ثبت‌نام و ارزیابی

فرایند ارزیابی دانش‌بنیان با ثبت نام درسامانه Reg.daneshbonyan.ir آغاز می‌شود. در کمتر از 90 روز محصولات شرکت از نظر دارا بودن شروط سطح فناوری بالا، طراحی مبتنی بر R&D و داشتن نمونه اولیه ارزیابی شده و در صورت تایید، اطلاعات شرکت‌ در سامانه Pub.daneshbonyan.ir منتشر می‌شود.

شرکت های دانش بنیان نوپا و تولیدی
شرکت‌های دانش‌بنیانی که دارای درآمد عملیاتی در آخرین اظهارنامه مالیاتی خود هستند به عنوان تولیدی و شرکت‌های فاقد درآمد عملیاتی یا فاقد اظهارنامه به عنوان نوپا شناخته می‌شوند.
خلاصه آیین‌نامه ارزیابی
PDF
شرکت‌های دانش‌بنیان نوع 3
شرکت‌های دارای توانمندی‌های فناورانه در مناطق کمتر برخوردار، پارک‌ها و مراکز رشد، شرکت‌های نقش‌ آفرین در حل مسایل راهبردی کشور و شرکت‌های فعال در حوزه صنایع فرهنگی، خلاق، علوم انسانی و اجتماعی
معیارهای دانش‌بنیان نوع 3
PDF
شرکت های دانش بنیان نوع 1
شرکت های دانش بنیان نوع 2
شرکت‌های مستعد دانش‌بنیان
کارگزاران ارزیابی
سوالات متداول
مشاهده همه سوالات

شرکت­ها می‌­توانند با مراجعه به کارتابل دانش­بنیانی خود در سامانه reg.daneshbonyan.ir، بخش درخواست بررسی مجدد، درخواست خود را در قالب فرم بررسی مجدد  (لینک) ارسال نمایند.

درخواست­‌های ارسالی از سوی شرکت­ها در قالبی غیر از فرم بررسی مجدد و بدون توضیحات مبسوط و جامع بر مبنای معیارهای تفصیلی ارزیابی (لینک) و آخرین ویرایش نمونه‌هایی از ارزیابی و سطح بندی کالا و خدمات دانش بنیان (لینک) ترتیب اثر داده نخواهد شد.

بلافاصله پس از نهایی‌شدن پرونده شرکت در دبیرخانه کارگروه، در صورت عدم تایید شرکت، توضیحات علت عدم تایید در کارتابل شرکت قرار داده می‌­شود. نحوه دسترسی به علت عدم تایید در کارتابل شرکت به آدرس reg.daneshbonyan.ir در عکس زیر نمایش داده شده است.

در صورتیکه محصول شرکت در حد نمونه آزمایشگاهی آماده ارائه گردیده است، باید شرکت فرم درخواست بررسی مجدد را تکمیل و از طریق سامانه reg.daneshbonyan.ir ارسال نماید تا درخواست شرکت در دبیرخانه بررسی گردد. در مورد چنین شرکت­هایی باید مستندات لازم جهت احراز آماده شدن نمونه آزمایشگاهی (از جمله فیلم، عکس، نتایج آنالیزها و ....) در بخش ضمایم پیوست گردد.

در صورتیکه علت عدم تایید محصول، صرفا عدم ارائه تاییدیه قید شده است، شرکت کافی است تاییدیه‌­ اعلامی را از طریق سامانه reg.daneshbonyan.ir (بخش درخواست بررسی مجدد) ارسال نماید تا در دبیرخانه بررسی گردد. نیازی به ارسال فرم درخواست بررسی مجدد نیست.

شرکت­‌ها باید ابتدا علت عدم تایید را در کارتابل خود مشاهده کنند.

1- در صورتی که علت عدم تایید شرکت به دلیل نداشتن شرط طراحی مبتنی بر تحقیق و توسعه باشد، شرکت باید نسبت به ارسال مستندات فنی تکمیلی اقدام نماید.

2- در صورتی که علت عدم تایید شرکت نداشتن شرط سطح فناوری باشد، شرکت باید پس از مطالعه معیار تفصیلی و نمونه سطح بندی حوزه تخصصی محصولات خود، نسبت به ارائه دلایل در قالب فرم درخواست بررسی مجدد اقدام نمایید.

پیام مربوط به نداشتن شرط طراحی مبتنی بر تحقیق و توسعه و شرط سطح فناوری به صورت زیر است:

الف- در صورت نداشتن شرط طراحی مبتنی بر تحقیق و توسعه:

" نداشتن طراحی قابل توجه بخش پیچیده محصول یا فرآیند تولید یا تجهیزات تولید"

ب- در صورت نداشتن شرط سطح فناوری:

"عدم انطباق کامل کالاها یا خدمات با «فهرست کالاها و خدمات دانش بنیان» و دارا بودن سطح فناوری بالا"

این دسته از شرکتها می‌­توانند با مرکز مشاوره دانش ­بنیان (02183534) تماس گرفته تا باردیگر وارد فرایند ارزیابی شوند. نیازی به ارسال فرم درخواست بررسی مجدد در سامانه نیست.

در صورتیکه بنا به اظهارنامه سال جدید، شرکت بتواند شرط فروش 25% را اخذ نماید (نسبت فروش محصولات تایید با معافیت به فروش کل شرکت، 25 درصد باشد)، می‌تواند درخواست بررسی خود را از طریق سامانه reg.daneshbonyan.ir ارسال نماید. نیازی به ارسال فرم درخواست بررسی مجدد نیست. شرکت صرفا کافی است که در قالب یک نامه اشاره نماید که بر اساس آخرین اظهارنامه مالیاتی شرط فروش را دارا می باشد، تا دبیرخانه از طریق سامانه بررسی مجدد، مستندات مورد نظر را جهت تهیه توسط شرکت اعلام نماید. از جمله موارد مورد نظر دبیرخانه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1- آخرین اظهارنامه مالیاتی

2- خروجی تفصیلی سامانه معاملات فصلی فروش

3- خروجی تفصیلی سامانه معاملات فصلی خرید

4- فایل اکسل مربوط به تمامی فاکتورهای فروش سال مالی 99 (حتما اطلاعات شرح کالا، تاریخ، شماره فاکتور، مبلغ برای هر فاکتور ذکر شده باشد (اگر در یک فاکتور چندین ردیف فروش وجود دارد هر ردیف جداگانه در فایل اکسل آورده شود).

5- گزارش حسابرسی مربوط به سال آخرین شال مالی ( اگر مبلغ اظهارنامه ای شرکت بیش از 5 میلیار تومان است.)

6- فاکتورها/قراردادهای مربوط به محصولات (در صورت زیاد بودن تعداد فاکتور/قراردادها تنها فاکتور/قرادادهای مربوط به محصولات) 

7- تکمیل اکسل خوداظهاری فروش شرکت (این فایل اکسل پس از ارسال درخواست شرکت در سامانه بررسی مجدد، در اختیار شرکت قرار خواهد گرفت.)

* در مورد خروجی تفصیلی سامانه معاملات فصلی فروش و خرید دو نکته قابل توجه است:

منظور ریز گزارش های خرید و فروش است (فرمت ریز گزارش به صورت عکس زیر است).

