مواد پیشرفته و محصولات مبتنی بر فناوری های شیمیایی

در ویرایش فهرست کالا و خدمات دانش بنیان، با توجه به دو رویکرد «حوزه کاربرد» و «حوزه فناوری» سعی شده تا در حد امکان ساختار کلی دسته‌بندی فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان بر مبنای «حوزه فناوری» طراحی شود. در این بخش به فهرست کالا و خدمات حوزه مواد پیشرفته و محصولات مبتنی بر فناوری های شیمیایی پرداخته می‌شود.

فهرست کالا و خدمات حوزه فناوری
  • محصولات مبتنی بر فناوری های شیمیایی
  • مواد پیشرفته (پلیمرها و کامپوزیت ها)
  • بسته های دانش فنی واحدهای پالایشی و پتروشیمی
  • فناوری نانو
  • مواد پیشرفته (سرامیک ها و فلزات)
معیارهای ارزیابی حوزه فناوری
  • کالاهاو خدمات باید در حوزه فناوری‌­های بالا یا متوسط به بالا باشند.

  •  کالاهای ارایه شده،‌ باید در حال تولید بوده یا حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی (با قابلیت بررسی فنی)‌ ساخته شده باشند، همچنین خدمات، باید دارای اسناد فروش باشند.
  • شرکت باید طراحی اساسی و قابل توجهی مبتنی بر فعالیت­های تحقیق و توسعه انجام داده باشد
تعداد شرکت های دانش بنیان مواد پیشرفته و محصولات مبتنی بر فناوری های شیمیایی
شرکت های دانش بنیان نوع 1
شرکت های دانش بنیان نوع 2
شرکت های دانش بنیان نوع 3
سوالات متداول
مشاهده همه سوالات

این‌گونه شرکت­‌ها، در شرایط خاصی می‌توانند تایید شوند. به‌منظور آگاهی از این شرایط، لازم است پیوست 3 در آیین‌نامه ارزیابی شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان مطالعه شود.

در صورت‌ عدول شركت از معیارهای مندرج در اين آئين‌نامه در هر زمان، آن شركت امكان استفاده از تسهيلات موردنظر قانون را از دست خواهد داد و دبیرخانه کارگروه می‌تواند اقدامات لازم برای خروج شرکت‌هایی که دارای این معیارها نباشند، از فهرست شرکت‌های مشمول مزایای قانون، به عمل آورد.

سوءسابقه شامل عدم انجام تكاليف قانوني و تعهدات در هنگام تعامل کارگروه با شرکت و عدم عمل به تعهدات شرکت در زمینه تسهیلات مالی و حمایت‌ها است که توسط استعلام از صندوق نوآوری و شکوفایی و همچنین سایر مراجع ذی‌ربط (كارگزار يا كارگزاران معتمد و صاحب صلاحيت) توسط دبیرخانه کارگروه انجام می‌شود.شرکت‌هایی كه سوءسابقه و تخلفات مكرر در عمل به تعهدات خود داشته‌اند (در زمینه تسهیلات، حمایت‌ها، مالیات، بیمه و ...)، به‌عنوان شرکت دانش‌بنیان تایید نخواهند شد.

خیر، تنها محصولاتی که به‌عنوان محصولات دانش‌بنیان تایید می‌شوند، مشمول حمایت‌های قانون هستند. این محصولات از طریق کارتابل شرکت‌های تایید شده، قابل مشاهده هستند.

خدمات جانبی «نصب، تعمير و نگهداري تخصصی» مرتبط با کالاها و خدمات تایید شده شرکت و نیز خدمات «دانش ‌فني، فناوري و طراحي» بر روی کالاها و خدمات تایید شده شرکت،  به‌عنوان خدمات دانش‌بنیان تایید می‌شوند.

با توجه به پیشرفت مستمر فناوری، فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیانبه‌صورت مداوم به‌روزرسانی می‌شود، بااین‌حال ممکن است برخی از محصولات علی‌رغم سطح فناوری بالا، هنوز به فهرست اضافه نشده باشند. لذا درصورتی‌که محصول شرکت دارای سطح فناوری است و شرکت تصور می‌کند شرایط ماده (1) آیین‌نامه ارزیابی شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان را دارد، می‌تواند تقاضای دانش‌بنیان شدن را از طریق ثبت‌نام در سامانه ارزیابی اعلام نماید.

لازم به ذکر است، معیارهای ماده (1)، به‌صورت تفصیلی و عملیاتی در بسیاری از حوزه‌ها تبیین شده‌اند (لینک دسترسی) که شرکت­ها جهت سنجش کالاها و خدمات محصولات خود با معیارهای دانش‌بنیان، از آن‌ها استفاده نمایند.

شرکت باید دانش فنی محصول را عمدتاً به‌صورت داخلی توسعه داده باشد به این معنا که بخش عمده دانش فنی طراحی یا ساخت (حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی) را مبتنی بر ایده و فعالیت‌های تحقیق و توسعه و از طریق توانمندی‌های فنی خود شرکت حاصل شده باشد.

شرکت باید دانش فنی مربوط به طراحی یا ساخت (حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی) از محصولی که قبلا توسط افراد یا شرکت‌های دیگر تولیدشده است را به‌صورت نسبتاً کاملی از طریق فرآیند مهندسی معکوس کسب کرده باشد.

مطابق به تبصره 2 پیوست (1) آیین‌نامه ارزیابی شرکت ها و موسسات دانش‌بنیان،

به‌منظور حمایت از همکاری ‌های فناورانه، درصورتی‌که شرکت دانش فنی محصول را از طریق انتقال فناوری از مجموعه‌های داخل کشور وارد کرده ولی تغییرات اساسی در محصول یا فرآیند (تجهیزات) تولید آن نداده است، در صورت تسلط شرکت بر دانش فنی و منطق طراحی(know-why) و دارا بودن سایر شرایط آئین ‌نامه، محصول می ‌تواند به‌صورت کالا و خدمات مندرج در «فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان سطح 2»، مورد تایید قرار گیرد.

