 200/2724 مورخه 97/2/22 و نامه 230/47121 مورخ 95/12/4 و نامه 200/20228 مورخ 96/11/18 و ص/230/22337 مورخ 96/12/15 سازمان امور مالیاتی کشور ارسال و اعلام می‌دارد با توجه به مفاد نامه‌های مذکور و همچنین لحاظ مفاد بخشنامه 191-95، واحد های تولیدی دارای پروانه بهره برداری و همچنین ماشین آلات خط تولید واحدهای تولیدی دارای جواز تاسیس از وزارتخانه‌های ذیربط، از پرداخت 4% علی الحساب واردات قطعی موضوع بخشنامه مذکور معاف می‌باشند. خواهشمند است دستور فرمایید در هر مورد بررسی و در صورت ارائه پروانه بهره‌برداری و یا جواز تاسیس (صرفا جهت ماشین آلات خط تولید) نسبت به حذف سیستمی اخذ مالیات مذکور با رعایت کامل مقررات اقدام نمایند.

 

علی معقولی

مدیر کل مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه