1-1.          مراحل ثبت نام شرکت­ها برای دانش بنیان شدن چیست؟

پاسخ: در ابتدا شرکت می بایست به سایت www.daneshbonyan.ir مراجعه کرده و پس از مطالعه آئین­نامه­ها و قوانین و در صورت دارا بودن شرایط مندرج در آئین نامه در قسمت «مصوبات کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان و نظارت بر اجراء»، در سامانه ارزیابی شرکت­ها و موسسات دانش­بنیان (http://reg.daneshbonyan.ir)  ثبت نام نمایند.

 

1-2.         براي تاسيس يک شرکت یا موسسه دانش بنيان، چه باید کرد؟

پاسخ: شرکت­ها و موسسات باید بصورت عادي در اداره کل ثبت شرکت­هاي سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ثبت شوند و در هنگام ثبت، هيچ تفاوتي بين شرکت­ها وجود ندارد.

شرکتهاي متقاضي پس از توليد کالاها و خدمات دانش بنيان يا ارايه نمونه آزمایشگاهی (براي شرکتهاي نوپا)، بر مبناي آيين­نامه مصوب کارگروه، ارزيابي شده و براي يک مدت محدود مي­توانند از تسهيلات و مزاياي قانون استفاده کنند و براي تمديد زمان استفاده از مزاياي قانون، بايد دوباره ارزيابي شوند.

 

1-3.   آیا می­توان از ابتدا شرکت را به عنوان شرکت و یا موسسه دانش بنیان در اداره کل ثبت شرکت­ها سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ثبت نمود؟

پاسخ: خیر، ثبت شرکت­ها و موسسات دانش بنیان همانند دیگر شرکت­ها و موسسات خواهد بود و شرکت متقاضی پس از ثبت شرکت در اداره کل ثبت شرکت­ها، وارد فرآیند ارزیابی شرکت­ها می­شود.

 

1-4.    شركت دانش بنيان به چه شركتي گفته مي‌شود؟

پاسخ: شرکت یا موسسه خصوصی یا تعاونی است که به منظور هم­افزایی علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش محور، تحقق اهداف علمی و اقتصادی (شامل گسترش و کاربرد اختراع و نوآوری) و تجاری­سازی نتایج تحقیق و توسعه (شامل طراحی و تولید کالا و خدمات) در حوزه فناوری­های برتر و با ارزش افزوده فراوان به ویژه در تولید نرم­افزارهای مربوط تشکیل می­شود و بر اساس معیارهای مورد نظر آیین­نامه، به تایید کارگروه می­رسد.

 

1-5.    آیا ثبت نام اشخاص حقیقی در سامانه امکان­پذیر است؟

پاسخ: خیر، لازم است فرد ابتدا به صورت حقوقی شرکت یا موسسه­ای را در اداره ثبت شرکت­ها به ثبت برساند و بعد از اخذ شناسه ملی شرکت نسبت به ثبت نام شرکت در سامانه شرکت­های دانش بنیان جهت ارزیابی اقدام نماید.

 

1-6.    شناسه ملي اشخاص حقوقي را چگونه مي­توان پيدا نمود؟

پاسخ: متقاضيان مي­توانند به سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور با آدرس (http://www.ilenc.irمراجعه نمايند و با جستجوي اسم شركت يا موسسه، شناسه ملي اشخاص حقوقي را دريافت و در سامانه وارد نماييد.

 

1-7.        آیا یک تیم شامل چند نفر از افراد متخصص (هسته فناور یا واحد فناور) که در یک مرکز رشد مستقر است، مشمول استفاده از مزایای قانون می‌شود؟

پاسخ: قانون مختص به حمایت از شرکت‌های ثبت شده رسمی است و هسته فناور یا واحد فناور، پس از ثبت رسمی حقوقی می‌تواند بلافاصله تقاضا داده و ارزیابی شود. لذا قبل از ثبت رسمی شرکت، امکان ارایه تقاضا و استفاده از حمایت‌های قانون وجود ندارد.

 

1-8.   شرکت چه کسی را به عنوان رابط در سامانه ثبت کند و اگر شرکت اقدام به ثبت نام اولیه نموده باشد، اما بعد از پنج ساعت ایمیل فعال­سازی به رابط و یا مدیرعامل ارسال نگردد، چه اقدامی باید صورت پذیرد؟

پاسخ: رابط شرکت شخصی است که برقراری ارتباط از جانب دبیرخانه کارگروه با ایشان به راحتی امکان­پذیر باشد و از کلیه اطلاعات و فرآیندهای شرکت مطلع باشد. همچنین اگر رابط شرکت اقدام به ثبت نام اولیه نمود و پس از پنج ساعت ایمیل فعال­سازی برای وی ارسال نگردید، لازم است که دوباره اقدام به ثبت نام نماید.

 

1-9.    آیا شرکتی که قسمتی از سهام آن متعلق به شخص حقیقی با تابعیت غیرایرانی باشد می­تواند از حمایت­های قانونی مربوط به شرکت­های دانش بنیان استفاده نماید؟

پاسخ: بله، این شرکت­ها هیچ ممانعتی برای ثبت نام و استفاده از حمایت­ها و تسهیلات قانونی شرکت­های دانش­بنیان ندارند.

 

1-10.  سهام بی نام چیست؟

پاسخ: در صورت بی‌نام بودن سهام در شرکت‌های سهامی، نام و مشخصات دارنده سهم بر روی ورقه سهم درج نمی‌شود و سهم بی‌نام به صورت سند در وجه حامل تنظیم و مالک، دارنده آن شناخته می‌شود، مگر خلاف آن ثابت گردد. برای نقل و انتقال سهام بی‌نام نیازی به ثبت آن توسط صاحب سهم یا وکیل او در دفاتر شرکت نیست. اگر شرکت فاقد سهام بی نام است در قسمت ثبت اطلاعات مربوط به سهام بی نام صفر را وارد نماید.

 

1-11.       آیا دانشگاه­ها امکان مشارکت در تأسیس و اداره شرکت­های دانش بنیان را دارند؟

پاسخ: بر اساس ماده 43 قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت - مصوب 4/12/93،  دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی (دولتی و غیردولتی) مجازند با ایجاد و مشارکت در شرکتهای دانش‌بنیان که حداکثر چهل ‌و نه درصد (49%) سهام آن متعلق به دانشگاهها، مؤسسات پژوهشی و دیگر واحدهای دولتی و مابقی سهام متعلق به اعضای هیأت‌‌‌‌علمی و دانشجویان و سایر سهامداران بخش خصوصی است، نتایج تحقیقات اعضای هیأت‌‌‌‌علمی و دانشجویان خود را تجاری‌سازی نمایند.

 

1-12. آيا شركتهاي دولتي يا متعلق به بخش عمومي هم حق استفاده از حمايتهاي قانون دانش بنيان را دارند؟

پاسخ: شرکتهای دولتی، مؤسسات ونهادهای عمومی غیر دولتی و نیز شرکت­ها و مؤسساتی که بیش از پنجاه درصد (50%) از مالکیت آنها متعلق به شرکت­های دولتی و مؤسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی باشد، مشمول حمایتهای این قانون نیستند.

 

1-13.  فهرست نهادها و مؤسسات عمومی غیر دولتی چیست؟

پاسخ:  شهرداری‌ها و شرکتهای تابعه آنان مادام که بیش از 50 درصد سهام و سرمایه آنان متعلق به شهرداری‌ها باشد. 2 - بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی 3 - هلال احمر 4 - کمیته امداد امام 5 - بنیاد شهید انقلاب اسلامی 6 - بنیاد مسکن انقلاب اسلامی 7 - کمیته ملی المپیک ایران8 - بنیاد 15 خرداد 9 - سازمان تبلیغات اسلامی 10 - سازمان تأمین اجتماعی  11 - فدراسیون های ورزشی آماتوری جمهوری اسلامی ایران 12 - مؤسسه‌های جهاد نصر، جهاد استقلال و جهاد توسعه زیر نظر جهاد سازندگی 13- شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی 14-کتابخانه حضرت آیت‌الله مرعشی نجفی (‌قم) 15- جهاد دانشگاهی 16- بنیاد امور بیماریهای خاص 17- سازمان دانش‌آموزی  18- صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر 19- صندوق تأمین خسارتهای بدنی

 

1-14.آيا انجام فرايند ارزيابي و تأييد صلاحيت شركت­ها، مستلزم پرداخت هزينه است؟

پاسخ:خیر، با توجه به لزوم حمایت از شرکت­های دانش بنیان، همه هزینه­های ارزیابی شرکت­های دانش­بنیان از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تامین می­شود و شرکت­های متقاضی هیچ هزینه­ای را به کارگزاران ارزیابی پرداخت نمی­کنند.

 

1-15.اگر عنوان دانش‌بنيان در نام ثبتي يا اساسنامه شركت وجود داشت، آيا شركت دانش‌بنيان محسوب مي‌شود و مي‌تواند از حمايت‌هاي مندرج در قانون استفاده كند؟

پاسخ: خير. لازم است همه شركت­هاي متقاضي حمايت­ها، اطلاعات خود را در اين سامانه وارد كرده و بر اساس اين فرايندها ارزيابي شوند و شرکت­هایی هم که در نام ثبتی یا اساسنامه خود، عنوان دانش­بنیان دارند، باید مشابه سایر شرکت­ها بر اساس آیین­نامه ارزیابی شرکت­های دانش­بنیان ارزیابی شوند.

 

1-16. آیا شرکت­هایی که عضو مراکز رشد و یا پارک­های فناوری هستند جزو شرکت­های دانش بنیان مشمول مزایای ماده (3) قانون هستند؟

پاسخ: شرکتهای مستقر در پارکهای فناوری و یا مراکز رشد بایستی همانند دیگر شرکت­ها در سامانه ثبت نام نموده و مراحل ارزیابی را طی نمایند.

 

1-17.     آیا واحدهای تحقیق و توسعه فعال در یک شرکت خصوصی می توانند در قالب یک شرکت دانش بنیان مستقل شود؟

پاسخ: شرکتهای بزرگی که معیارهای ارزیابی شرکتهای دانش بنیان و یا شرکتهای دانش بنیان دارای فعالیت صنعتی را ندارند می توانند با تبدیل واحد تحقیق و توسعه خود به یک شرکت مستقل در صورتی که در راستای فهرست کالاهای دانش بنیان اعلام شده توسط کارگروه فعالیت کنند به صورت مجزا در سامانه ثبت نام نموده و فرآیند ارزیابی همانند دیگر شرکتها برای آنها نیز صورت پذیرد.

 

1-18.     در صورتی که محصول شرکت که در فهرست کالا/خدمات دانش بنیان مصوب قرار دارد در حد طرح و مستندات باشد می تواند در سامانه ثبت درخواست نماید؟

پاسخ: خیر، شرکت­های نوپا باید کالاها و خدمات دانش­بنیان را حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی (با هدف تولید و فروش) ساخته و ارائه نمایند.

 

1-19. در صورتی که شرکت متقاضی تغییر نام داده باشد، به هنگام ثبت نام در سامانه دانش بنیان چه اقدامی را باید انجام دهد؟

پاسخ: در صورت تغییر نام، شرکت باید آگهی تغییرات را ضمیمه مدارک کند. در صورتی که بعد از وارد شدن به پروسه ثبت نام، نام شرکت  تغییر کند باید آگهی تغییر نام برای دفتر امور شرکت­ها و موسسات دانش بنیان فکس گردد (تلفکس: 88623593)، در غیر اینصورت مسئولیت این امر به عهده شرکت می­باشد.

 

1-20.      آیا بیمه افراد در خارج از محل شرکت متقاضی هم قابل قبول است؟

پاسخ: برای احراز شرط 3 نفر بیمه شده در6 ماه اخیر، بیمه کارکنان باید در شرکت متقاضی درخواست دانش بنیان انجام شده باشد.

 

1-21.      شرط سقف 3 سال برای شرکت­های نوپا تاریخ ثبت شرکت ملاک هست یا تاریخ شروع فعالیت؟

پاسخ: تاریخ ثبت شرکت در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ملاک ارزیابی می باشد.

 

1-22.     آیا شرکت­های متقاضی در هنگام ثبت نام باید در پارک علم و فناوری مستقر باشند؟

پاسخ: خیر- شرکت­ها در هنگام ثبت نام الزاماً نباید در پارک علم و فناوری مستقر باشند.

2-1.          چه مداركي به صورت اسكن شده جهت تكميل اطلاعات لازم است؟

پاسخ: مدارك لازم براي ارسال از طريق سامانه در جدول زير آورده شده است:

 

 

 

2-2.   شرکت هایی که اطلاعات محصولات و قراردادهای آنها نظامی یا محرمانه می­باشد، به چه صورت می­توانند وارد پروسه ارزیابی شرکتهای دانش بنیان گردند؟

پاسخ: شرکت هایی که اطلاعات آنها محرمانه یا نظامی می باشد به هیچ وجه نباید اطلاعات خود را در سامانه daneshbonyan.ir وارد کنند و باید با مرکز مشاوره دانش­بنیان یا دبیرخانه کارگروه تماس بگیرند تا راهنمایی لازم انجام شود.

 

2-3.        اطلاعات بیمه شدگان ( برای کارکنان تمام وقت ) بطور کامل در سامانه بارگذاری شده است، لیکن در بررسی اولیه به دلیل عدم ارائه اطلاعات سه نفر بیمه شده شرکت عدم تایید شده است. چه مشکلی در این میان وجود دارد؟

پاسخ: صحت اطلاعات بیمه شدگان در سایت سازمان بیمه تامین اجتماعی بررسی می­شود، که پسورد هر کاربر (بصورت پیش فرض) شماره سریال شناسنامه وی می­باشد، اگر این پسورد توسط فرد تغییر کرده باشد، امکان چک شدن اطلاعات بیمه­ای فرد محقق نخواهد شد و لازم است تغییرات به اطلاع مرکز مشاوره با شماره تماس­های "83533030-83533130-83533230-83533330" برسد.

 

2-4.        آیا برای تحویل اسناد و دریافت مشاوره امکان مراجعه حضوری به دفتر امور شرکت­های دانش بنیان  وجود دارد؟ 

پاسخ: نیازی به تحویل اسناد به صورت حضوری به امور شرکت­های دانش­بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری وجود ندارد و مشاوره تنها از طریق تلفن­های اعلام شده مرکز مشاوره "83533030-83533130-83533230-83533330" صورت می­پذیرد.

 

2-5.        آیا بارگذاری تعهدنامه دارا بودن نظام نامه مالی الزامی است؟

پاسخ: بله،کلیه شرکت­ها باید تعهدنامه دارا بودن نظام نامه مالی را تکمیل نموده و در سامانه بارگزاری نمایند.

 

2-6.    چرا با وجود ثبت نام در سایت، با نام کاربري و رمز عبوري که انتخاب شده، امکان ورود به سامانه وجود ندارد؟

پاسخ: در هنگام ثبت نام اولیه در سامانه و ثبت اطلاعات در پنجره ثبت نام و تایید آن، ایمیلی به آدرس الکترونیکی وارد شده ارسال می شود که با بازنمودن آن می توانید بر روي لینک فعال­سازي موجود در پیغام دریافتی جهت فعالسازي حساب کاربري کلیک نمایید.

 

2-7.   چرا وقتی همه اطلاعات تکمیل و برای ارسال نهایی اقدام می شود، ارسال نهایی موفق صورت نمی­گیرد؟

پاسخ: شرکت متقاضی مطابق شکل زیر پس از ورود اطلاعات در سایت reg.daneshbonyan.ir، باید حتما کلید "ذخیره" را کلیک نمایید.

 

 

2-8.        اگر محصول شركت در دسته­هاي اصلي تعيين شده براي كالاهاي دانش بنيان نباشد چه بايد كرد؟

پاسخدر صورتی که کالای دانش بنیان شرکت متقاضی ارزیابی، با وجود داشتن معیارهای معرفی شده در فهرست کالا/خدمات دانش بنیان، در دسته کالاهای دانش‌بنیان قرار نگرفته است، شرکت متقاضی می تواند مسیری تحت عنوان "سایر" را در "دسته فناوری" انتخاب و با دریافت و تکمیل فرم پیشنهاد کالا و خدمات جدید از قسمت فهرست کالا و خدمات و بارگذاری آن در بخش بارگذاری اسناد فرآیند ثبت نام را ادامه دهند. (فایل پیشنهاد کالا و خدمات جدید درفهرست مربوط به کالا و خدمات قرار داده شده است.)

 

2-9.        اگر شركت برخي از شرايط اجباري (ستاره‌دار) مورد نظر در سامانه را نداشت چگونه عمل كند؟

پاسخ: ساير اطلاعات لازم را وارد كرده و ذخيره كند. هر زمان موفق به احراز شرايط مورد نظر شد، به سامانه برگشته و اطلاعات خود را كامل كند.

 

2-10.      در صورتی که شرکت به هر دلیلی با فراموشی رمز مواجه شد چه اقدامی باید صورت پذیرد؟

پاسخ: پس از تماس با بخش مشاوره دانش بنیان لازم است اطلاعات تکمیلی در مورد شرکت خود ارائه دهد تا در صورت صحت اطلاعات ارائه شده توسط فرد، هویت وی بعنوان رابط شرکت احراز گردد و پس از آن رمز شرکت تغییرمی یابد.

 

2-11.      در صورتی که شرکت به هر دلیلی قصد تغییر ایمیل خود را داشته باشد چه اقدامی باید صورت پذیرد؟

پاسخ: پس از تماس با بخش مشاوره دانش بنیان لازم است اطلاعات تکمیلی در مورد شرکت ارائه گردد تا در صورت صحت اطلاعات ارائه شده توسط فرد، هویت تماس گیرنده بعنوان رابط شرکت احراز گردد و سپس ایمیل تغییر می یابد.

 

2-12.     در قسمت ورود اطلاعات شرکت که ورود اطلاعات مدیر مالی الزامی است، آیا می­توان مدیر عامل شرکت را به عنوان مدیر مالی نیز معرفی کرد؟

پاسخ: بله بلامانع است. مدیر مالی شرکت می­تواند مدیر عامل باشد.

 

2-13.    در صورت تغییر آدرس شرکت، به چه صورت می­توان دبیرخانه را از این امر مطلع نمود؟

پاسخ: شرکت می­تواند در هر مرحله­ای آدرس و شماره تلفن جدید را در کارتابل خود وارد و ذخیره نماید.

 

2-14.     شرکت­ها پس از ثبت نام و تکمیل اطلاعات چه روندی را طی می­کنند؟

پاسخ: شرکت پس از تکمیل اطلاعات و ارسال نهایی، در مرحله بررسی اولیه قرار می­گیرد، در صورت عدم وجود مشکل در مدارک، پرونده شرکت به کارگزار ارزیابی مربوطه ارجاع می­شود. در تمامی این مراحل، هر گونه تغییری در وضعیت شرکت ایجاد شود، از طریق پیامک و همچنین از طریق ارسال پیام به کارتابل شرکت (در قسمت آرشیو درخواستهای ارسالی)، اطلاع رسانی خواهد شد. در صورتی که مدارک شرکت دچار مشکل و نقص باشد، موارد اصلاحی به شرکت از همین طریق اطلاع رسانی خواهد شد.

 

2-15.    آيا اطلاعات ارسال شده به كارگروه قابل اصلاح مي­باشد؟

پاسخ: تا پيش از تكميل اطلاعات و ارسال كليه اسناد مورد نياز، امكان ذخيره‌سازي اطلاعات وارد شده و تكميل آن در دفعات بعدي وجود دارد. اما پس از تكميل اطلاعات و تأييد ارسال نهايي آن توسط متقاضي، اطلاعات وارد شده مبناي ارزيابي و قضاوت خواهد بود و تا زمان انجام ارزيابي‌ها و اعلام تأييد يا عدم تأييد شركت، قابل اصلاح نمي‌باشد.

 

 

3-1.         تاریخچه قانون حمایت از شرکت­ها و موسسات دانش­بنیان و تجاری­سازی نوآوری­ها و اختراعات چیست؟

پاسخ: در ابتدای سال 86 در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایده­ای مبنی بر لزوم وجود قانون مستقل برای حمایت از شرکت­ها دانش­بنیان و تجاری­سازی نوآوری­ها و اختراعات شکل گرفت و در نهایت لایحه­ای با این عنوان در مهرماه 87 تصویب شد. این لایحه در دی ماه 87 بصورت عادی وارد مرحله بررسی در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شد که در نهایت در اردیبهشت ماه 89، لایحه برای طرح در صحن علنی مجلس از سوی کمیسیون به هیئت رئیسه مجلس ارسال شد که تصویب آن 6 ماه طول کشید و در آبان ماه 89 به تصویب نهایی رسید و در آذر ماه 89 از سوی رئیس جمهور وقت به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهور و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای اجرا ابلاغ شد.

موضوع اول این قانون تشکیل صندوق نوآوری و شکوفایی و معافیت­ها و سایر حمایت­ها است که پس از ابلاغ قانون، اساسنامه آن تدوین و در شهریور ماه سال 90 به تصویب هیئت دولت رسید.

رکن دیگر قانون حمایت از شرکت­های دانش بنیان، آیین نامه اجرایی آن با محوریت ارزیابی و تشخیص شرکت­ها است که این آیین نامه نیز در آبان ماه 91 توسط معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شد که به دنبال این ابلاغ « کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت­ها و موسسات دانش بنیان و نظارت بر اجرا» در آذرماه 91 به دستور رئیس جمهور و رئیس شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) تشکیل و معاون علمی و فناوری رئیس جمهور از سوی ایشان به عنوان رئیس کارگروه منصوب شد.

 

3-2.        انواع شرکت­ها مورد تایید در ارزیابی شرکت­ها و موسسات دانش بنیان کدامند و این شرکت­ها باید چه شرایطی را داشته باشند؟

پاسخ: شرکت­های موضوع آیین نامه ارزیابی و تشخیص شرکت­ها و موسسات دانش­بنیان شامل سه دسته، شرکت­های تولید کننده کالاها و خدمات دانش بنیان، شرکت­های نوپا و شرکت­های صنعتی دارای فعالیت دانش بنیان می­باشند که بر اساس دارا بودن معیارهای کالاها و خدمات دانش بنیان مورد تایید(ماده (1) آیین نامه) و همچنین معیارهای خاص مورد نظر هر یک از انواع شرکت­های ذکر شده مشمول حمایت­های قانون می­شوند

لینک خلاصه آیین نامه تشخیص

3-3.       شرایط اولیه شرکت­های نوپا برای استفاده از حمایت­ها چیست؟

پاسخ: الف) «كالاها و خدمات دانش‌بنيان» مورد تایید را حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی (با هدف تولید و فروش) و مشروط به دارا بودن همه معیارهای کالاها و خدمات دانش بنیان ساخته و ارایه نماید.

ب) حداكثر (3) سال از زمان تاسیس شركت گذشته باشد.

ج) شركت داراي حداقل (2) نفر نيروي انساني پاره وقت بوده که حداقل یک نفر از آنها، در حوزه کالا و خدمات دانش‌بنیان شرکت، متخصص باشد.

 

3-4.       شرایط اولیه شرکت­هایی که از تاریخ تاسیس آنها بیش از سه سال گذشته برای استفاده از حمایت­های قانون چیست؟

پاسخ: الف)حداقل (50) درصد از درآمد يك سال مالي گذشته شركت (كه در اظهارنامه مالياتي شركت ذكر شده است)، ناشی از فروش کالاها و خدمات دانش‌بنیان مورد تایید باشد.

ب)برای (6) ماه اخیر، سابقه بيمه پرداختي براي حداقل (3) نفر از كاركنان تمام‌وقت شركت ارائه شود.

ج) نسبت كاركنان تمام‌وقت در بخش‌هاي اصلی شركت با حداقل مدرك كارشناسي، به كل كاركنان تمام وقت فعال در بخش‌هاي اصلي شركت، برای شرکت‌های دارای کمتر از (50) نفر نیروی انسانی حداقل (30) درصد و برای سایر شرکت‌ها حداقل (20) درصد باشد.

 

3-5.       شرکت­های دانش بنیان صنعتی دارای فعالیت دانش بنیان  چه نوع شرکت­هایی هستند؟

پاسخ: با توجه به اهمیت توسعه فعالیت­های دانش بنیان در شرکت­های بزرگ صنعتی و رسوخ فناوری­های برتر در صنایع و شرکت­های بزرگ بصورت شرکت صنعتی دارای فعالیت دانش بنیان تایید می­شوند. این شرکت­ها باید یکی از شرایط زیر را داشته باشند:

الف) درآمد شرکت در یک سال مالی گذشته (كه در اظهارنامه مالياتي شركت ذكر شده است) ناشی از فروش کالاها و خدمات دانش‌بنیان، حداقل 3000 میلیون ریال بوده و همزمان بیش از (10) درصد از درآمد سال مالی گذشته شرکت باشد. به همراه سابقه بیمه پرداختی برای برای حداقل 3 نفر از کارکنان تمام وقت شرکت در 6 ماه اخیر.

ب)ساخت تجهیزات یا فرآیندهای دانش بنیان که شرکت قصد دارد با استفاده از آن به تولید کالاها و خدمات بپردازد و همزمان حداقل 50 درصد از درآمد یک سال مالی گذشته شرکت (که در اظهارنامه مالیاتی شرکت ذکر شده است) از محل فروش این کالا و خدمات باشد. به همراه سابقه بیمه پرداختی برای برای حداقل 3 نفر از کارکنان تمام وقت شرکت در 6 ماه اخیر.

ج) ساخت تجهیزات یا فرآیندهای دانش بنیان حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی، که شرکت قصد دارد با استفاده از آن تولید کالاها و خدمات بپردازد. همزمان حداکثر سن شرکت 3 سال باشد و دارای حداقل 2 نفر نیروی انسانی پاره وقت باشد.

 

3-6.        تفاوت شركتهاي دانش بنيان نوپا با ساير شركتها چيست؟

پاسخ: شرکت­های دانش بنیان نوپا، شرکت­هایی هستند که حداکثر (3) سال از زمان تاسیس آنها گذشته باشد. این شرکت­ها تنها با داشتن کالا و خدمات دانش بنیان، حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی (با هدف تولید و فروش) که همه معیارهای کالا و خدمات دانش بنیان مورد تایید را دارد و حداقل 2 نفر نیروی انسانی پاره وقت داشته باشند، می­توانند تایید شوند.

 

3-7.       کالاها و خدمات شرکت باید دارای چه شرایطی باشد که بعنوان کالا و خدمات دانش بنیان پذیرفته شود؟

پاسخ: شرایط کالاها و خدمات دانش‌بنیان مورد تایید عبارتند از:

1.      سطح فناوری: کالاها و خدمات باید در حوزه فناوری‌های بالا یا متوسط به بالا بوده به این معنا که دانش فنی طراحی و تولید نمونه‌ی آزمایشگاهی یا صنعتی محصول به دلیل پیچیدگی فنی:

الف) به سختی قابل کپی‌برداری بوده و کسب آن از موانع اصلی ورود شرکت‌های دیگر به بازار باشد.

ب) نیازمند تحقیق و توسعه قابل توجه توسط تیم فنی خبره برای کسب آن باشد.

ج) منجر به ایجاد بخش عمده ارزش افزوده محصول، شده باشد.

2.      مرحله تولید: کالاهای ارایه شده،‌ باید در حال تولید بوده یا حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی (با قابلیت بررسی فنی)‌ ساخته شده باشند، همچنین خدمات، باید دارای اسناد فروش باشند.

3.      تسلط بر دانش فني: شرکت باید «دانش فني طراحی كالاها و خدمات یا یک زیر سیستم اصلی کالا و خدمات» یا «دانش فنی طراحی و اجرای فرآیند تولید کالا و خدمات» را مشروط به پیچیده بودن این فرآیند تولید براساس تحقیق و توسعه کسب کرده و داشته باشد.

 

3-8.       شرکت برای احراز شرط تسلط بر دانش فنی مبتنی بر تحقیق و توسعه چه شرایطی باید داشته باشد؟

پاسخ: شرکت باید «دانش فني طراحی كالاها و خدمات یا یک زیر سیستم اصلی کالا و خدمات» یا «دانش فنی طراحی و اجرای فرآیند تولید کالا و خدمات» را مشروط به پیچیده بودن این فرآیند تولید، براساس تحقیق و توسعه، کسب کرده و داشته باشد.

 

3-9.        آیا شرکت­هایی که انتقال فناوری (خرید فناوری که معمولا به مجموعه ای از ماشین­آلات، مهارت­ها، لیسانس و دانش چگونگی اطلاق می­شود) برای محصول خود از کشورهای خارجی انجام داده­اند، تسلط آنان بر دانش فنی محصول تایید می­شود؟

پاسخ: خیر، هر چند شرکت دانش فنی محصول یا فرآیند پیچیده تولید را از مجموعه های بیرونی (از طریق روش‌هایی نظیر خرید لیسانس، کلید در دست، خرید تجهیزات و...) کسب کرده است، ‌اما برای تسلط بر دانش فنی محصول باید در محصول یا فرآیند پیچیده تولید محصول، تغییرات اساسی ایجاد کرده باشد تا تایید گردد.

 

3-10.     اگر شرکتی با روش مهندسی معکوس محصول را تولید کرده باشد، چگونه تسلط شرکت بر دانش فنی محصول احراز می­شود؟

پاسخ: شرکت باید دانش فنی مربوط به طراحی و ساخت (حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی) از محصولی که قبلا توسط افراد یا شرکت‌های دیگر تولید شده است را به صورت نسبتاً کاملی از طریق فرآیند مهندسی معکوس کسب کرده باشد.

