صفحه اصلی > حمایت‌ها > حمایت‌های ذیل قانون > استقرارشرکت‌ها > جواز تاسیس و پروانه بهره‌برداری در شهرهای دارای محدودیت استقرار 

بر اساس مصوبات قبلی هیئت وزیران، استقرار شرکت‌های تولیدی و صدور جواز تاسیس و پروانه بهره‌برداری در شعاع 120 کیلومتری تهران و برخی از دیگر شهرهای بزرگ، با ممنوعیت و محدودیت همراه است. طبق ماده (8) قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان، این شرکت‌ها مجازند در محدوده شهر تهران و دیگر شهرها با رعایت مقررات زیست محیطی مستقر شوند و مجوزهای لازم را دریافت کنند. مصوبه «ضوابط استقرار واحدهای صنایع پیشرفته و فعالیت‌های دانش‌بنیان» در راستای اجرایی کردن ماده (8) قانون، توسط معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهوری و با همکاری سایر نهادهای مربوطه از جمله وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان حفاظت محیط زیست، تهیه و در تاریخ 1394/9/15 در هیئت وزیران به تصویب رسید(لینک). بر مبنای این مصوبه، آن دسته از شرکت‌های دانش‌بنیان که تولیدکننده کالا بوده (اعم از دانش بنیان صنعتی، دانش بنیان تولیدی و دانش بنیان نوپا) ، در شهرهای دارای محدودیت استقرار و در مکانهای مجاز در حال فعالیت هستند و فعالیت شرکت در آن مکان از حیث رده‌بندی زیست محیطی مجاز باشد، می‌توانند جواز تاسیس و پروانه بهره‌برداری دریافت کنند.

مکان‌های مجاز طبق این مصوبه عبارتست از:

1- کاربری‌های صنعتی و کارگاهی

2- پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد مصوب

3- شهرک‌های دانش سلامت

4- شهرک‌ها و نواحي صنعتی قانونی

5- مکان‌های صنعتی مجاز داخل یا خارج محدوده مصوب شهری و روستایی

مبنای تصمیم‌گیری برای استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان در مکان‌های مجاز، رده‌بندی زیست‌محیطی پیوست مصوبه فوق‌الذکر است. شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در شهرهای دارای محدودیت استقرار (شامل تهران، کرج، اصفهان، تبریز، شیراز، اهواز، اراک و مشهد) در صورت رعایت سایر شرایط مندرج در این مصوبه، می‌توانند درخواست خود جهت دریافت جواز تاسیس و پروانه بهره‌برداری را ارسال کنند. برای سایر شهرها محدودیتی وجود ندارد و در نتیجه نیازی به استفاده از این مصوبه و ارائه تقاضا به معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری نیست و تقاضای این شرکت‌ها، با روال‌های عادی در سازمان‌ صنعت، معدن و تجارت استان مربوطه پیگیری خواهد شود.

شرکت‌هایی که صرفاً به ارائه خدمات فنی مهندسی می‌پردازند و حداکثر تولید آنها در حد نمونه‌سازی است، بدون نیاز به استفاده از این مصوبه، می‌توانند از دستورالعمل وزارت صنعت، معدن و تجارت برای صدور جواز تأسیس و پروانه بهره‌برداری برای واحدهای فنی مهندسی استفاده نمایند (لینک). همچنین شرکت‌های فناوری اطلاعات، می‌تواند با مراجعه به سامانه صدور پروانه بهره‌برداری نرم‌افزار (لینک)، پروانه بهره‌برداری  مختص خود را از وزارت صنعت، معدن و تجارت دریافت کنند.

شرکت‌های دانش‌بنیان متقاضی پس از مطالعه "مصوبه هیئت وزیران" (لینک) و  "سوالات متداول" (لینک) باید:

** فرم مشخصات شرکت برای اخذ جواز تاسیس و پروانه بهره‌برداری در شهرهای دارای محدودیت استقرار را تکمیل و در سامانه bizservices.ir  ثبت نمایند.

شرکت هایی که دانش بنیان نیستند فرم درخواست دریافت جواز تاسیس یا پروانه بهره برداری را به آدرس esteghrar.isti@gmail.com ارسال نمایند.

در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر، شرکتهای متقاضی می‌توانند از طریق شماره تماس 02186013859 یا 09384705599 (سرکار خانم رهایی) اقدام نمایند.

 

لینک‌های مرتبط:

راهنمای ثبت درخواست پروانه بهره برداری در سامانه بیزسرویسز

تعیین مصادیق ۱۱ گانه صنایع پیشرفته با فناوری بالا و خطرپذیر

قوانین مرتبط

تصویب سرفصل‌های مصادیق صنایع پیشرفته با فناوری بالا و صنایع خطرپذیر

سوالات متداول مربوط

 

   دانلود : رده_های_زیست_محیطی.doc           حجم فایل 1166 KB
   دانلود : فرم_درخواست_دریافت_جواز.doc           حجم فایل 72 KB

تسهیلات صندوق توسعه ملی

تسهیلات صندوق توسعه ملی با نرخ 10 و 12 درصد برای شرکت‌های دانش‌بنیان

فروش اقساطی محصولات دانش‌بنیان

تسهیلات فروش اقساطی مواد، قطعات و کالاهای مصرفی دانش‌بنیان تا سقف 80 درصد و بازپرداخت یکساله

تسهیلات نظام وظیفه تخصصی

تسهیلات نظام وظیفه تخصصی برای افراد فعال در شرکت‌های دانش‌بنیان

معافیت‌های گمرکی

معافیت عوارض، حقوق گمرکی و سود بازرگانی، تسهیل در انجام امور گمرکی

معافیت مالیاتی

معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان تولیدی و نوپا

تامین اجتماعی

معافیت شرکت‌های دانش‌بنیان از پرداخت ضرایب حق بیمه قراردادها