صفحه اصلی > حمایت‌ها > برنامه جامع توسعه کسب و کار > گزارش نیاز‌سنجی مجوز و استاندارد 

بسمه تعالی

دستورالعمل حمایت از اخذ استاندارد‌ها و مجوزهای ملی و بین‌المللی

(توسط شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان غیرصادراتی)

مقدمه:

ایجاد و توسعه بسترهای لازم برای اقتصاد دانش‌بنیان یکی از اهداف محوری معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور است که از طریق برنامه‌های مختلفی دنبال می‌شود. یکی از این برنامه‌ها حمایت از اخذ گواهینامه‌ها و تأییدیه‌های معتبر توسط شرکت‌های دانش‌بنیان است که جزو مهمترین ابزارهای جذب مشتری در سطح ملی و بین‌المللی از طریق تضمین کارایی، ایمنی و کیفیت محصولات است. در همین راستا و با هدف توانمندسازی شرکت‌ها جهت ورود محصولات دانشبنیان به بازارهای داخلی و خارجی و افزایش قابلیت رقابت آنها با نمونه‌های خارجی و محصولات داخلی نامرغوب، علاوه بر معرفی متخصصین و نهادهای دارای صلاحیت و معتبر برای ارائه خدمات، بخشي از هزينههاي دریافت استاندارد‌ها و مجوزهای مندرج در این دستورالعمل توسط معاونت علمی و فناوری پرداخت می‌شود.

ماده1- تعاریف

معاونت: معاونت علمی و فناوری رییس جمهور

شرکت: شرکت یا موسسه دانش بنیان مورد تایید «کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکتها و موسسات دانش بنیان» متقاضی استفاده از تسهیلات این دستورالعمل

موسسه: موسسه خدمات فناوری تا بازار ایرانیان که از سوی معاونت علمی و فناوری، مسئولیت اجرای این دستورالعمل را برعهده دارد

کارگزار: شرکتها و مجموعه های مورد تایید موسسه برای ارائه خدمات مشاوره، پیاده سازی و اخذ استاندارد‌ها و مجوزهای مندرج در این دستورالعمل   

 

ماده2-دامنه شمول حمایتها

1.      خدمات موضوع این دستورالعمل برای کلیه شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیانی است که برای فروش داخلی محصولات دانش بنیان خود، نیاز به استاندارد،مجوز یا گواهینامه مشخصی داشته باشند.

2.      استاندارد‌‌ها و مجوزهایی مشمول حمایت هستند که از طریق کارگزاران صادر شوند و یا صلاحیت مشاوران و صادرکنندگان آنها به تأیید موسسه رسیده باشد.

تبصره: شرکت‌های دانش بنیان در صورت فعالیت صادراتی و امکان استفاده از «دستورالعمل حمایت از اخذ گواهینامه ها و مجوزهای بین المللی موردنیاز شرکت‌های دانش بنیان در حوزه صادرات»، باید به «کریدور خدمات صادرات محصولات دانش بنیان» مراجعه نمایند. در غیر این صورت می توانند برای دریافت حمایت در زمینه خدمات مشاوره، پیاده سازی و اخذ استاندارد‌ها و مجوزها، بر مبنای این دستورالعمل اقدام کنند.

 

ماده3-استاندارد‌ها و مجوز‌های مشمول حمایت

1.      انواع استاندارد­های سیستسم­های مدیریتی؛

2.      انواع گواهینامه­های انطباق محصول و یا استاندارد محصول اروپا (CE Mark)؛ استاندارد محصول روسیه GOST و یا سایر استاندارد­ها، گواهینامه­ها و نشان‌های محصول بنا بر نیاز شرکت؛

3.      آزمایش‌های مربوط به انجام آزمون‌های عملکردی موردنظر دستگاه‌ها و کارفرماهای داخلی؛

تبصره- شرکت‌ها باید نیاز خود را برای استاندارد یا مجوز موردنظر از طریق بارگذاری مستندات لازم و توضیحات تکمیلی در سامانه اثبات نمایند.

ماده4-میزان حمایت

                                 1.         50% از هزینه­های مشاوره، پیاده سازی، انجام آزمون­های خارج از شرکت و اخذ استاندارد­های سیستم­های مدیریتی و محصولی، تا سقف 100میلیون ريال برای هر شرکت.

                                 2.         50% از هزینه انجام آزمون­های عملکردی در خارج از شرکت مرتبط با بند3 ماده 3 تا سقف 20 میلیون ريال مشروط به عدم استفاده از تخفیفات «شبکه آزمایشگاهی فناوریهای راهبردی» برای همان آزمون؛

تبصره1- هزینه تمدید یا تجدید استاندارد‌ها یا هزینه نگهداری آن‌ها (مانند ممیزی‌های مراقبتی و ...) مشمول حمایت‌های این دستورالعمل نمی‌گردد.

تبصره2- هزینه‌های ایاب و ذهاب، اقامت و غذای ممیزان و مشاوران و همچنین سایر هزینه‌های مازاد از جمله تجدید آزمون، ممیزی مجدد و هزینه‌های قانونی (مانند مالیات بر ارزش افزوده، بیمه و ...) مشمول حمایت‌های این دستورالعمل نمی‌گردد.

ماده5- نحوه دریافت حمایت

                                 1.         شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند به سامانه الکترونیکی به آدرس tms.daneshbonyan.ir مراجعه نموده و درخواست استفاده از خدمات اخذ استاندارد‌ها و مجوزها را تکمیل و ثبت نمایند.

                                 2.         پس از تکمیل درخواست و ارائه مستندات لازم در سامانه، کارشناس مربوط هماهنگی لازم با شرکت را به عمل خواهد آورد.

                                 3.         ارائه حمایت از دو طریق امکانپذیر است:

3-1- ارائه درخواست دریافت گواهینامه و استاندارد جدید از طرف شرکت:

ابتدا بررسی‌های لازم توسط موسسه انجام شده و در صورت تأیید، کارگزاران مورد تأیید به شرکت معرفی و پس از انتخاب هر یک از کارگزاران توسط شرکت و عقد قرارداد، پرداخت حمایت بر اساس مراحل مندرج در قرارداد مستقیماً به کارگزار انجام خواهد شد.

3-2- ارائه درخواست دریافت حمایت برای استاندارد و مجوزی که قبلا صادر شده:

 

شرکت پس از دریافت استاندارد و مجوزهای مشمول حمایت، درخواست خود را در سامانه tms.daneshbonyan.ir ارسال می‌نماید که پس از بررسی و تأیید صلاحیت مشاور و صادرکننده و اعتبار گواهینامه، مبلغ حمایت طبق ماده 4 در وجه شرکت پرداخت خواهد شد. پرداخت به شرکت در صورتی امکان پذیر است که تاریخ دریافت استاندارد، پس از تاریخ تأییدیه دانش بنیان توسط «کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکتها و موسسات دانش بنیان» و پس از تاریخ ابلاغ این دستورالعمل باشد. 

حمایت از صادرات

حمایت از صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان

ارائه مجوز استقرار

ارائه مجوز استقرار و جواز تاسیس و بهره‌برداری

تسهیلات نظام وظیفه تخصصی

تسهیلات نظام وظیفه تخصصی برای افراد فعال در شرکت‌های دانش‌بنیان

بیمه‌های بازرگانی (بیمه ایران)

ارائه بیمه‌های آتش سوزی، مسئولیت، درمان تکمیلی و مهندسی شکست ماشین آلات

معافیت مالیاتی

معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان تولیدی و نوپا

کتابچه آیین نامه‌ها و قوانین

مستندات قانونی و آیین نامه‌های مرتبط با ارزیابی و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان