صفحه اصلی > حمایت‌ها و تسهیلات > حمایتهای ذیل قانون > استقرارشرکت‌ها > جوار تاسیس و پروانه بهره‌برداری در محدوده شهرهای بزرگ 

بر اساس مصوبات قبلی هیئت وزیران، استقرار شرکتهای تولیدی و صدور جواز تاسیس و پروانه بهره‌برداری در شعاع 120 کیلومتری تهران و برخی از دیگر شهرهای بزرگ، با ممنوعیت و محدودیت همراه است. طبق ماده (8) قانون حمایت از شرکتها و موسسات دانش‌بنیان، این شرکت‌ها مجازند در محدوده شهر تهران و دیگر شهرها با رعایت مقررات زیست محیطی مستقر شوند و مجوزهای لازم را دریافت کنند. مصوبه «ضوابط استقرار واحدهای صنایع پیشرفته و فعالیتهای دانش‌بنیان» در راستای اجرایی کردن ماده (8) قانون، توسط معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهوری و با همکاری سایر نهادهای مربوطه از جمله وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان حفاظت محیط زیست، تهیه و در تاریخ 15/9/1394 در هیئت وزیران به تصویب رسید(لینک). بر مبنای این مصوبه، آن دسته از شرکت‌های دانش‌بنیان که تولیدی بوده، در شهرهای دارای محدودیت استقرار  و در مکانهای مجاز در حال فعالیت هستند و فعالیت شرکت در آن مکان از حیث رده‌بندی زیست محیطی مجاز باشد، می‌توانند جواز تاسیس و پروانه بهره‌برداری دریافت کنند.

مکان‌های مجاز طبق این مصوبه عبارتست از: کاربریهای صنعتی و کارگاهی، پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد مصوب، شهرک های دانش سلامت، شهرکها و نواحي صنعتی قانونی و مکانهای صنعتی مجاز داخل یا خارج محدوده مصوب شهری و روستایی

مبنای تصمیم‌گیری برای استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان در مکان‌های مجاز ، رده‌بندی زیست‌محیطی پیوست مصوبه فوق‌الذکر است. شرکتهای دانش‌بنیان فعال در شهرهای دارای محدودیت استقرار (شامل تهران، کرج، اصفهان، تبریز، شیراز، اهواز، اراک و مشهد) در صورت رعایت سایر شرایط مندرج در این مصوبه، می‌توانند درخواست خود جهت دریافت جواز تاسیس و پروانه بهره‌برداری را ارسال کنند. برای سایر شهرها محدودیتی وجود ندارد و در نتیجه نیازی به استفاده از این مصوبه و ارائه تقاضا به معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری نیست و تقاضای این شرکتها، با روال‌های عادی در سازمان‌ صنعت، معدن و تجارت استان مربوطه پیگیری خواهد شود.

شرکتهایی که صرفاً به ارائه خدمات فنی مهندسی می‌پردازند و حداکثر تولید آنها در حد نمونه‌سازی است، بدون نیاز به استفاده از این مصوبه، می‌توانند از دستورالعمل وزارت صنعت، معدن و تجارت برای صدور جواز تأسیس و پروانه بهره برداری برای واحدهای فنی مهندسی استفاده نمایند (لینک). همچنین شرکتهای فناوری اطلاعات، می‌تواند با مراجعه به سامانه صدور پروانه بهره‌برداری نرم‌افزار (لینک)، پروانه بهره برداری  مختص خود را از وزارت صنعت، معدن و تجارت دریافت کنند.

شرکتهای دانش‌بنیان متقاضی پس از مطالعه "مصوبه هیئت وزیران" (لینک "سوالات متداول" (لینک) باید:

1.      نامه ارائه درخواست دریافت جواز تاسیس و پروانه بهره‌برداری را تکمیل و به شماره 83533333 فکس کنند.

2.      فرم مشخصات شرکت برای اخذ جواز تاسیس و پروانه بهره برداری در شهرهای دارای محدودیت استقرار را تکمیل و در کارتابل خود بارگذاری کنند. 

در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر، شرکتهای متقاضی می‌توانند از طریق ایمیل esteghrar@daneshbonyan.ir  اقدام نمایند.

 

 

لینکهای مرتبط:

قوانین مرتبط

سوالات متداول مربوط

 

   دانلود : فرم_درخواست_دریافت_جواز.doc           حجم فایل 72 KB
   دانلود : راهنمای_بارگذاری_در_کارتابل.pdf           حجم فایل 241 KB
   دانلود : نامه_ارائه_درخواست_برای_استقرار.doc           حجم فایل 30 KB

حمایت از صادرات

حمایت از صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان

ارائه مجوز استقرار

ارائه مجوز استقرار و جواز تاسیس و بهره‌برداری

تسهیلات نظام وظیفه تخصصی

تسهیلات نظام وظیفه تخصصی برای افراد فعال در شرکت‌های دانش‌بنیان

دوره های آموزشی

تخفيف دوره های آموزشی براي شرکت‌های دانش‌بنیان

معافیت مالیاتی

معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان تولیدی و نوپا

خدمات آزمایشگاهی

تخفیف 50 درصدی خدمات آزمایشگاهی