 

 

 

نباید خروجی سامانه، ویرایش شده باشد.

بله، این شرکت­ها لازم است برای محصول مورد نظر خود، نسبت به تکمیل فرم درخواست بررسی مجدد در کارتابل خود به آدرسreg.daneshbonyan.ir اقدام نمایند.

باید فرم بررسی مجدد بر مبنای دلیل رد محصول شرکت تکمیل گردد و مستندات تکمیلی نیز باید توسط شرکت به صورت کامل در بخش ضمایم سامانه بررسی مجدد بارگزاری شود.

پس از اخذ استعلام از حوزه های فنی تخصصی، در صورت دارا بودن شرایط آیین نامه ای، امکان ورود به فرآیند ارزیابی مجدد برای شرکت وجود دارد. بدیهی است در صورتیکه شرکت وارد فرآیند ارزیابی شود، بر اساس آخرین آیین نامه ارزیابی منعکس شده در سایت دانش بنیان، ارزیابی شرکت صورت خواهد پذیرفت.

بله، این شرکت­ها لازم است برای محصول یا محصولات مورد نظر خود، نسبت به تکمیل فرم درخواست بررسی مجدد در کارتابل خود به آدرسreg.daneshbonyan.ir اقدام نمایند. ضرروری است که به کلیه سوالات فرم بررسی مجدد برای محصول یا محصولات جدید ادعایی، بر اساس راهنما تکمیل فرم (لینک)، پاسخ­دهی شود. همچنین باید مستندات لازم جهت احراز آماده شدن نمونه آزمایشگاهی (از جمله فیلم، عکس، نتایج آنالیزها و ....) در بخش ضمایم پیوست گردد.

پس از اخذ استعلام از حوزه های فنی تخصصی، در صورت دارا بودن شرایط آیین نامه ای، امکان ورود به فرآیند ارزیابی مجدد برای شرکت وجود دارد. بدیهی است در صورتیکه شرکت وارد فرآیند ارزیابی شود، بر اساس آخرین آیین نامه ارزیابی منعکس شده در سایت دانش بنیان، ارزیابی شرکت صورت خواهد پذیرفت.

بله، این شرکت­ها باید شرکت فرم درخواست بررسی مجدد را تکمیل و از طریق سامانه reg.daneshbonyan.ir ارسال نماید تا درخواست شرکت در دبیرخانه بررسی گردد. در مورد چنین شرکت­هایی ضرروری است که به کلیه سوالات فرم بررسی مجدد برای محصول جدید ادعایی، بر اساس راهنما تکمیل فرم (لینک)، پاسخ­دهی شود. همچنین باید مستندات لازم جهت احراز آماده شدن نمونه آزمایشگاهی (از جمله فیلم، عکس، نتایج آنالیزها و ....) در بخش ضمایم پیوست گردد.

از زمانی که هر شرکت درخواست خود را در سامانه بررسی مجدد ثبت می‌­نماید، حداکثر 45 روز کاری طول می‌­کشد تا پرونده شرکت بطور کامل بررسی شده و نحوه ارجاع مجدد یا عدم ارجاع شرکت برای ارزیابی مجدد مشخص شود.

کالاها و خدمات دانش‌بنیان مورد تایید باید هم‌زمان حائز سه شرط زیر باشد:

  • سطح فناوری: کالاها و خدمات باید در حوزه فناوری‌های بالا یا متوسط به بالا باشد.
  • مرحله تولید: کالاهای ارایه شده،‌ باید در حال تولید بوده یا حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی (دارای قابلیت بررسی فنی)‌ ساخته‌شده باشند. همچنین خدمات، باید دارای اسناد فروش باشد.
  • تسلط بر دانش فني: شرکت باید طراحی اساسی و قابل‌توجهی مبتنی بر فعالیت‌های تحقیق و توسعه انجام داده باشد.

کالاها و خدمات باید در حوزه فناوری‌های بالا یا متوسط به بالا باشند به این معنا که دانش فنی طراحی و ساخت نمونه‌ی آزمایشگاهی یا دانش فنی فرآیند تولید محصول به دلیل پیچیدگی فنی:

1-  به سختی قابل کپی‌برداری بوده و کسب آن از موانع اصلی ورود شرکت‌های دیگر به بازار باشد.

2-  نیازمند تحقیق و توسعه قابل توجه توسط تیم فنی خبره، برای کسب آن باشد.

3- منجر به ایجاد خواص یا کارکردهای پیچیده‌ای در محصول شده باشد.

دبیرخانه مرکز شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان به منظور راهنمایی شرکت‌های متقاضی، فهرستی از کالاها و خدمات حائز سطح فناوری تحت عنوان فهرست کالا و خدمات دانش‌بنیان آماده کرده که از طریق سایت دانش‌بنیان منتشر شده است. (لینک دسترسی)

فهرست کالا و خدمات دانش بنیان، فهرستی است که بعنوان محصولات در حوزه فناوری های برتر و با ارزش افزوده بالا و پیچیدگی فنی بالا، به تصویب کارگروه می‌رسد. آخرین نسخه این فهرست از طریق سایت اطلاع رسانی دانش بنیان قابل دسترسی است. (لینک دسترسی)

شرکت باید طراحی اساسی و قابل توجهی مبتنی بر فعالیت­های تحقیق و توسعه، حداقل در یکی از موارد زیر انجام داده باشد:

الف- طراحی زیرسیستم اصلی کالا و خدمت

ب- طراحی یکپارچه‌سازی کالا و خدمت

ج- طراحی فرآیند (یا تجهیزات) تولید کالا و خدمت، مشروط به پیچیده بودن این فرآیند (یا تجهیزات) تولید

لازم به ذکر است، معیارهای فوق با توجه به حوزه فناوری محصولات شرکت‌ها، به‌صورت تفصیلی و عملیاتی در بسیاری از حوزه‌ها تبیین شده‌اند که شرکت‌ها جهت سنجش کالاها و خدمات محصولات خود با معیارهای دانش‌بنیان، از آن‌ها استفاده نمایند. (لینک دسترسی)

لازم است شرکت براساس فعالیت‌های تحقیق و توسعه بر روی محصول یا فرآیند/تجهیزات تولید، طراحی قابل توجهی انجام داده باشد. طراحی مذکور، باید براساس یک یا ترکیبی از روش­های زیر، انجام شده باشد:

1- طراحی داخلی: انجام طراحی مبتنی بر ایده و فعالیت­های تحقیق و توسعه شرکت.

2- مهندسی معکوس: انجام طراحی براساس فعالیت‌­های تحقیق و توسعه بر روی مهندسی معکوس محصول شرکت‌های دیگر.

3- انتقال فناوری به همراه ایجاد تغییرات اساسی: شرکت ابتدا دانش فنی را از طریق انتقال فناوری از مجموعه‌­های بیرون از شرکت (از طریق خرید لیسانس، خرید تجهیزات، دریافت آموزش از شرکت‌های دیگر و...) وارد کرده است، و در ادامه با انجام تحقیق و توسعه و طراحی، موفق به ایجاد تغییرات اساسی در محصول یا فرآیند یا تجهیزات پیچیده تولید، شده است.

شرکت باید دانش فنی محصول را عمدتاً به‌صورت داخلی توسعه داده باشد به این معنا که بخش عمده دانش فنی طراحی یا ساخت (حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی)، مبتنی بر ایده و فعالیت‌های تحقیق و توسعه و از طریق توانمندی‌های فنی خود شرکت حاصل شده باشد.

شرکت باید دانش فنی مربوط به طراحی یا ساخت (حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی) محصولی که قبلا توسط افراد یا شرکت‌های دیگر تولیدشده است را به‌ صورت نسبتاً کاملی از طریق فرآیند مهندسی معکوس کسب کرده باشد.

- اگر شرکت دانش فنی محصول یا فرآیند پیچیده تولید را از مجموعه‌های بیرونی (از طریق روش‌هایی نظیر خرید لیسانس، کلید در دست، خرید تجهیزات و...) کسب کرده باشد، برای تسلط بر دانش فنی محصول باید با انجام تحقیق و توسعه و طراحی، موفق به ایجاد تغییرات اساسی در محصول یا فرآیند (تجهیزات) پیچیده تولید، شده باشد تا تایید گردد. (انتقال فناوری معمولا به خرید مجموعه‌ای از ماشین‌آلات، مهارت‌ها، لیسانس و دانش فنی اطلاق می‌شود)

- البته به‌منظور حمایت از همکاری‌های فناورانه، درصورتی‌که شرکت دانش فنی محصول حائز سطح فناوری بالا (سطح 1) را از طریق انتقال فناوری از مجموعه‌های داخل کشور وارد کرده ولی تغییرات اساسی در محصول یا فرآیند (تجهیزات) تولید آن نداده است، در صورت تسلط شرکت بر دانش فنی و منطق طراحی (know-why)  و دارا بودن سایر شرایط آئین‌نامه، محصول می‌تواند به‌صورت کالا و خدمات مندرج در «فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان سطح 2»، مورد تایید قرار گیرد.

شرکت‌های موضوع آیین‌نامه ارزیابی و تشخیص شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان شامل 4 دسته تولیدی نوع 1، تولیدی نوع 2، نوپا نوع 1 و نوپا نوع 2 می‌باشند که بر اساس دارا بودن معیارهای کالاها و خدمات دانش‌بنیان مورد تایید(ماده (1) آیین‌نامه ارزیابی شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان) و همچنین معیارهای خاص موردنظر هر یک از انواع شرکت‌های ذکرشده مشمول حمایت‌های قانون می‌شوند.

شرکت‌های نوپا که دارای اظهارنامه مالیاتی سال مالی گذشته خود نیستند یا دارای درآمد عملیاتی در اظهارنامه مالیاتی سال مالی گذشته خود نیستند، در صورتی که حداقل یک «کالا یا خدمت یا فرآیند تولید یا تجهیز تولید» با فناوری در سطح 1 را حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی و مشروط به دارا بودن همه معیارهای ماده (1) آیین‌نامه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌های دانش‌بنیان، ساخته و ارایه نمایند، بصورت شرکت «نوپا نوع 1» تایید می­شوند.

شرکت‌های نوپا که دارای اظهارنامه مالیاتی سال مالی گذشته خود نیستند یا دارای درآمد عملیاتی در اظهارنامه مالیاتی سال مالی گذشته خود نیستند، در صورتی که حداقل یک «کالا یا خدمت یا فرآیند تولید یا تجهیز تولید» با فناوری در سطح 2 را حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی و مشروط به دارا بودن همه معیارهای ماده (1) آیین‌نامه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌های دانش‌بنیان، ساخته و ارایه نمایند، بصورت شرکت «نوپا نوع 2» تایید می­شوند.

شرکت‌های متقاضی که در اظهارنامه سال مالی گذشته خود دارای درآمد عملیاتی هستند، در صورتی که حداقل (25) درصد از این درآمد، ناشی از فروش کالاها یا خدمات با فناوری در سطح 1 و حائز همه معیارهای ماده (1) آیین نامه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌های دانش‌بنیان باشد، بصورت شرکت «تولیدی نوع 1» تایید می‌شوند.

- شرکت‌های متقاضی که در اظهارنامه سال مالی گذشته خود دارای درآمد عملیاتی هستند، با دارا بودن یکی از شرایط زیر، بصورت شرکت «تولیدی نوع 2» تایید می­شوند:

1- شرکت، حداقل یک «کالا یا خدمت یا فرآیند تولید یا تجهیز تولید» با فناوری در سطح 1 یا سطح 2 را حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی و مشروط به دارا بودن همه معیارهای ماده (1)، ساخته و ارایه نماید.

2- شرکت مجری حداقل یک پروژه «مهندسی، پیمانکاری و ساخت»  (EPC)باشد، مشروط به اینکه حداقل (10) درصد از قیمت قراردادهای پروژه، ناشی از بخش‌های حائز همه معیارهای ماده (1) آیین نامه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌های دانش‌بنیان باشد.

- در مورد شرکت‌هایی که در اظهارنامه مالیاتی سال مالی گذشته خود دارای درآمد عملیاتی بالایی باشند، لازم است حداقل (3) درصد از این درآمد، ناشی از کالاها، خدمات، فرآیند تولید یا تجهیزات تولید با فناوری در سطح 1 یا سطح 2 و حائز همه معیارهای ماده (1) آیین‌نامه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌های دانش‌بنیان، باشد. شرکت­هایی که حائز این شرایط نباشند، براساس پیوست (2) آیین نامه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌های دانش‌بنیان -که مربوط به شرکت­های مستعدد دانش‌نبیان(نوع 3) است- ارزیابی می­شوند.

این شرکت‌ها قادر به استفاده از تمام حمایت‌های نام برده شده در قانون حمایت از شرکت‌­ها و موسسات دانش‌بنیان و همچنین سایر حمایت­های تدارک دیده شده توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری می‌باشند. فهرست این حمایت­ها از طریق سامانه دانش‌بنیان قابل رویت است. (لینک دسترسی)

این شرکت‌ها به جز معافیت مالیاتی قادر به استفاده از تمام حمایت‌های نام برده شده در قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان و همچنین سایر حمایت­های تدارک دیده شده توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری می‌باشند. فهرست این حمایت­ها از طریق سامانه دانش‌بنیان قابل رویت است. (لینک دسترسی)

البته در صورتی که فروش محصولات دانش‌بنیان این شرکت­­ها بالای 50 میلیارد تومان باشد، به شرط استفاده شرکت از حمایت اعتبار مالیاتی، می توانند از معافیت مالیاتی نیز بهره‌مند شوند.

در حال حاضر، شرکت‌هایی که درآمد اظهارنامه‌ای آنها بالاتر از 10 میلیارد تومان در سال باشد، جزء شرکت‌های با درآمد بالا محسوب می‌شوند. البته این عدد در سال‌های مختلف توسط دبیرخانه بروزرسانی می‌گردد.