خیر، هرچند شرکت دانش فنی محصول یا فرآیند پیچیده تولید را از مجموعه‌های بیرونی (از طریق روش‌هایی نظیر خرید لیسانس، کلید در دست، خرید تجهیزات و...) کسب کرده است، ‌اما برای تسلط بر دانش فنی محصول باید با انجام تحقیق و توسعه و طراحی، موفق به ایجاد تغییرات اساسی در محصول یا فرآیند (تجهیزات) پیچیده تولید، شده باشد تا تایید گردد. (خرید فناوری که معمولا به خرید مجموعه‌ای از ماشین‌آلات، مهارت‌ها، لیسانس و دانش فنی اطلاق می‌شود)

 

شرکت باید طراحی اساسی و قابل‌توجهی مبتنی بر فعالیت‌های تحقیق و توسعه بر اساس یک یا ترکیبی از روش‌های: 1- طراحی داخلی، 2- مهندسی معکوس، 3- انتقال فناوری به همراه ایجاد تغییرات اساسی، حداقل دریکی از موارد زیر انجام داده باشد:

الف- طراحی زیرسیستم اصلی کالا و خدمت
ب- طراحی یکپارچه‌سازی كالا و خدمت
ج- طراحی فرآیند (یا تجهیزات) تولید کالا و خدمت، مشروط به پیچیده بودن این فرآیند (یا تجهیزات) تولید

 

لازم به ذکر است، معیارهای فوق با توجه به حوزه فناوری محصولات شرکت‌ها، به‌صورت تفصیلی و عملیاتی در بسیاری از حوزه‌ها تبیین شده‌اند (لینک دسترسی) که شرکت­‌ها جهت سنجش کالاها و خدمات محصولات خود با معیارهای دانش‌بنیان، از آن‌ها استفاده نمایند.

کالاها و خدمات دانش‌بنیان مورد تاییدباید هم‌زمان حائز سه شرط زیر باشند:
سطح فناوری: کالاها و خدمات باید در حوزه فناوری‌های بالا یا متوسط به بالا باشند به این معنا که دانش فنی طراحی و ساخت نمونه‌ی آزمایشگاهی یا دانش فنی فرآیند تولید محصول به دلیل پیچیدگی فنی:

الف- به‌سختی قابل کپی‌برداری بوده و کسب آن از موانع اصلی ورود شرکت‌های دیگر به بازار باشد.
ب- نیازمند تحقیق و توسعه قابل‌توجه، توسط گروه فنی خبره برای کسب آن باشد.
ج- منجر به ایجاد خواص یا کارکردهای پیچیده‌ای در محصول، شده باشد.

مرحله تولید: کالاهای ارایه شده،‌ باید در حال تولید بوده یا حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی (دارای قابلیت بررسی فنی)‌ ساخته‌شده باشند، همچنین خدمات، باید دارای اسناد فروش باشند.

تسلط بر دانش فني: شرکت باید طراحی اساسی و قابل‌توجهی مبتنی بر فعالیت‌های تحقیق و توسعه بر اساس یک یا ترکیبی از روش‌های: 1- طراحی داخلی، 2- مهندسی معکوس، 3- انتقال فناوری به همراه ایجاد تغییرات اساسی، حداقل دریکی از موارد زیر انجام داده باشد:

الف- طراحی زیرسیستم اصلی کالا و خدمت
ب- طراحی یکپارچه‌سازی كالا و خدمت
ج- طراحی فرآیند (یا تجهیزات) تولید کالا و خدمت، مشروط به پیچیده بودن این فرآیند (یا تجهیزات) تولید

 

لازم به ذکر است، معیارهای فوق با توجه به حوزه فناوری محصولات شرکت‌ها، به‌صورت تفصیلی و عملیاتی تبیین شده‌اند (لینک دسترسی) که شرکت­‌ها جهت سنجش کالاها و خدمات محصولات خود با معیارهای دانش‌بنیان، از آن‌ها استفاده نمایند.

 

شرکت‌­های ارایه دهنده خدمات تجاری‌سازی،در صورت دارا بودن شرایط ماده (6) آیین‌نامه ارزیابی شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان، به‌صورت «تولیدی نوع 2» تایید می­­‌شوند. این شرکت­‌ها به‌صورت «تولیدی نوع 1»، «نوپا  نوع 1» و «نوپا نوع 2»، قابل تایید نخواهند بود.

همچنین شرکت‌های ارایه دهنده خدمات شتاب دهی کسب‌وکار مطابق با فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان، بدون نیاز به اسناد فروش می‌توانند به‌صورت شرکت «نوپا نوع 2» یا «تولیدی نوع 2» تایید شوند.

لاز به ذکر است شرکت های خدمات تجاری سازی در صورتی که ثبت پتنت خارجی یا ارزشگذاری سرمایه داشته باشند می توانند به عنوان تولیدی نوع 1 تایید شوند.

با توجه به اهمیت رسوخ فناوری‌های برتر در شرکت‌های صنعتی، شرکت‌های متقاضی که در اظهارنامه سال مالی گذشته خود دارای درآمد عملیاتی هستند، در صورت فعالیت در حوزه‌های فناوری برتر با دارا بودن یکی از شرایط ذیل، به‌صورت شرکت «تولیدی نوع 2» تایید می‌شوند:

شرکت، «كالاها یا خدمات یا فرآیند تولید یا تجهیزات تولید» مندرج در «فهرست كالاها و خدمات دانش‌بنیان سطح 1یا سطح 2» را حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی و مشروط به دارا بودن همه معیارهای ماده (1) آیین‌نامه ارزیابی شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان ، ساخته و ارایه نماید.

شرکت مجری حداقل یک پروژه‌ «مهندسی، پیمانکاری و ساخت»(EPC) باشد. مشروط به اینکه، حداقل (10) درصد از قیمت قراردادهای پروژه ناشی از بخش‌های حائز همه معیارهای ماده (1) آیین‌نامه ارزیابی شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان باشد.

شرکت‌های دانش‌بنیان «تولیدی نوع 1»، شرکت‌هایی هستند که حداقل (25) درصد از درآمد عملیاتی یك سال مالی گذشته شركت (كه در اظهارنامه مالیاتی شركت اظهار شده است)، ناشی از فروش کالاها یا خدمات دانش‌بنیان مندرج در «فهرست كالاها و خدمات دانش‌بنیان سطح 1» و حائز همه معیارهای ماده (1) آیین‌نامه ارزیابی شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان ، باشد.

 

شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا، شرکت‌هایی هستند که دارای اظهارنامه مالیاتی سال مالی گذشته خود نیستند یا دارای درآمد در اظهارنامه مالیاتی سال مالی گذشته خود نیستند، اگر شرکت دارای درآمد درج‌شده در اظهارنامه مالیاتی سال مالی گذشته خود باشد باید شرایط مربوط به شرکت‌های «تولیدی نوع 1» یا «تولیدی نوع 2» را اخذ نماید.

شرکت‌های نوپا که دارای اظهارنامه مالیاتی سال مالی گذشته خود نیستند یا دارای درآمد عملیاتی در اظهارنامه مالیاتی سال مالی گذشته خود نیستند، در حالت‌های ذیل تایید می‌گردند:

* درصورتی‌که شرکت حداقل یک «كالا یا خدمت یا فرآیند تولید یا تجهیزات تولید» مندرج در «فهرست كالاها و خدمات دانش‌بنیان سطح 1» را حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی و مشروط به دارا بودن همه معیارهای ماده (1) آیین‌نامه ارزیابی شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان، ساخته و ارایه نمایند، به‌صورت شرکت «نوپا نوع 1» تایید می‌شوند.

* درصورتی‌که شرکت نوپا، حداقل یک «كالا یا خدمت یا فرآیند تولید یا تجهیزات تولید» مندرج در «فهرست كالاها و خدمات دانش‌بنیان سطح 2» را حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی و مشروط به دارا بودن همه معیارهای ماده (1) آیین‌نامه ارزیابی شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان ، ساخته و ارایه نمایند، به‌صورت شرکت «نوپا نوع 2» تایید می‌شوند.

* همچنین اگر شرکت متقاضی به‌طور هم‌زمان محصولاتی مندرج در هر دو «فهرست كالاها و خدمات دانش‌بنیان سطح1و2» را حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی و مشروط به دارا بودن همه معیارهای ماده (1) آیین‌نامه ارزیابی شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان ، ساخته و ارایه نمایند، به‌صورت شرکت «نوپا نوع 1» تایید می‌شوند.

منظور از کالاها و خدمات دانش‌بنیان سطح 1، محصولاتی هستند که در حوزه فناوری‌های برتر و با ارزش‌افزوده بالا و پیچیدگی فنی بالا می‌باشند، درحالی‌که کالاها و خدمات دانش‌بنیان سطح 2 پیچیدگی فنی کمتری نسبت به كالاها و خدمات دانش‌بنیان سطح1 دارند و این محصولات مشمول استفاده از معافیت مالیاتی نخواهند بود.

شرکت‌های موضوع آیین‌نامه ارزیابی و تشخیص شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان شامل 4 دسته، تولیدی نوع 1، تولیدی نوع 2، نوپا نوع 1 و نوپا نوع 2 می‌باشند که بر اساس دارا بودن معیارهای کالاها و خدمات دانش‌بنیان مورد تایید(ماده (1) آیین‌نامه ارزیابی شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان) و همچنین معیارهای خاص موردنظر هر یک از انواع شرکت‌های ذکرشده مشمول حمایت‌های قانون می‌شوند.

 

شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان متقاضی بر اساس «آیین‌نامه ارزیابی شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان» (لینک) مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. شکل زیر خلاصه‌ای از آیین‌نامه مذکور را نشان می‌دهد.

 

در ابتدای سال 86 در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایده‌ای مبنی بر لزوم وجود قانون مستقل برای حمایت از شرکت‌ها دانش‌بنیان و تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات شکل گرفت و درنهایت لایحه‌ای با این عنوان در مهرماه 87 تصویب شد. این لایحه در دی‌ماه 87 به‌صورت عادی وارد مرحله بررسی در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شد که درنهایت در اردیبهشت‌ماه 89، لایحه برای طرح در صحن علنی مجلس از سوی کمیسیون به هیئت‌رئیسه مجلس ارسال شد که تصویب آن 6 ماه طول کشید و در آبان ماه 89 به تصویب نهایی رسید و در آذرماه 89 از سوی رئیس‌جمهور وقت به معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهور و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای اجرا ابلاغ شد.

موضوع اول این قانون تشکیل صندوق نوآوری و شکوفایی و معافیت‌ها و سایر حمایت‌ها است که پس از ابلاغ قانون، اساسنامه آن تدوین و در شهریورماه سال 90 به تصویب هیئت دولت رسید.
رکن دیگر قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، آیین‌نامه اجرایی آن با محوریت ارزیابی و تشخیص شرکت‌ها است که این آیین‌نامه نیز در آبان ماه 91 توسط معاون اول رئیس‌جمهور ابلاغ شد که به دنبال این ابلاغ « کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان و نظارت بر اجرا» در آذرماه 91 به دستور رئیس‌جمهور و رئیس شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) تشکیل و معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور از سوی ایشان به‌عنوان رئیس کارگروه منصوب شد.

این شرکت می‌تواند کالا و خدمات دانش‌بنیان خود را توسعه بدهد و سپس از طریق یکی از روش­های زیر از مزایای قانون استفاده نماید:

الف- درصورتی‌که یکی از دو شرط زیر را احراز کند، می‌تواند به‌صورت شرکت «تولیدی نوع 2» تایید شود.

  - شرکت، «كالاها یا خدمات یا فرآیند تولید یا تجهیزات تولید» مندرج در «فهرست كالاها و خدمات دانش‌بنیان سطح 1یا سطح 2» را حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی و مشروط به دارا بودن همه معیارهای ماده (1)، ساخته و ارایه نماید.

   - شرکت مجری حداقل یک پروژه‌ «مهندسی، پیمانکاری و ساخت»(EPC) باشد. مشروط به اینکه، حداقل (10) درصد از قیمت قراردادهای پروژه ناشی از بخش‌های حائز همه معیارهای ماده (1) باشد.

تذکر: در حالت الف، عمده حوزه فعالیت و محصولات شرکت باید در حوزه­های با فناوری پایین نباشد زیرا درصورتی‌که حوزه فعالیت و محصولات شرکت در حوزه فناوری‌های پایین باشد، شرکت تنها از طریق بند ب و ج در پایین، می‌تواند بر روی محصول موردنظر خود، تقاضای دانش‌بنیان شدن داشته باشد.

ب- درصورتی‌که حداقل (25) درصد از درآمد عملیاتی یك سال مالی گذشته شركت (كه در اظهارنامه مالیاتی شركت اظهار شده است)، ناشی از فروش کالاها یا خدمات دانش‌بنیان مندرج در «فهرست كالاها و خدمات دانش‌بنیان سطح 1» و حائز همه معیارهای ماده (1)، باشد.

ج- این شرکت بزرگ و باسابقه، در زیرمجموعه خود یک شرکت جدید التأسیس ثبت کند، و کالاها و خدمات شرکت، در قالب این شرکت جدیدالتأسیس به‌عنوان شرکت نوپا ارزیابی و تایید شود. توجه شود در این حالت، شرکت اصلی مورد تایید قرار نمی‌گیرد و کالاها یا خدمات دانش‌بنیان در قالب شرکت نوپا تایید شده، از مزایای قانون بهره‌مند می‌شود.

تا اطلاعات مشخص کلی، اطلاعات مالی، محل های استقرار، هیئت مدیره، سهامداران، منابع انسانی و بارگذاری برخی اسناد بعد از ارسال درخواست ارزیابی شرکت در بخش پرونده شرکت قابلیت ویرایش و به‌روزرسانی دارد.

شرکت پس از تکمیل اطلاعات و ارسال نهایی، در مرحله بررسی اولیه قرار می­‌گیرد، در صورت عدم وجود مشکل در مدارک، پرونده شرکت به کارگزار ارزیابی مربوطه ارجاع می‌­شودفرآیند ارزیابی از مرحله ارجاع به کارگزار تا تعیین تکلیف شدن پرونده شرکت، به طور متوسط 3 ماه به طول می­‌انجامد، اگر نتیجه نهایی ارزیابی پس از گذشت زمان 3 ماه، به شرکت متقاضی اطلاع­رسانی نگردید، شرکت می‌­تواند از طریق مرکز مشاوره دانش­‌بنیان (02183534) از روند پرونده خود مطلع گردد.

در تمامی این مراحل، هر گونه تغییری در وضعیت شرکت ایجاد شود، از طریق پیامک و همچنین از طریق ارسال پیام به کارتابل شرکت (در قسمت آرشیو درخواست‌­های ارسالی سامانه)، اطلاع رسانی خواهد شد. در صورتی که مدارک شرکت دچار مشکل و نقص باشد، موارد اصلاحی به شرکت از همین طریق اطلاع رسانی خواهد شد.

شرکت می­‌تواند در هر مرحله‌­ای آدرس و شماره تلفن جدید را در کارتابل خود در بخش«پرونده شرکت» فرم «محل استقرار» وارد و ذخیره نماید.

بله بلامانع است. مدیر مالی شرکت می‌­تواند مدیر عامل باشد.

پس از تماس با مرکز مشاوره دانش‌­بنیان (02183534) لازم است اطلاعات تکمیلی در مورد شرکت خود ارائه دهد تا در صورت صحت اطلاعات ارائه شده توسط فرد، هویت وی بعنوان رابط شرکت احراز گردد و پس از آن شماره همراه شرکت تغییر می‌­یابد.

ساير اطلاعات لازم را وارد كرده و ذخيره كند. هر زمان موفق به احراز شرايط مورد نظر شد، به سامانه برگشته و اطلاعات خود را كامل كند.

نیازی به تحویل اسناد به صورت حضوری به مرکز شرکت­‌ها و موسسات دانش­‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری وجود ندارد و مشاوره تنها از طریق تلفن­‌های اعلام شده مرکز مشاوره "02183534"صورت می‌­پذیرد.

شرکت‌هایی که اطلاعات آنها محرمانه یا نظامی می­‌باشد به هیچ وجه نباید اطلاعات خود را در سامانه reg.daneshbonyan.ir وارد کنند و باید با مرکز مشاوره دانش‌­بنیان (83534-021) یا دبیرخانه کارگروه تماس بگیرند تا راهنمایی لازم انجام شود.

 

مدارك لازم براي ارسال از طريق سامانه در جدول زير آورده شده است:

شرکت‌­ها در فرآیند تمدید باید معیارهای آیین‌­نامه ارزیابی کالاها و خدمات دانش‌­بنیان را داشته باشند. ارزیابی یک شرکت تمدیدی با شرکت معمولی تفاوتی ندارد. شرکت‌­های تمدیدی که دسترسی آن­ها باز شده است، بعد از ارسال درخواست ارزیابی از کارتابل خود، می­‌توانند مجددا وارد فرایند ارزیابی گردند.

تاییدیه دانش‌بنیان شرکت­‌ها برای استفاده از مزایای قانون، برای شرکت‌های «نوپا نوع 1» یا «تولیدی نوع 1» به مدت (2) سال و برای شرکت های «نوپا نوع 2» یا «تولیدی نوع 2» به مدت (3) سال بوده و تمدید این زمان، منوط به ارزیابی و تایید مجدد شرکت، است. در مورد این شرکت‌­ها اگر زمان تایید آنها به اتمام رسیده باشد، متن زیر به عنوان پیامک برای آنان ارسال می­‌شود:

" احتراما به اطلاع می‌­رساند که بر اساس آیین­‌نامه تشخیص شرکت­‌ها و موسسات دانش‌بنیان و به منظور تمدید(ارزیابی مجدد) و استفاده از مزایای قانون می‌­بایست حداکثر تا تاریخ -------- با مراجعه به کارتابل خود در reg.daneshbonyan.ir، اطلاعات خود را اصلاح و ارسال نمایید.”

"شماره تماس های ضروری: 02183534"

و شرکت­‌ها پس از دریافت این پیام به منظور تمدید دانش‌­بنیان بودن شرکت باید نسبت به اصلاح و ارسال اطلاعات خود اقدام تا در فرآیند تمدید قرار گیرند.

از زمانی که هر شرکت درخواست خود را در سامانه اعتراض ثبت می‌­نماید، حداکثر 45 روز کاری طول می‌­کشد تا پرونده اعتراض آن شرکت بطور کامل بررسی شده و نحوه ارجاع مجدد یا عدم ارجاع شرکت برای ارزیابی مجدد مشخص شود.

این شرکت‌ها در صورتی که متقاضی دریافت یکی از حمایت‌های جاری مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان (مانند گمرک، معافیت بیمه ای، استقرار و ...) برای محصول جدید خود باشند، لازم

است درخواست حمایت مورد نظر را در کارتابل شرکت در سامانه reg.daneshbonyan.ir ارسال نماید و در صورت دارا بودن شرایط آیین نامه ای، پس از اخذ استعلام از حوزه های فنی تخصصی،

امکان ورود به فرآیند ارزیابی مجدد برای محصول مورد نظر وجود خواهد داشت.

این شرکت‌ها در صورتی که متقاضی دریافت یکی از حمایت‌های جاری مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان (مانند گمرک، معافیت بیمه ای، استقرار و ...) برای محصول عدم تایید خود باشند، لازم است درخواست نسبت به تکمیل فرم اعتراض در کارتابل شرکت در سامانه reg.daneshbonyan.ir اقدام نماید. فرم اعتراض باید بر مبنای دلیل رد محصول شرکت تکمیل گردد و مستندات تکمیلی نیز باید توسط شرکت به صورت کامل در بخش ضمایم سامانه اعتراض بارگذاری شود. پس از اخذ استعلام از حوزه های فنی تخصصی، در صورت دارا بودن شرایط آیین نامه ای، امکان ورود به فرآیند ارزیابی مجدد برای شرکت وجود دارد. بدیهی است در صورتیکه شرکت وارد فرآیند ارزیابی شود، بر اساس آخرین آیین نامه ارزیابی منعکس شده در سایت دانش بنیان، ارزیابی شرکت صورت خواهد پذیرفت.

در صورتیکه بنا به اظهارنامه سال جدید، شرکت بتواند شرط فروش 25% را اخذ نماید (نسبت فروش محصولات تایید با معافیت به فروش کل شرکت 25 درصد باشد)، می‌تواند درخواست اعتراض خود را از طریق سامانه reg.daneshbonyan.ir ارسال نماید.

این دسته از شرکتها می‌توانند با مرکز مشاوره دانش بنیان (02183534) تماس گرفته تا باردیگر وارد فرایند ارزیابی شوند.

شرکت­‌ها باید ابتدا علت عدم تایید را در کارتابل خود مشاهده کنند.

  • در صورتی که علت عدم تایید شرکت به دلیل نداشتن شرط طراحی مبتنی بر تحقیق و توسعه باشد، شرکت باید نسبت به ارسال مستندات فنی تکمیلی اقدام نماید.
  • در صورتی که علت عدم تایید شرکت نداشتن شرط سطح فناوری باشد، شرکت باید پس از مطالعه معیار تفصیلی و نمونه سطح بندی حوزه تخصصی محصولات خود، نسبت به ارائه دلایل در قالب فرم اعتراض اقدام نمایید.شرکت­‌ها باید ابتدا علت عدم تایید را در کارتابل خود مشاهده کنند.

پیام مربوط به نداشتن شرط طراحی مبتنی بر تحقیق و توسعه و شرط سطح فناوری به صورت زیر است:

الف- در صورت نداشتن شرط طراحی مبتنی بر تحقیق و توسعه:

" نداشتن طراحی قابل توجه بخش پیچیده محصول یا فرآیند تولید یا تجهیزات تولید"

ب- در صورت نداشتن شرط سطح فناوری:

"عدم انطباق کامل کالاها یا خدمات با «فهرست کالاها و خدمات دانش بنیان» و دارا بودن سطح فناوری بالا"

در صورتیکه محصول شرکت در حد نمونه آزمایشگاهی آماده ارائه گردیده است، باید شرکت فرم اعتراض تکمیل و از طریق سامانه reg.daneshbonyan.ir ارسال نماید تا درخواست شرکت در دبیرخانه بررسی گردد.

بلافاصله پس از نهایی‌شدن پرونده شرکت در دبیرخانه کارگروه، در صورت عدم تایید شرکت، توضیحات علت عدم تایید در کارتابل شرکت قرار داده می‌­شود. نحوه دسترسی به علت عدم تایید در کارتابل شرکت به آدرس reg.daneshbonyan.ir در عکس زیر نمایش داده شده است. هم‌چنین شرکت­‌ها می‌­توانند از طریق شماره 02183534 از علت عدم تایید خود مطلع شوند.

 

شرکت ها می‌­توانند با مراجعه به کارتابل دانش ­بنیانی خود در سامانه reg.daneshbonyan.ir، بخش اعتراض به نتیجه ارزیابی، درخواست خود را در قالب فرم اعتراض  (لینک) ارسال نمایند.

درخواست­‌های ارسالی از سوی شرکت­ها در قالب غیر از فرم اعتراض و بدون توضیحات مبسوط و جامع بر مبنای معیارهای تفصیلی ارزیابی(لینک) و نمونه‌هایی از ارزیابی و سطح بندی کالا و خدمات دانش بنیان(لینک) ترتیب اثر داده نخواهد شد.

این شرکت‌­ها به جز معافیت مالیاتی قادر به استفاده از تمام حمایت‌های نام برده شده در قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات می‌باشند.

ین شرکت‌­ها قادر به استفاده از تمام حمایت‌­های ­نام برده شده در قانون حمایت از شرکت‌­ها و موسسات می‌­باشند.

 

در صورتی که شرکت‌­های متقاضی «كالاها یا خدمات یا فرآیند تولید» مندرج در«فهرست كالاها و خدمات دانش‌بنیان سطح 1» را حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی و مشروط به دارا بودن همه معیارهای ماده (1)، ساخته و ارایه نمایند، می­‌توانند بعنوان شرکت دانش­‌بنیان تایید شوند.

شرکت‌­هایی که قبلا تایید شده‌­اند و بعد از مدتی محصول جدیدی را به محصولات تولیدی خود اضافه نموده‌­اند، تنها در فرآیند تمدید می­‌توانند محصول خود را ارائه نموده تا مجددا مورد ارزیابی قرار گرفته و در صورت کسب تمامی معیارهای مربوط به کالا و خدمات دانش­‌بنیان مورد تایید، محصول جدید نیز بعنوان کالا و خدمات دانش‌­بنیان شرکت پذیرفته شود.

همچنین اگر شرکت دانش­‌بنیان متقاضی استفاده از حمایت برای محصول جدید باشد، می تواند از طریق درخواست برای حمایت مورد نظر اقدام نماید. این حمایت ها شامل: معافیت حق بیمه قراردادها، معافیت گمرکی، استقرار و تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی می باشد و ارزیابی محصول جدید برای دریافت این حمایت ها توسط دبیرخانه کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت ها و موسسات دانش بنیان صورت می‌پذیرد.

خدمات طرح پژوهشی تنها در صورتی که بعنوان خدمات تجاری سازی مندرج در فهرست کالاها و خدمات دانش بنیان یا طرح پژوهشی فنی بر روی محصولات فهرست کالاهای دانش‌بنیان انجام شود، می‌­تواند بعنوان خدمات دانش­بنیان پذیرفته شود. (در واقع بعنوان دانش فنی مورد پذیرش قرار می‌­گیرد).

خدمات آموزشی نمی‌تواند بعنوان محصول دانش‌بنیان پذیرفته شود مگر اینکه این خدمات آموزشی تخصصی بوده و برای نصب و استفاده از محصول دانش‌بنیان تولید شده توسط شرکت (در واقع بعنوان بخشی از خدمات تعمیر و نگهداری تخصصی محصول تولید شده شرکت) ارایه شود، که در این صورت می­تواند بعنوان خدمات دانش‌­بنیان پذیرفته شود.

شرکت نوپا پس از اتمام زمان تاییدیه، وارد فرآیند تمدید شده و می‌­تواند در سامانه تقاضا دهد و پس از ارزیابی مجدد و احراز معیارهای شرکت­های تولیدی نوع 1، بصورت شرکت تولیدی نوع 1 تایید شود.

تاییدیه دانش‌بنیان شرکت­‌ها برای استفاده از مزایای قانون، برای شرکت‌های «نوپا نوع 1» یا «تولیدی نوع 1» به مدت (2) سال و برای شرکت های «نوپا نوع 2» یا «تولیدی نوع 2» به مدت (3) سال بوده و تمدید این زمان، منوط به ارزیابی و تایید مجدد شرکت، است.

دارا بودن تاییدیه و استاندارد برای شرکت‌ها، ذاتا الزامی نیست، با این حال ممکن است کارشناس فنی، بدون مشاهده تاییدیه یا استاندارد محصول، قادر به ارزیابی و تایید محصول نباشد. بعنوان نمونه، کارشناس فنی نتواند یک محصول حوزه دارو را بدون مشاهده تاییدیه‌های آزمایشگاهی، از نظر فنی تایید کند لذا در برخی موارد تاییدیه و استانداردها ضروری است.

نمونه اولیه ­ای از محصول است که در محیط آزمایشگاهی کارکردهای اصلی محصول نهایی را داشته باشد و شرکت تلاش می­کند با انجام آزمایش­‌ها و طراحی ­های بیشتر، اشکالات آن را برطرف کند، اگرچه ممکن است هنوز محصول نهایی ساخته نشده باشد.

در صورتی که شرکت‌­های متقاضی «كالاها یا خدمات یا فرآیند تولید» مندرج در «فهرست كالاها و خدمات دانش‌بنیان سطح 1»را حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی و مشروط به دارا بودن همه معیارهای ماده (1)، ساخته و ارایه نمایند، می­توانند بعنوان شرکت دانش­ بنیان تایید شوند.

شرکت‌های متقاضی، بر اساس شیوه­نامه انتخاب و فعالیت کارگزاران(لینک)، می‌توانند تقاضای خود را از طریق آدرس ایمیلAmoozesh.Daneshbonyan@Gmail.Com به دبیرخانه کارگروه مستقر در معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور ارائه دهند. البته تعداد کارگزاران ارزیابی، متناسب با نیازمندی‌های دبیرخانه کارگروه تعیین می‌شود.

کارگزاران ارزيابي شرکت‌هاي دانش‌بنيان بر مبناي شیوه ­نامه انتخاب و فعالیت کارگزاران تعيين شده و به تصويب کارگروه مي‌رسند و اسامی آنها بر روی سامانه ارزیابی شرکت­های دانش ­بنیان رسما اعلام می­شود.

خیر، همه انواع شرکت­ها و موسسات ثبت شده در اداره کل ثبت شرکت­ها سازمان ثبت اسناد و املاک بصورت مشابه ارزیابی می­شوند.

ملاک ارزیابی شرکت­ها، شاخص­های موجود در مصوبه کارگروه ارزیابی و تشخیص شرکتها و موسسات دانش بنیان می­باشد و ممکن است افرادی با مدارک تحصیلی و یا رتبه­علمی بالا، امکان احراز معیارها را نداشته باشند.

پیام­هایی که برای شرکت­ها ارسال می­گردد درکارتابل شرکت قسمت «آرشیو، ستون پیام دبیرخانه» و همچنین «صندوق پیام»، قابل مشاهده است.

خیر، به شرکت­ها پس از تأیید هیچ گونه گواهی مکتوب ارائه نمی­شود، بلکه اسامی شرکت­های تأیید شده در فایل اکسل مربوطه، بر روی صفحه اول سامانه قرار می­گیرد و شرکت­های تأیید شده می­توانند از قسمت «pub.daneshbonyan.ir» ، استعلام تأییدی خود را مشاهده کنند.

شرکت باید جهت تماس کارگزار و تعیین زمان ارزیابی منتظر بماند و زمان بازدید از سوی کارگزار ارزیابی با شرکت متقاضی هماهنگ می­شود.

هر زمان كه عدم صحت اطلاعات وارد شده از سوي شركت محرز شود، آن شركت صلاحيت دانش‌بنيان بودن را از دست داده و موظف به بازگرداندن عوايد احتمالي ناشي از حمايت‌هاي مورد نظر قانون (موضوع ماده 11 قانون) خواهد بود و امكان ورود مجدد به فرايند ارزيابي شركتها را نخواهد داشت.

 

اگر شرکت دارای اظهارنامه مالیاتی سال مالی گذشته خود نیست یا دارای درآمد در اظهارنامه مالیاتی سال مالی گذشته خود نیست:

الف- در صورتی که«كالاها یا خدمات یا فرآیند تولید» مندرج در«فهرست كالاها و خدمات دانش‌بنیان سطح 1» باشد، بصورت شرکت «نوپا نوع 1» تایید می­شود.

ب- در صورتی که «كالاها یا خدمات یا فرآیند تولید» مندرج در «فهرست كالاها و خدمات دانش‌بنیان سطح 2» باشد، بصورت شرکت «نوپا نوع 2» تایید می­شود.

کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش بنیان بر اساس ماده (3) آئین‌نامه اجرایی قانون به ریاست معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور شکل گرفته و متشکل از اعضای زیر است:

الف ـ معاون علمی و فناوری رئیس جمهور (رئیس)

 ب ـ نماینده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

ج ـ نماینده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

د ـ نماینده وزارت صنعت، معدن و تجارت

ه ـ نماینده وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

و- نماینده وزارت جهاد کشاورزی

ز- نماینده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

ح ـ رییس هیات عامل صندوق

ط ـ سه نفر صاحب نظر در حوزه شرکتهای دانش بنیان به پیشنهاد کارگروه و حکم رئیس کارگروه.

ی ـ یک نفر صاحب نظر به پیشنهاد اتاق بازرگانی صنایع٬معادن و کشاورزی ایران و حکم رئیس کارگروه.

فرآیند ارزیابی شرکت­‌های متقاضی شامل مراحل زیر است:

1.        ابتدا شرکت متقاضی در سامانه ارزیابی شرکت­‌ها و موسسات دانش­‌بنیان (http://www.reg.daneshbonyan.ir)  ثبت نام می نماید.

2.        دبیرخانه کارگروه پس از بررسی اولیه اسناد و مدارک شرکت، آن را به کارگزار جهت ارزیابی ارجاع می­‌دهد.

3.        کارگزار پس از ارزیابی شرکت متقاضی، اطلاعات خود را در سامانه مربوط به دبیرخانه کارگروه بارگذاری می نماید.

4.        دبیرخانه پس از بررسی فرآیند ارزیابی و صحت اطلاعات و همچنین تطبیق با آیین نامه نتیجه را به کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت­ها و موسسات دانش بنیان ارائه می­‌نماید.

5.        پس از بررسی پرونده شرکت در کارگروه، نتیجه ارزیابی به دبیرخانه اعلام می­گردد.

6.        و نهایتا نتیجه بررسی دانش بنیان بودن شرکت متقاضی، در کارتابل شرکت قسمت «آرشیو» منعکس می­گردد.

و نهایتا نتیجه بررسی دانش بنیان بودن شرکت متقاضی، در کارتابل شرکت قسمت «آرشیو درخواست­های ارسالی» منعکس می­گردد.

خیر- شرکت‌­ها در هنگام ثبت نام الزاماً نباید در پارک علم و فناوری مستقر باشند.

در صورتی که بعد از وارد شدن به فرآیند ثبت نام، نام شرکت تغییر کند و دارای آگهی در روزنامه رسمی باشد، طی تماس با مرکز مشاوره دانش بنیان (02183534) تغییر نام صورت می‌گیرد.

خیر، شرکت‌­های نوپا باید کالاها و خدمات دانش­‌بنیان را حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی (با هدف تولید و فروش) ساخته و ارائه نمایند.

شرکت‌­های بزرگی که معیارهای ارزیابی شرکت‌­های دانش‌­بنیان و یا شرکت‌­های دانش‌­بنیان دارای فعالیت صنعتی را ندارند می­توانند با تبدیل واحد تحقیق و توسعه خود به یک شرکت مستقل در صورتی که در راستای فهرست کالاهای دانش بنیان اعلام شده توسط کارگروه فعالیت کنند به صورت مجزا در سامانه ثبت نام نموده و فرآیند ارزیابی همانند دیگر شرکت‌­ها برای آنها نیز صورت پذیرد.

شرکت‌های مستقر در پارک­های فناوری و یا مراکز رشد بایستی همانند دیگر شرکت­‌ها در سامانه ثبت نام نموده و مراحل ارزیابی را طی نمایند.

خير. لازم است همه شركت­هاي متقاضي حمايت­ها، اطلاعات خود را در اين سامانه وارد كرده و بر اساس اين فرايندها ارزيابي شوند و شرکت­هایی هم که در نام ثبتی یا اساسنامه خود، عنوان دانش­بنیان دارند، باید مشابه سایر شرکت­ها بر اساس آیین­نامه ارزیابی شرکت­های دانش­بنیان ارزیابی شوند.

خیر، با توجه به لزوم حمایت از شرکت­های دانش­بنیان، همه هزینه­های ارزیابی شرکت­های دانش­بنیان از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تامین می­شود و شرکت­های متقاضی هیچ هزینه­ای را به کارگزاران ارزیابی پرداخت نمی­کنند.

1–شهرداری‌ها و شرکت‌های تابعه آنان مادام که بیش از 50 درصد سهام و سرمایه آنان متعلق به شهرداری‌ها باشد 2- بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی 3- هلال‌احمر4- کمیته امداد امام 5- بنیاد شهید انقلاب اسلامی6- بنیاد مسکن انقلاب اسلامی7- کمیته ملی المپیک ایران 8- بنیاد 15 خرداد9- سازمان تبلیغات اسلامی 10- سازمان تأمین اجتماعی 11–فدراسیون‌های ورزشی آماتوری جمهوری اسلامی ایران 12- مؤسسه‌های جهاد نصر، جهاد استقلال و جهاد توسعه زیر نظر جهاد سازندگی 13- شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی 14-کتابخانه حضرت آیت‌الله مرعشی نجفی (‌قم) 15- هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران 16- جهاد دانشگاهی17- بنیاد امور بیماری‌های خاص 18- سازمان دانش‌آموزی 19- صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر20- صندوق تأمین خسارت‌های بدنی 21- صندوق نوآوری و شکوفایی 22- صندوق کارآفرینی امید.

