صدور جواز تاسیس و پروانه بهره‌برداری در شعاع 120 کیلومتری تهران و برخی از دیگر شهرهای بزرگ، با ممنوعیت و محدودیتهای مواجه بوده است. طبق ماده (8) قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان، این شرکت‌ها مجازند در محدوده شهر تهران و دیگر شهرها با رعایت مقررات زیست محیطی مستقر شوند و مجوزهای لازم را دریافت کنند. مصوبه «ضوابط استقرار واحدهای صنایع پیشرفته و فعالیت‌های دانش‌بنیان» در راستای اجرایی کردن ماده (8) قانون، توسط معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهوری و با همکاری سایر نهادهای مربوطه از جمله وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان حفاظت محیط زیست، تهیه و در تاریخ 1394/9/15 در هیئت وزیران به تصویب رسید(لینک)

بر مبنای این مصوبه، آن دسته از شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای صنایع پیشرفته که تولیدکننده کالا بوده، در شهرهای دارای محدودیت استقرار و در مکانهای مجاز در حال فعالیت هستند و فعالیت شرکت در آن مکان از حیث رده‌بندی زیست محیطی مجاز باشد، می‌توانند جواز تاسیس و پروانه بهره‌برداری دریافت کنند.

مکان‌های مجاز طبق این مصوبه عبارتست از:

  1. کاربری‌های صنعتی و کارگاهی
  2. پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد مصوب
  3. شهرک‌های دانش سلامت
  4. شهرک‌ها و نواحی صنعتی قانونی
  5. مکان‌های صنعتی مجاز داخل یا خارج محدوده مصوب شهری و روستایی

 

مبنای تصمیم‌گیری برای استقرار در مکان‌های مجاز، رده‌بندی زیست‌محیطی پیوست مصوبه فوق‌الذکر است. شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در شهرهای دارای محدودیت استقرار در صورت رعایت سایر شرایط مندرج در این مصوبه، می‌توانند درخواست خود جهت دریافت جواز تاسیس و پروانه بهره‌برداری را ارسال کنند. برای سایر شهرها محدودیتی وجود ندارد و در نتیجه نیازی به استفاده از این مصوبه و ارائه تقاضا به معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری نیست و تقاضای این شرکت‌ها، با روال‌های عادی در سازمان‌ صنعت، معدن و تجارت استان مربوطه پیگیری خواهد شود.

شرکت‌هایی که صرفاً به ارائه خدمات فنی مهندسی می‌پردازند و حداکثر تولید آنها در حد نمونه‌سازی است، بدون نیاز به استفاده از این مصوبه، می‌توانند از دستورالعمل وزارت صنعت، معدن و تجارت برای صدور جواز تأسیس و پروانه بهره‌برداری برای واحدهای فنی مهندسی استفاده نمایند(لینک). همچنین شرکت‌های فناوری اطلاعات، می‌تواند با مراجعه به سامانه صدور پروانه بهره‌برداری نرم‌افزار(لینک)، پروانه بهره‌برداری مختص خود را از وزارت صنعت، معدن و تجارت دریافت کنند.

شرکت‌های  متقاضی پس از مطالعه "مصوبه هیئت وزیران" (لینکو "سوالات متداول" (لینکباید:

 تقاضای خود را در سامانه reg.daneshbonyan.ir ثبت کنند.

در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر، شرکت‌های متقاضی می‌توانند از طریق شماره تماس 02183534 (داخلی 5) و یا سامانه Crm.isti.ir اقدام نمایند.

 

لینک‌های مرتبط:

مصوبه ضوابط استقرار

فرایند بررسی تقاضاهای استقرار

قوانین مرتبط