 

3-11.     اگر شرکتی با استفاده از ایده و طراحی داخلی محصولی را تولید کرده باشد، تسلط شرکت بر دانش فنی محصول چگونه احراز می­شود؟

پاسخ: شرکت باید دانش فنی محصول را عمدتاً به صورت داخلی توسعه داده باشد به این معنا که بخش عمده دانش فنی طراحی و ساخت (حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی)، از طریق توانمندی‌های فنی خود شرکت حاصل شده باشد.

 

3-12.    شرکت بزرگی که دارای سابقه فعالیت بوده و سن آن بیشتر از (3) سال است، به تازگی علاقمند به فعالیت در حوزه تولید اولین کالاهای دانش بنیان است، چگونه می‌تواند از مزایای قانون استفاده کند؟

پاسخدو روش برای استفاده از مزایای قانون وجود دارد:

1-    این شرکت بزرگ و با سابقه، تولید اولین کالای دانش‌بنیان خود را آغاز کند و در صورتی که حجم فروش کالای دانش‌‌بنیان به سهم (10) درصد فروش کل شرکت رسید به عنوان شرکت صنعتی دارای فعالیت دانش‌بنیان تائید شود.

2-    این شرکت بزرگ و با سابقه، در زیر مجموعه خود یک شرکت جدیدالتاسیس ثبت کند، و این شرکت جدید التاسیس به عنوان شرکت نوپا ارزیابی و تایید شود.

 

3-13.               یک شرکت متقاضی، حداقل 50 درصد از درآمد یک سال مالی گذشته خود را که از محل فروش کالاها و خدمات (که لزوما در فهرست کالاها و خدمات دانش­بنیان نبوده و معیارهای کالاها و خدمات دانش بنیان مورد تایید را ندارد) با استفاده از تجهیزات یا فرآیندهای پیچیده، تولید کرده است، آیا می تواند به عنوان شرکت دانش بنیان تایید شود؟

پاسخ: در صورتی که شرکت متقاضی فروش خود را در اظهارنامه مالیاتی خود ذکر کرده باشد و برای حداقل 6 ماه اخیر سابقه بیمه پرداختی برای حداقل 3 نفر از کارکنان تمام وقت شرکت را ارئه نماید و تجهیزات و فرآیندهای پیچیده شرکت تمامی معیارهای کالاها و خدمات دانش بنیان مورد تایید را داشته باشد، می­تواند بعنوان شرکت دانش بنیان صنعتی دارای فعالیت­ دانش بنیان تایید گردد.

 

3-14.                شرکت متقاضی تجهیزات یا فرآیندهای حائز همه معیارهای کالاها و خدمات دانش بنیان مورد تایید را در حد نمونه آزمایشگاهی تولید کرده و قصد دارد با استفاده از آن به تولید کالاها و خدماتی که لزوما در فهرست کالاها و خدمات دانش بنیان نیست و معیارهای مربوط به کالاها وخدمات دانش بنیان مورد تایید را ندارد، بپردازد، آیا می تواند به عنوان شرکت دانش بنیان تایید شود؟

پاسخ: در صورتی که حداکثر 3 سال از زمان تاسیس شرکت گذشته باشد و شرکت دارای حداقل 2 نفر نیروی انسانی پاره وقت بوده که حداقل یک نفر از آنها متخصص باشد، می تواند بعنوان شرکت دانش­بنیان صنعتی دارای فعالیت دانش بنیان تایید گردد.

 

3-15.    آیا خدمات جانبی « نصب، تعمير و نگهداري تخصصی» مرتبط با کالاها و خدماتی که توسط شرکت متقاضی ساخته شده می­تواند به عنوان خدمات دانش بنیان بررسی و تایید گردد؟

پاسخ: خدمات جانبی «نصب، تعمير و نگهداري تخصصی» مرتبط با کالاها و خدماتی که توسط شرکت متقاضی ساخته شده، همچنین خدمات «دانش ‌فني، فناوري و طراحي» بر روی کالاها و خدمات که مطابق با شرایط کالاها و خدمات دانش بنیان باشد میتواند به عنوان خدمات دانش بنیان بررسی و تایید گردد.

 

3-16.    چرا شرکت‌های دانش‌بنیان باید معیار 50 درصد درآمد شرکت از کالاهای دانش‌بنیان را احراز کنند؟

پاسخ: عمدتاً شرکت دانش‌بنیان به شرکتی گفته می‌شود که اغلب درآمد شرکت و اغلب فعالیت‌های شرکت (بیش از 50 درصد) در حوزه تولید کالاهای دانش‌بنیان باشد و صرفاً با داشتن یک محصول دانش‌بنیان، نمی‌توان عنوان «دانش‌بنیان» را به یک شرکت اعطا نمود. البته شرکت‌های نوپا که سن آنها کمتر از (3) سال باشد، صرفاً با داشتن یک نمونه اولیه آزمایشگاهی، تائید می‌شوند.

