راهنمای اخذ معافیت عوارض، حقوق گمرکی و سود بازرگانی

برای شرکت ها و موسسات دانش بنیان

شرکت ها و موسسات دانش بنیان جهت استفاده از معافیت عوارض، حقوق گمرکی و سود بازرگانی در راستای فعالیت­های دانش بنیان خود، لازم است به نکات زیر توجه نمایند:

براساس ماده 4 دستورالعمل اجرایی موضوع ماده 22 آیین نامه اجرایی قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان، که به امضای وزرای علوم، تحقیقات و فناوری و امور اقتصادی و دارایی رسیده است، این معافیت‌ها تنها شامل کالاهای غیر تجاری می‌شود. منظور از کالای تجاری کالایی است که به تشخیص گمرک ایران برای فروش وارد می گردد، اعم از این که به همان شکل یا پس از انجام عملیات (اعم از تولیدی، تفکیک و بسته بندی) به فروش برسد. به عبارت دیگر، مواد، قطعات و کالاهایی که با هدف استفاده در محصول نهایی وارد شده و به فروش می رسند، مشمول این معافیت ها نمی باشند.

بنابراین با توجه به دستورالعمل فوق الذکر و بر اساس مصوبات کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش بنیان، انواع معافیت های قابل اعطا عبارت است از:

1- کالای دانش بنیان برای مهندسی معکوس

2- کالا و قطعات برای ساخت کالای دانش بنیان تا حد نمونه اولیه و پایلوت

3- تجهیزات آزمایشگاهی، تست و کنترل کیفیت

4- ماشین آلات خط تولید برای کالاهای دانش بنیان

  برای واردات ماشین آلات خط تولید، ثبت سفارش الزامی است. در سایر موارد نیز چنانچه به تشخیص گمرک مربوطه، ارزش کالای وارداتی بالا باشد (به طور مثال بیش از 5000 دلار) بهتر است ثبت سفارش صورت گیرد.

 اگر کالای وارداتی، ماشین آلات خط تولید باشد و شرکت دانش بنیان دارای جواز تاسیس، پروانه بهره برداری، کارت شناسایی، گواهی فعالیت صنعتی، و پروانه اکتشاف یا سایر مجوزهای وزارت صنعت، معدن و تجارت باشد، برای استفاده از معافیت ها باید به سامانه بهین یاب www.behinyab.ir رجوع نماید. لازم به ذکر است این شرکت‌ها با رجوع به این سامانه از معافیت مالیات بر ارزش افزوده نیز برخوردار خواهند بود.

معافیت عوارض، حقوق گمرکی و سود بازرگانی برای دو مورد «تجهیزات آزمایشگاهی،تست و کنترل کیفیت» و «ماشین آلات خط تولید کالاهای دانش بنیان» در صورتی اعطا می شود که مشابه آنها در داخل کشور تولید نشود.

ادعای شرکت متقاضی در مورد عدم وجود کالای مشابه ساخت داخل، توسط دبیرخانه کارگروه مورد بررسی و استعلام قرار خواهد گرفت.

 راهنمای اخذ معافیت­‌های گمرکی

1- مطالعه راهنمای اعطای معافیت حقوق گمرکی، سود بازرگانی و عوارض به شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان (لینک)

2-شرکت‌های دانش‌بنیان برای استفاده از معافیت‌های عوارض، حقوق گمرکی و سود بازرگانی، باید در هر مورد واردات، به سامانه reg.daneshbonyan.ir  مراجعه و بعد از تکمیل اطلاعات لارم و بارگذاری مستندات مورد نیاز درخواست خود را ثبت نمایند.

   3- فرم های اکسل معافیت های عوارض،حقوق گمرکی و سود بازرگانی مخصوص شرکت را تکمیل نمایند. (دریافت)

   4-تعهدنامه اخذ معافیت عوارض، حقوق گمرکی و سود بازرگانی را به دقت مطالعه کرده و به امضای مدیر عامل یا رئیس هیئت مدیره شرکت رسانده و و در سامانه بارگذاری نمایید.(تعهد نامه)

پس از بررسی فرم ها و مدارک شرکت متقاضی توسط کارگزاران ارزیابی، در صورت رعایت شرایط مذکور در راهنمای اعطای معافیت عوارض، حقوق گمرکی و سود بازرگانی، تایید اولیه برای استفاده از معافیت ها به اطلاع شرکت ها خواهد رسید.

   5- شرکت متقاضی باید در اظهارنامه گمرکی خود، در زمان تنظیم اظهارنامه در سامانه پنجره واحد تجارت فرامرزی در ردیف 049(تخفیف حقوق ورودی) اعلام دارد که این شرکت مورد تایید کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت ها و موسسات دانش بنیان بوده ومتقاضی استفاده از این معافیت می باشد. (مطابق شکل زیر)

انتخاب ویرایش تخفیف حقوق ورودی در اظهارنامه گمرکی

 

پنجره موردنظر برای انتخاب نوع معافیت

 

 

در صورت هرگونه سوال در رابطه با معافیت‌های گمرکی با شماره 02166596495 تماس حاصل نمایید.