در شرکت‌هایی که در اظهارنامه مالیاتی سال مالی گذشته خود دارای درآمد عملیاتی بالایی باشند، به نسبت درآمد ناشی از «کالاها، خدمات، فرآیند تولید یا تجهیزات تولید» دانش‌بنیان به درآمد عملیاتی شرکت توجه می­شود:

  • چنانچه این نسبت بیشتر از (3) درصد باشد، شرکت به صورت تولیدی نوع 1 یا نوع 2 تایید می­گردد.
  •  چنانچه این نسبت کمتر از (3) درصد باشد، در صورتی که شرکت دارای حداقل یک محصول  حائز شرایط ماده (1) آیین‌نامه بوده و محصول مذکور، برای فروش تولید شده و صرفاً کاربرد داخل شرکت نداشته باشد، به صورت مستعد دانش بنیان تایید می­گردد.
  • چنانچه این نسبت کمتر از (3) درصد باشد و دارای حداقل یک محصول  حائز شرایط ماده (1) آیین‌نامه بوده و محصول مذکور، صرفاً کاربرد داخل شرکت داشته باشد، شرکت قابل تایید نیست. در این صورت شرکت می‌تواند یک شرکت زایشی فعال در زمینه محصول دانش بنیان تاییدشده تاسیس نمایند تا شرکت جدید مورد ارزیابی قرار گیرد و به صورت نوع 1 یا نوع 2 تایید شود.

 

در صورتی که کمتر از 3% فروش شرکت ناظر به فعالیت‌های دانش‌بنیان باشد، شرکت می‌تواند یک شرکت زایشی فعال در زمینه محصول دانش‌بنیان تایید شده تاسیس نمایند تا شرکت جدید مورد ارزیابی قرار گیرد و به صورت نوع 1 یا نوع 2 تایید شود.

در بررسی این مورد در دبیرخانه، منظور از شرکت زایشی، شرکتی است که بیش از 34 درصد مالکیت آن در اختیار شرکت مادر باشد.

شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا، شرکت‌هایی هستند که دارای اظهارنامه مالیاتی برای سال مالی گذشته خود نیستند یا دارای درآمد در اظهارنامه مالیاتی سال مالی گذشته خود نیستند. اگر شرکت دارای درآمد درج‌شده در اظهارنامه مالیاتی سال مالی گذشته خود باشد باید شرایط مربوط به شرکت‌های «تولیدی نوع 1» یا «تولیدی نوع 2» را اخذ نماید.

با توجه به پیشرفت مستمر فناوری، فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان به‌صورت مداوم به‌روزرسانی می‌شود، بااین‌حال ممکن است برخی از محصولات علی‌رغم سطح فناوری بالا، هنوز به فهرست اضافه نشده باشند. لذا درصورتی‌که محصول شرکت دارای سطح فناوری است و شرکت تصور می‌کند شرایط ماده (1) آیین‌نامه ارزیابی شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان را دارد، می‌تواند تقاضای دانش‌بنیان شدن را از طریق ثبت‌نام در سامانه ارزیابی اعلام نماید.

لازم به ذکر است، معیارهای ماده (1)، به‌صورت تفصیلی و عملیاتی در بسیاری از حوزه‌ها تبیین شده‌اند (لینک دسترسی) که شرکت­ها جهت سنجش کالاها و خدمات محصولات خود با معیارهای دانش‌بنیان، از آن‌ها استفاده نمایند.

خیر، تنها محصولاتی که به‌عنوان محصولات دانش‌بنیان تایید می‌شوند مشمول حمایت‌های قانون هستند. این محصولات از طریق کارتابل شرکت‌های تایید شده، قابل مشاهده هستند.

در صورت‌ عدول شركت از معیارهای مندرج در اين آئين‌نامه در هر زمان، آن شركت حق استفاده از تسهيلات مورد نظر قانون را از دست خواهد داد و دبیرخانه کارگروه می‌تواند اقدامات لازم برای خروج شرکت‌هایی که دارای این معیارها نباشند، از فهرست شرکت‌های مشمول مزایای قانون، به عمل آورد.

سوءسابقه شامل عدم انجام تكاليف قانوني و تعهدات در هنگام تعامل کارگروه با شرکت و عدم عمل به تعهدات شرکت در زمینه تسهیلات مالی و حمایت‌ها است که توسط استعلام از صندوق نوآوری و شکوفایی و همچنین سایر مراجع ذی‌ربط توسط دبیرخانه کارگروه انجام می‌شود. شرکت‌هایی كه سوءسابقه و تخلفات مكرر در عمل به تعهدات خود داشته‌اند (در زمینه تسهیلات، حمایت‌ها، مالیات، بیمه و ...)، به‌عنوان شرکت دانش‌بنیان تایید نخواهند شد.

خدمات زیر، بعنوان خدمات دارای معیار، پذیرفته می­شود:

الف-خدمات جانبی «نصب، تعمیر و نگهداری تخصصی» مرتبط با کالا یا خدمت حائز معیارهای ماده 1 آیین نامه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌های دانش‌بنیان و ساخته شده توسط شرکت متقاضی

ب- خدمات ارایه شده با استفاده از تجهیزات یا فرآیندهای با فناوری در سطح 1، حائز معیارهای ماده 1 آیین نامه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌های دانش‌بنیان و ساخته شده توسط شرکت متقاضی

پ-در صورتی که خود خدمات هم دارای پیچیدگی باشند، تایید می‌گردند.

شرکت‌های ارایه‌دهنده خدمات تجاری‌سازی، باید دارای درآمد عملیاتی در اظهارنامه مالیاتی سال مالی گذشته خود باشند. شرکت‌های ارایه‌دهنده خدمات شتابدهی کسب و کار، فضای کار اشتراکی و توسعه‌گری فضای نوآوری، از این قاعده مستثنا هستند. همچنین در مورد شرکت‌های حوزه سرمایه‌گذاری دانش‌بنیان، دارا بودن اظهارنامه مالیاتی سال مالی گذشته (حتی بدون درآمد عملیاتی)، کفایت می‌­نماید.

 

خدمات طرح پژوهشی در برخی موارد بعنوان خدمات تجاری سازی مندرج در فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان انجام می‌پذیرد که قابل قبول است. در برخی موارد نیز تحقیق و توسعه یا طراحی-مهندسی روی محصولات فهرست کالاهای دانش‌بنیان انجام می‌شود که در این گونه موارد هم می‌‌تواند بعنوان خدمات دانش‌بنیان پذیرفته شود.

خدمات آموزشی نمی‌تواند بعنوان محصول دانش‌بنیان پذیرفته شود مگر اینکه خدمات آموزشی تخصصی بوده و برای نصب و استفاده از محصول دانش‌بنیان تولید شده توسط شرکت (در واقع بعنوان بخشی از خدمات تعمیر و نگهداری تخصصی محصول تولید شده شرکت) ارایه شود، که در این صورت می‌تواند بعنوان خدمات دانش‌‌بنیان پذیرفته شود.

این‌گونه شرکت­‌ها، در شرایط خاصی می‌توانند تایید شوند. به‌منظور آگاهی از این شرایط، لازم است پیوست 3 آیین‌نامه ارزیابی شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان مطالعه شود.

خیر، شرکت‌های نوع 1 فقط روی محصولات سطح 1 خود می‌توانند از معافیت مالیاتی استفاده نمایند.

البته در صورتی که فروش محصولات دانش‌بنیان شرکت بالای 50 میلیارد تومان باشد، محصولات نوع 2 نیز به شرط استفاده شرکت از حمایت اعتبار مالیاتی می‌توانند از پرداخت مالیات معاف گردند.

شرکت­های مستعدی که حائز معیارهای آیین‌نامه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌های دانش‌بنیان نباشند ولی در صورت ارائه فرصت و حمایت امکان کسب آنها را داشته باشند، در صورت احراز معیارهای ارزیابی ذکر شده در پیوست (2) آیین‌نامه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌های دانش‌بنیان، بصورت شرکت مستعد دانش‌بنیان (نوع 3) تایید می­شوند. مدت تاییدیه این شرکت­ها، (2) سال است.

- این شرکت‌ها شامل گروه‌های زیر می‌باشند:

الف- شرکت‌های در مسیر تکمیل دانش فنی یک محصول دانش بنیان

ب- شرکت‌هایی که دارای محصول دانش‌بنیان هستند اما همه‌ی تاییدیه‌ها یا آزمون‌های معتبر تاییدکننده محصول را کسب نکرده‌اند

پ- شرکت‌های تولیدکننده محصول غیردانش‌بنیان که قابلیت تولید محصول دانش‌بنیان را دارند

ت- شرکت­های فعال در زمینه تعمیر اساسی محصولات دانش‌بنیان پیچیده

ث- شرکت­های مجری پروژه‌های مهندسی، پیمانکاری و ساخت (EPC)

ج- شرکت‌های با درآمد عملیاتی بالا که نسبت فروش ناشی از محصول دانش‌بنیان به درآمد عملیاتی شرکت، کمتر از (3) درصد است

چ- شرکت­های مستقر در مناطق کمتر برخوردار

ح-شرکت­های فعال در حوزه علوم انسانی، خلاق و صنایع فرهنگی

خ- شرکت­های فعال در پارک‌ها و مراکز رشد علم و فناوری

شرکت های مستعد دانش‌بنیان از حمایت معافیت مالیاتی در هیچ شرایطی بهره‌مند نمی‌شوند. اما شرکت‌های نوع 2 در صورتی که درآمد حاصل از فروش محصولات دانش‌بنیان آن‌ها در آخرین سال مالی بیش از 500 میلیارد ریال باشد، از حمایت اعتبار مالیاتی بهره‌مند می‌گردند.

 

خیر، دبیرخانه کارگروه می‌تواند کالاها یا خدمات قبلی شرکت‌ها که اکنون شرکت در حال توسعه یا تولید آنها نیست را  مورد تایید قرار ندهد.

همچنین ممکن است با تغییر سطح‌بندی محصولات، محصول شرکتی از تایید به عدم تایید تغییر یابد و با اتمام مهلت 2 یا 3 ساله شرکت‌های تایید شده، این شرکت‌ها وارد فرآیند تمدید شده و در آن زمان، محصولات مجدد ارزیابی می‌گردند.

این شرکت‌ها در حال حاضر از معافیت مالیاتی، معافیت بیمه‌ای، معافیت گمرکی، تسهیلات سربازی و تسهیلات واگذاری اراضی صنعتی بهره‌مند نمی­گردند.

این شرکت‌­ها از سایر حمایت­های موجود از جمله تسهیلات گمرکی، تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی (تا سقف مشخص)، جواز تاسیس و پروانه بهره‌برداری، استقرار در کاربری مسکونی، خدمات توانمندسازی، گواهی انطباق و گواهی محصول، بیمه‌های بازرگانی، حمایت‌های کانون پتنت (تا سقف مشخص) و اعتبار استفاده از خدمات آزمایشگاهی بهره‌مند می‌باشند.

- در صورتی که شرکت مجری حداقل یک پروژه «مهندسی، پیمانکاری و ساخت» (EPC) باشد، مشروط به اینکه حداقل (10) درصد از قیمت قراردادهای پروژه ناشی از بخش‌های حائز همه معیارهای ماده (1) آیین‌نامه ارزیابی شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان باشد، به صورت نوع 1 یا نوع 2 تایید می­گردد.

- شرکتهای مجری پروژه‌های «مهندسی، پیمانکاری و ساخت» (EPC) ، در صورت دارا بودن شرایط زیر به صورت مستعد دانش‌بنیان تایید می‌­شوند:

  • طراحی مفهومی، طراحی پایه یا طراحی تفصیلی حداقل یک پروژه اخیر شرکت، حائز شرایط ماده (1) آیین‌نامه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت های دانش بنیان باشد.
  • شرکت حداقل (10) درصد از قیمت قراردادهای پروژه مذکور در بند قبل را از محصولات تایید شده شرکتهای دانش بنیان، تامین نموده باشد.

شرکت دارای حداقل یک محصول حائز شرایط ماده (1) آیین‌نامه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌های دانش‌بنیان (شرط سطح فناوری و طراحی مبتنی بر تحقیق و توسعه) بوده و بجای بندهای مذکور، دارای حداقل یک محصول با یک درجه پیچیدگی کمتر نسبت به فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان باشد.

در صورتی که شرکت دارای حداقل یک محصول حائز شرایط ماده (1) آیین‌نامه غیر از بند 1-1 آن (شرط سطح فناوری) باشد و بجای بند مذکور، محصول حائز سطح فناوری با یک درجه پیچیدگی فنی کمتر نسبت به سایر محصولات فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان باشد.

 

بله ، در صورتی که شرکت دارای حداقل تاییدیه‌های لازم از نظر کمیته تخصصی بررسی باشد می‌تواند به صورت مستعد دانش‌بنیان تایید گردد. 

تا اطلاعات مشخص کلی، اطلاعات مالی، محل های استقرار، هیئت مدیره، سهامداران، منابع انسانی و بارگذاری برخی اسناد بعد از ارسال درخواست ارزیابی شرکت در بخش پرونده شرکت قابلیت ویرایش و به‌روزرسانی دارد.

شرکت پس از تکمیل اطلاعات و ارسال نهایی، در مرحله بررسی اولیه قرار می­‌گیرد، در صورت عدم وجود مشکل در مدارک، پرونده شرکت به کارگزار ارزیابی مربوطه ارجاع می‌­شودفرآیند ارزیابی از مرحله ارجاع به کارگزار تا تعیین تکلیف شدن پرونده شرکت، به طور متوسط 3 ماه به طول می­‌انجامد، اگر نتیجه نهایی ارزیابی پس از گذشت زمان 3 ماه، به شرکت متقاضی اطلاع­رسانی نگردید، شرکت می‌­تواند از طریق مرکز مشاوره دانش­‌بنیان (02183534) از روند پرونده خود مطلع گردد.

در تمامی این مراحل، هر گونه تغییری در وضعیت شرکت ایجاد شود، از طریق پیامک و همچنین از طریق ارسال پیام به کارتابل شرکت (در قسمت آرشیو درخواست‌­های ارسالی سامانه)، اطلاع رسانی خواهد شد. در صورتی که مدارک شرکت دچار مشکل و نقص باشد، موارد اصلاحی به شرکت از همین طریق اطلاع رسانی خواهد شد.

شرکت می­‌تواند در هر مرحله‌­ای آدرس و شماره تلفن جدید را در کارتابل خود در بخش«پرونده شرکت» فرم «محل استقرار» وارد و ذخیره نماید.

بله بلامانع است. مدیر مالی شرکت می‌­تواند مدیر عامل باشد.

پس از تماس با مرکز مشاوره دانش‌­بنیان (02183534) لازم است اطلاعات تکمیلی در مورد شرکت خود ارائه دهد تا در صورت صحت اطلاعات ارائه شده توسط فرد، هویت وی بعنوان رابط شرکت احراز گردد و پس از آن شماره همراه شرکت تغییر می‌­یابد.

ساير اطلاعات لازم را وارد كرده و ذخيره كند. هر زمان موفق به احراز شرايط مورد نظر شد، به سامانه برگشته و اطلاعات خود را كامل كند.

نیازی به تحویل اسناد به صورت حضوری به مرکز شرکت­‌ها و موسسات دانش­‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری وجود ندارد و مشاوره تنها از طریق تلفن­‌های اعلام شده مرکز مشاوره "02183534"صورت می‌­پذیرد.

شرکت‌هایی که اطلاعات آنها محرمانه یا نظامی می­‌باشد به هیچ وجه نباید اطلاعات خود را در سامانه reg.daneshbonyan.ir وارد کنند و باید با مرکز مشاوره دانش‌­بنیان (83534-021) یا دبیرخانه کارگروه تماس بگیرند تا راهنمایی لازم انجام شود.

 

مدارك لازم براي ارسال از طريق سامانه در جدول زير آورده شده است:

شرکت­هایی که به عنوان نوع یک، نوع دو و مستعد به تایید کارگروه می‌رسند بعد از گذشت مدت اعتبار تعیین شده، مجدداً براساس آخرین آیین‌نامه و قوانین ارزیابی مورد بررسی قرار می‌گیرند.

نیازی به تماس و پیگیری از سوی شرکت نمی‌باشد. در زمان مقررشده برای تمدید، شرکت وارد فرآیند تمدید گردیده و به شرکت اطلاع‌رسانی صورت می‌گیرد. البته دبیرخانه کارگروه مجاز است زودتر از زمان مقررشده نیز شرکت­ها را وارد فرایند تمدید نماید.

الف) دسترسی ثبت‌نام برای شرکت­های نوع یک و مستعد دانش‌بنیان، بعد از گذشت دو سال از تاریخ تایید و یا به تشخیص دبیرخانه کارگروه شرکت­ها و موسسات دانش‌بنیان باز شده و وارد فرآیند ارزیابی تمدید می‌گردد. در آن زمان برای شرکت پیامک اطلاع‌رسانی ارسال می‌شود. شرکت موظف است در مدت یک هفته نسبت به بروزرسانی اطلاعات کارتابل خود اقدام و درخواست جدید ارزیابی را به دبیرخانه کارگروه شرکت­ها و موسسات دانش‌بنیان ارسال نماید.

ب) شرکت­های نوع دو بعد از گذشت سه سال از تاریخ تایید و یا به تشخیص دبیرخانه کارگروه شرکت­ها و موسسات دانش‌بنیان وارد فرآیند ارزیابی می‌گردند.

ارزیابی این نوع از شرکت‌ها به دو روش صورت می‌گیرد:

ب-1:‌‌­­­­ براساس تشخیص شوراهای تخصصی، اگر شرکت با اطلاعات و محصولات قبلی قابلیت تایید داشته باشد، با همان وضعیت قبلی بررسی و مورد تایید قرار می‌گیرد. این کار جهت تسهیل فرایند ارزیابی این شرکت­ها انجام می‌گیرد و البته اگر شرکت، محصولات و ادعاهای جدید داشته باشد می­تواند درخواست بررسی مجدد بدهد.

ب-2: براساس تشخیص شوراهای تخصصی، اگر شرکت شرایط بررسی با اطلاعات و محصولات قبلی را نداشته باشد، دسترسی ثبت‌نام شرکت باز می‌گردد. در آن زمان برای شرکت پیامک اطلاع رسانی ارسال می‌شود. شرکت موظف است در مدت یک هفته نسبت به بروزرسانی اطلاعات کارتابل خود اقدام و درخواست جدید ارزیابی را به دبیرخانه کارگروه شرکت­ها و موسسات دانش‌بنیان ارسال نماید.

کافی است شرکت به بخش درخواست بررسی مجدد در کارتابل خود مراجعه و اقدام به ارسال درخواست نماید. در این بخش، نیازی به تکمیل فرم بررسی مجدد نیست و شرکت می‌تواند در قالب یک نامه درخواست ارزیابی مجدد خود را با قید علت (تغییر نوع محصول، ارزیابی محصول جدید، تغییر شرط فروش و ...) ارسال نماید. دسترسی چنین شرکت­هایی بدون بررسی فنی دبیرخانه، پس از هماهنگی با شرکت بازگشایی خواهد شد.

شرکت­ها در فرآیند تمدید بر اساس آخرین آیین‌نامه ارزیابی شرکت­ها و موسسات دانش‌بنیان بررسی می‌گردند. بدیهی است ممکن است که بر اساس آخرین آیین‌نامه ارزیابی برخی شرکت­های تمدیدی، شرایط شرکت­های دانش‌بنیان را کسب نکرده و عدم تایید گردند.

* کلیه درخواست­های شرکت‌های متقاضی دانش‌بنیان (اولین بار، تمدیدی و بررسی مجدد)، بر اساس آخرین آیین‌نامه ارزیابی منعکس شده در سامانه دانش‌بنیان بررسی می‌شوند.

بله، تا زمان نهایی شدن نتیجه ارزیابی، نتیجه قبلی معتبر است و شرکت می‌تواند از تسهیلات دانش‌بنیان استفاده نماید.

 در صورت عدم همکاری شرکت­ها در ارائه مدارک لازم به کارشناسان فنی، شرکت عدم تایید شده و از لیست شرکت­های دانش‌بنیان خارج می‌گردد. در صورت درخواست مجدد شرکت، فرآیند ارزیابی می‌­تواند تکرار شود و شرکت به صورت کامل ارزیابی می­‌گردد.

فرآیند ارزیابی شرکت­‌های متقاضی شامل مراحل زیر است:

. شرکت متقاضی در سامانه ارزیابی شرکت­ها و موسسات دانش‌بنیان (http://www.reg.daneshbonyan.ir)   ثبت‌نام می‌نماید

 دبیرخانه کارگروه پس از بررسی اولیه اسناد و مدارک شرکت، آن را به کارگزار جهت ارزیابی ارجاع می‌­دهد.

کارگزار پس از ارزیابی شرکت متقاضی، اطلاعات خود را در سامانه مربوط به دبیرخانه کارگروه بارگذاری می‌نماید.

دبیرخانه پس از بررسی فرآیند ارزیابی و صحت اطلاعات و همچنین تطبیق با آیین‌نامه، نتیجه را به کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت­ها و موسسات دانش‌بنیان ارائه می‌نماید.

پس از بررسی پرونده شرکت در کارگروه، نتیجه ارزیابی به دبیرخانه اعلام می­گردد.

 نهایتا نتیجه بررسی دانش‌بنیان بودن شرکت متقاضی، در کارتابل شرکت قسمت «آرشیو» منعکس می­گردد.

شرکت‌هایی که قبلا تایید شده‌اند و بعد از مدتی محصول جدیدی را به محصولات تولیدی خود اضافه نموده‌اند، در فرآیند تمدید می‌توانند محصول خود را ارائه نمایند.

همچنین اگر شرکت دانش‌بنیان متقاضی استفاده از حمایت برای محصول جدید باشد، می‌تواند از طریق درخواست برای حمایت مورد نظر اقدام نماید. این حمایت‌ها شامل: معافیت حق بیمه قراردادها، معافیت گمرکی، استقرار و تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی می‌باشد. ارزیابی محصول جدید برای دریافت این حمایت­ها توسط دبیرخانه کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان صورت می‌پذیرد.

شرکت نوپا پس از اتمام زمان تاییدیه، وارد فرآیند تمدید شده و می‌­تواند در سامانه تقاضا دهد و پس از ارزیابی مجدد و احراز معیارهای شرکت­های تولیدی، بصورت شرکت تولیدی تایید شود.

تاییدیه دانش‌بنیان شرکت­ها برای استفاده از مزایای قانون، برای شرکت‌های «نوپا نوع 1» یا «تولیدی نوع 1» به مدت (2) سال و برای شرکت‌های «نوپا نوع 2» یا «تولیدی نوع 2» به مدت (3) سال بوده و تمدید این زمان، منوط به ارزیابی و تایید مجدد شرکت است.

همچنین مدت زمان مستعد دانش‌بنیان ماندن شرکت ها 2 سال می‌باشد.

دارا بودن تاییدیه و استاندارد برای شرکت‌ها ذاتا الزامی نیست، با این حال ممکن است کارشناس فنی بدون مشاهده تاییدیه یا استاندارد محصول، قادر به ارزیابی و تایید محصول نباشد. بعنوان نمونه، کارشناس فنی نتواند یک محصول حوزه دارو را بدون مشاهده تاییدیه‌های آزمایشگاهی، از نظر فنی تایید کند. لذا در برخی موارد تاییدیه و استانداردها ضروری است.

نمونه اولیه‌ای از محصول است که در محیط آزمایشگاهی کارکردهای اصلی محصول نهایی را داشته باشد و شرکت تلاش می­کند با انجام آزمایش­ها و طراحی­های بیشتر، اشکالات آن را برطرف کند، اگرچه ممکن است هنوز محصول نهایی ساخته نشده باشد.

شرکت‌های متقاضی در صورت نداشتن فروش می‌توانند به صورت نوپا بررسی و تایید شوند. در واقع داشتن فروش (رسمی یا غیر رسمی) جهت تایید شرکت الزامی نیست.

خیر، همه انواع شرکت­ها و موسسات ثبت شده در اداره کل ثبت شرکت­ها سازمان ثبت اسناد و املاک بصورت مشابه ارزیابی می­شوند.

ملاک ارزیابی شرکت­ها، شاخص­های موجود در مصوبه کارگروه ارزیابی و تشخیص شرکت­ها و موسسات دانش‌بنیان می­باشد. بنابراین ممکن است افرادی با مدارک تحصیلی و یا رتبه علمی بالا، امکان احراز معیارها را نداشته باشند و بالعکس.

پیام‌هایی که برای شرکت­ها ارسال می‌گردد درکارتابل شرکت قسمت «آرشیو، ستون پیام دبیرخانه» و همچنین «صندوق پیام» قابل مشاهده است.

خیر، به شرکت‌ها پس از تأیید هیچ گونه گواهی مکتوب ارائه نمی‌شود، بلکه اسامی شرکت­های تأیید شده بر روی صفحه اول سامانه قرار می‌گیرد و شرکت­های تأیید شده می­توانند از قسمت  «pub.daneshbonyan.ir»، استعلام تأییدی خود را مشاهده کنند.

شرکت باید جهت تماس کارگزار و تعیین زمان ارزیابی منتظر بماند و زمان بازدید از سوی کارگزار ارزیابی با شرکت متقاضی هماهنگ می‌شود.

هر زمان كه عدم صحت اطلاعات وارد شده از سوي شركت محرز شود، آن شركت صلاحيت دانش‌بنيان بودن را از دست داده و موظف به بازگرداندن عوايد احتمالي ناشي از حمايت‌هاي مورد نظر قانون (موضوع ماده 11 قانون) خواهد بود و حق ورود مجدد به فرايند ارزيابي شركتها را نخواهد داشت.

اگر شرکت دارای اظهارنامه مالیاتی سال مالی گذشته خود نیست یا دارای درآمد در اظهارنامه مالیاتی سال مالی گذشته خود نیست، می‌تواند به صورت نوپا تایید شود.

بله. در این صورت باید نامه‌ای رسمی که توسط همة سهامداران شرکت مبداء امضا شده است برای دبیرخانه کارگروه ارسال گردد. دبیرخانه کارگروه پس از بررسی مستندات ارسالی و علت انتقال محصول، می­تواند با این مسأله موافقت نماید.

بدیهی است که در صورت انجام این کار، محصول مورد نظر در شرکت مبداء عدم تایید می­گردد و ممکن است کل شرکت مبداء نیز به سبب این مسأله دستخوش تغییرات شود.

به آن دسته از افراد، نهادها، سازمان‌ها و شرکت‌ها اطلاق می‌شود که به منظور ارزیابی شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان، توسط دبیرخانه کارگروه انتخاب می‌شوند. کارگزاران ارزيابي شرکت‌هاي دانش‌بنيان بر مبناي شیوه‌نامه انتخاب و فعالیت کارگزاران تعيين شده و به تصويب کارگروه مي‌رسند و اسامی آنها روی سامانه ارزیابی شرکت­های دانش‌بنیان رسما اعلام می شود. (لینک دسترسی)

خیر- شرکت‌­ها در هنگام ثبت نام الزاماً نباید در پارک علم و فناوری مستقر باشند.

در صورتی که بعد از وارد شدن به فرآیند ثبت نام، نام شرکت تغییر کند و دارای آگهی در روزنامه رسمی باشد، طی تماس با مرکز مشاوره دانش بنیان (02183534) تغییر نام صورت می‌گیرد.

خیر، شرکت‌­های نوپا باید کالاها و خدمات دانش­‌بنیان را حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی (با هدف تولید و فروش) ساخته و ارائه نمایند.

شرکت‌­های بزرگی که معیارهای ارزیابی شرکت‌­های دانش‌­بنیان و یا شرکت‌­های دانش‌­بنیان دارای فعالیت صنعتی را ندارند می­توانند با تبدیل واحد تحقیق و توسعه خود به یک شرکت مستقل در صورتی که در راستای فهرست کالاهای دانش بنیان اعلام شده توسط کارگروه فعالیت کنند به صورت مجزا در سامانه ثبت نام نموده و فرآیند ارزیابی همانند دیگر شرکت‌­ها برای آنها نیز صورت پذیرد.

شرکت‌های مستقر در پارک­های فناوری و یا مراکز رشد بایستی همانند دیگر شرکت­‌ها در سامانه ثبت نام نموده و مراحل ارزیابی را طی نمایند.

خير. لازم است همه شركت­هاي متقاضي حمايت­ها، اطلاعات خود را در اين سامانه وارد كرده و بر اساس اين فرايندها ارزيابي شوند و شرکت­هایی هم که در نام ثبتی یا اساسنامه خود، عنوان دانش­بنیان دارند، باید مشابه سایر شرکت­ها بر اساس آیین­نامه ارزیابی شرکت­های دانش­بنیان ارزیابی شوند.

خیر، با توجه به لزوم حمایت از شرکت­های دانش­بنیان، همه هزینه­های ارزیابی شرکت­های دانش­بنیان از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تامین می­شود و شرکت­های متقاضی هیچ هزینه­ای را به کارگزاران ارزیابی پرداخت نمی­کنند.

1–شهرداری‌ها و شرکت‌های تابعه آنان مادام که بیش از 50 درصد سهام و سرمایه آنان متعلق به شهرداری‌ها باشد 2- بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی 3- هلال‌احمر4- کمیته امداد امام 5- بنیاد شهید انقلاب اسلامی6- بنیاد مسکن انقلاب اسلامی7- کمیته ملی المپیک ایران 8- بنیاد 15 خرداد9- سازمان تبلیغات اسلامی 10- سازمان تأمین اجتماعی 11–فدراسیون‌های ورزشی آماتوری جمهوری اسلامی ایران 12- مؤسسه‌های جهاد نصر، جهاد استقلال و جهاد توسعه زیر نظر جهاد سازندگی 13- شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی 14-کتابخانه حضرت آیت‌الله مرعشی نجفی (‌قم) 15- هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران 16- جهاد دانشگاهی17- بنیاد امور بیماری‌های خاص 18- سازمان دانش‌آموزی 19- صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر20- صندوق تأمین خسارت‌های بدنی 21- صندوق نوآوری و شکوفایی 22- صندوق کارآفرینی امید.

شرکت­های دولتی، مؤسسات ونهادهای عمومی غیر دولتی و نیز شرکت‌­ها و مؤسساتی که بیش از پنجاه درصد (50%) از مالکیت آنها متعلق به شرکت‌­های دولتی و مؤسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی باشد، مشمول حمایت‌­های این قانون نیستند.

با عنایت به رویکرد کلی قانون مبنی بر حمایت از شرکت‌های خصوصی و تعاونی و با توجه به مفاد ماده (3) قانون اصلاح موادی از قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی (مصوب سال 1393)؛ شرکت‌ها و موسساتي كه حداقل (40) درصد مالکیت مستقیم یا غیر مستقیم سهام و کرسی مدیریتی (سهم در هیات مدیره) آنها متعلق است به اشخاص حقوقی که مدیر آن­ها بصورت مستقیم یا غیرمستقیم از سوی مجموعه‌­های حاکمیتی و دولتی تعیین­ شود، در صورت احراز همه معیارهای آئین‌نامه، معافیت مالیاتی تعلق نخواهد گرفت و بصورت شرکت‌های «تولیدی نوع 2» یا «نوپا نوع 2» تایید می‌شوند.

بر اساس ماده 43 قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت - مصوب 4/12/93،  دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی (دولتی و غیردولتی) مجازند با ایجاد و مشارکت در شرکتهای دانش‌بنیان که حداکثر چهل ‌و نه درصد (49%) سهام آن متعلق به دانشگاه‌ها، مؤسسات پژوهشی و دیگر واحدهای دولتی و مابقی سهام متعلق به اعضای هیأت‌‌‌‌علمی و دانشجویان و سایر سهامداران بخش خصوصی است، نتایج تحقیقات اعضای هیأت‌‌‌‌علمی و دانشجویان خود را تجاری‌سازی نمایند.

اگر رابط شرکت اقدام به ثبت نام اولیه نمود و پیامک فعالسازی برای وی ارسال نگردید، لازم است که بر روی «کد جدید» کلیک نموده و در صورتی که مشکل همچنان پابرجا بود با مرکز مشاوره دانش بنیان «02183534» تماس حاصل نماید.

بله، این شرکت­‌ها هیچ ممانعتی برای ثبت نام و استفاده از حمایت‌­ها و تسهیلات قانونی شرکت‌­های دانش­‌بنیان ندارند.

رابط شرکت شخصی است که برقراری ارتباط از جانب دبیرخانه کارگروه با ایشان به راحتی امکان­پذیر باشد و از کلیه اطلاعات و فرآیندهای شرکت مطلع باشد. 

قانون مختص به حمایت از شرکت‌های ثبت شده رسمی است و هسته فناور یا واحد فناور، پس از ثبت رسمی حقوقی می‌تواند بلافاصله تقاضا داده و ارزیابی شود. لذا قبل از ثبت رسمی شرکت، امکان ارایه تقاضا و استفاده از حمایت‌های قانون وجود ندارد.

متقاضيان مي‌­توانند به سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور با آدرس (https://ilenc.ssaa.ir) مراجعه نمايند و با جستجوي اسم شركت يا موسسه، شناسه ملي اشخاص حقوقي را دريافت و در سامانه وارد نماييد.

خیر، لازم است فرد ابتدا به صورت حقوقی شرکت یا موسسه‌­ای را در اداره ثبت شرکت‌­ها به ثبت برساند و بعد از اخذ شناسه ملی شرکت نسبت به ثبت نام شرکت در سامانه شرکت­‌های دانش‌بنیان جهت ارزیابی اقدام نماید.

شركت یا مؤسسه خصوصی یا تعاونی است كه به منظور هم‌افزایی علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش‌محور، تحقق اهداف علمی و اقتصادی (شامل گسترش و كاربرد اختراع و نوآوری) و تجاری‌سازی نتایج تحقیق و توسعه (شامل طراحی و تولید كالاها و خدمات) در حوزه فناوری‌های برتر و با ارزش افزوده فراوان و بر اساس معیارهای مورد نظر این آئین‌نامه، به تأیید كارگروه می‌رسد.

خیر، ثبت شرکت­‌ها و موسسات دانش‌بنیان همانند دیگر شرکت­‌ها و موسسات خواهد بود و شرکت متقاضی پس از ثبت شرکت در اداره کل ثبت شرکت­‌ها، وارد فرآیند ارزیابی شرکت­‌ها می‌­شود.

شرکت‌­ها و موسسات باید بصورت عادي در اداره کل ثبت شرکت‌­هاي سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ثبت شوند و در هنگام ثبت، هيچ تفاوتي بين شرکت­‌ها وجود ندارد.

شرکت‌هاي متقاضي پس از توليد کالاها و خدمات دانش‌بنيان يا ارايه نمونه آزمایشگاهی (براي شرکت‌هاي نوپا)، بر مبناي آيين‌­نامه مصوب کارگروه، ارزيابي شده و براي يک مدت محدود مي­‌توانند از تسهيلات و مزاياي قانون استفاده کنند و براي تمديد زمان استفاده از مزاياي قانون، بايد دوباره ارزيابي شوند.

 

در ابتدا شرکت می بایست به سایت www.daneshbonyan.ir مراجعه کرده و پس از مطالعه آئین‌­نامه­‌ها و قوانین و در صورت دارا بودن شرایط مندرج در آئین نامه در قسمت «مصوبات کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان و نظارت بر اجراء»، در سامانه ارزیابی شرکت‌­ها و موسسات دانش‌­بنیان (http://www.reg.daneshbonyan.ir) ثبت نام نمایند.