شرکت­های دولتی، مؤسسات ونهادهای عمومی غیر دولتی و نیز شرکت‌­ها و مؤسساتی که بیش از پنجاه درصد (50%) از مالکیت آنها متعلق به شرکت‌­های دولتی و مؤسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی باشد، مشمول حمایت‌­های این قانون نیستند.

با عنایت به رویکرد کلی قانون مبنی بر حمایت از شرکت‌های خصوصی و تعاونی و با توجه به مفاد ماده (3) قانون اصلاح موادی از قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی (مصوب سال 1393)؛ شرکت‌ها و موسساتي كه حداقل (40) درصد مالکیت مستقیم یا غیر مستقیم سهام و کرسی مدیریتی (سهم در هیات مدیره) آنها متعلق است به اشخاص حقوقی که مدیر آن­ها بصورت مستقیم یا غیرمستقیم از سوی مجموعه‌­های حاکمیتی و دولتی تعیین­ شود، در صورت احراز همه معیارهای آئین‌نامه، معافیت مالیاتی تعلق نخواهد گرفت و بصورت شرکت‌های «تولیدی نوع 2» یا «نوپا نوع 2» تایید می‌شوند.

بر اساس ماده 43 قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت - مصوب 4/12/93،  دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی (دولتی و غیردولتی) مجازند با ایجاد و مشارکت در شرکتهای دانش‌بنیان که حداکثر چهل ‌و نه درصد (49%) سهام آن متعلق به دانشگاه‌ها، مؤسسات پژوهشی و دیگر واحدهای دولتی و مابقی سهام متعلق به اعضای هیأت‌‌‌‌علمی و دانشجویان و سایر سهامداران بخش خصوصی است، نتایج تحقیقات اعضای هیأت‌‌‌‌علمی و دانشجویان خود را تجاری‌سازی نمایند.

اگر رابط شرکت اقدام به ثبت نام اولیه نمود و پیامک فعالسازی برای وی ارسال نگردید، لازم است که بر روی «کد جدید» کلیک نموده و در صورتی که مشکل همچنان پابرجا بود با مرکز مشاوره دانش بنیان «02183534» تماس حاصل نماید.

بله، این شرکت­‌ها هیچ ممانعتی برای ثبت نام و استفاده از حمایت‌­ها و تسهیلات قانونی شرکت‌­های دانش­‌بنیان ندارند.

رابط شرکت شخصی است که برقراری ارتباط از جانب دبیرخانه کارگروه با ایشان به راحتی امکان­پذیر باشد و از کلیه اطلاعات و فرآیندهای شرکت مطلع باشد. 

قانون مختص به حمایت از شرکت‌های ثبت شده رسمی است و هسته فناور یا واحد فناور، پس از ثبت رسمی حقوقی می‌تواند بلافاصله تقاضا داده و ارزیابی شود. لذا قبل از ثبت رسمی شرکت، امکان ارایه تقاضا و استفاده از حمایت‌های قانون وجود ندارد.

متقاضيان مي‌­توانند به سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور با آدرس (https://ilenc.ssaa.ir) مراجعه نمايند و با جستجوي اسم شركت يا موسسه، شناسه ملي اشخاص حقوقي را دريافت و در سامانه وارد نماييد.

خیر، لازم است فرد ابتدا به صورت حقوقی شرکت یا موسسه‌­ای را در اداره ثبت شرکت‌­ها به ثبت برساند و بعد از اخذ شناسه ملی شرکت نسبت به ثبت نام شرکت در سامانه شرکت­‌های دانش‌بنیان جهت ارزیابی اقدام نماید.

شركت یا مؤسسه خصوصی یا تعاونی است كه به منظور هم‌افزایی علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش‌محور، تحقق اهداف علمی و اقتصادی (شامل گسترش و كاربرد اختراع و نوآوری) و تجاری‌سازی نتایج تحقیق و توسعه (شامل طراحی و تولید كالاها و خدمات) در حوزه فناوری‌های برتر و با ارزش افزوده فراوان و بر اساس معیارهای مورد نظر این آئین‌نامه، به تأیید كارگروه می‌رسد.

خیر، ثبت شرکت­‌ها و موسسات دانش‌بنیان همانند دیگر شرکت­‌ها و موسسات خواهد بود و شرکت متقاضی پس از ثبت شرکت در اداره کل ثبت شرکت­‌ها، وارد فرآیند ارزیابی شرکت­‌ها می‌­شود.

شرکت‌­ها و موسسات باید بصورت عادي در اداره کل ثبت شرکت‌­هاي سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ثبت شوند و در هنگام ثبت، هيچ تفاوتي بين شرکت­‌ها وجود ندارد.

شرکت‌هاي متقاضي پس از توليد کالاها و خدمات دانش‌بنيان يا ارايه نمونه آزمایشگاهی (براي شرکت‌هاي نوپا)، بر مبناي آيين‌­نامه مصوب کارگروه، ارزيابي شده و براي يک مدت محدود مي­‌توانند از تسهيلات و مزاياي قانون استفاده کنند و براي تمديد زمان استفاده از مزاياي قانون، بايد دوباره ارزيابي شوند.

 

در ابتدا شرکت می بایست به سایت www.daneshbonyan.ir مراجعه کرده و پس از مطالعه آئین‌­نامه­‌ها و قوانین و در صورت دارا بودن شرایط مندرج در آئین نامه در قسمت «مصوبات کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان و نظارت بر اجراء»، در سامانه ارزیابی شرکت‌­ها و موسسات دانش‌­بنیان (http://www.reg.daneshbonyan.ir) ثبت نام نمایند.

نیازهای فناورانه مرتبط با حوزه فناوری
آرشیو