 

3-17.   شرایط و میزان تحصیلات کارکنان شرکتهای دانش بنیان چه می­باشد؟

پاسخ: نسبت كاركنان تمام‌وقت در بخش‌هاي اصلی شركت  با حداقل مدرك كارشناسي، به كل كاركنان تمام وقت فعال در بخش‌هاي اصلي شركت، حداقل بصورت زير باشد:

نسبت كاركنان بخش‌هاي اصلی با حداقل مدرك كارشناسي، به كل كاركنان بخش‌هاي اصلي

اندازه شركت

30 درصد

شركتهاي كوچك و متوسط (داراي کمتر از 50 نفر نيروي انساني)

20 درصد

شركتهاي بزرگ (داراي بيشتر از 50 نفر نيروي انساني)

 

3-18.   منظور از کارکنان بخش­های اصلی (غیر پشتیبانی) و پشتیبانی شرکت چیست؟

پاسخ: کارکنان بخش­های اصلی در شرکت افرادی هستند که فعالیت های اصلی در شرکت را انجام می دهند که این فعالیت ها در جدول زیر ارائه شده است:

فعاليت هاي اصلي

فعاليت‌هاي پشتيباني

1.  بخش مدیریت ارشد و برنامه‌ريزي راهبردي

2.  بخش توليد کالا/خدمت (شامل مدیریت یا انجام تولید)

3.  تعامل و مذاکره با تامين كنندگان (از جمله تدوين برنامه‌هاي خريد)

4.  بخش بازاریابی و اخذ پروژه‌ها، انجام مذاكرات و برنامه‌ريزي مشتريان

5.  طراحی، تحقيق و توسعه و آزمايش و کنترل کیفیت

6.  بخش تامین مالی و مطالعات امکان سنجی

7.  بخش خدمات تخصصی پس از فروش و ارائه خدمات آموزشي به مشتريان

8.  بخش مربوط به فناوری از جمله انتقال و تجاری‌سازی آن

1.  بخش منابع انساني شامل جذب، آموزش و ارتقاء/ مديريت دانش از جمله مستندسازي دانش

2.  بخش اداری و عمومی (شامل حسابداری، IT و پشتیبانی شبکه داخلی شرکت، امور دفتری، روابط عمومي، تبليغات عمومي، امور حقوقي)

3.  نگهباني، تعميرات و نگهداري عمومي و امور خدماتي از جمله نظافت، آبدارخانه

4.  بسته بندی یا توزیع و سازماندهی شبکه توزیع

5.  فعاليتهاي مربوط به سلامت، ايمني و محيط زيست

6.  بخش انبار و کنترل موجودی/ خدمات گمرکی و بازرگانی/ كارپردازي و خريد تجهيزات، مواد اوليه، ملزومات اداري

 

3-19.    دستورالعمل بررسي سوءسابقه شركت‌ها چه می­باشد؟

پاسخ: درصورت عدول شركت از معیارهای مندرج در اين آئين‌نامه در هر زمان، آن شركت امكان استفاده از تسهيلات مورد نظر قانون را از دست خواهد داد و دبیرخانه کارگروه می­تواند اقدامات لازم برای خروج شرکت‌هایی که دارای این معیارها نباشند، از فهرست شرکت‌های مشمول مزایای قانون، به عمل آورد.

شرکت­هایی كه سوء سابقه و تخلفات مكرر در عمل به تعهدات خود داشته‌اند (در زمینه تسهيلات، حمايت‌ها، ماليات، بيمه و ...)، از شمول بررسي در قالب «آيين‌نامه ارزیابی و تشخیص شركت‌هاي دانش‌بنيان» خارج مي‌باشند.  این سوء سابقه شرکت شامل عدم انجام تكاليف قانوني و تعهدات در هنگام تعامل کارگروه با شرکت و عدم عمل به تعهدات شرکت در زمینه تسهیلات مالی و حمایت­ها می­باشد که توسط استعلام از صندوق نوآوری و شکوفایی و همچنین سایر مراجع ذیربط (كارگزار يا كارگزاران معتمد و صاحب صلاحيت) توسط دبیرخانه کارگروه انجام می­شود.

 

 

4-1.         فرآیند ارزیابی شرکت­های متقاضی استفاده از مزایای قانون حمایت از شرکت­ها و موسسات دانش بنیان چیست؟

پاسخ: فرآیند ارزیابی شرکت­های متقاضی شامل مراحل زیر است:

1.        ابتدا شرکت متقاضی در سامانه ارزیابی شرکت­ها و موسسات دانش­بنیان (http://www.reg.daneshbonyan.ir)  ثبت نام می نماید.

2.        دبیرخانه کارگروه پس از بررسی اولیه اسناد و مدارک شرکت، آن را به کارگزار جهت ارزیابی ارجاع می­دهد.

3.        کارگزار پس از ارزیابی شرکت متقاضی، اطلاعات خود را در سامانه مربوط به دبیرخانه کارگروه بارگذاری می نماید.

4.        دبیرخانه پس از بررسی فرآیند ارزیابی و صحت اطلاعات و همچنین تطبیق با آیین نامه نتیجه را به کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت­ها و موسسات دانش بنیان ارائه می­نماید.

5.        پس از بررسی پرونده شرکت در کارگروه، نتیجه ارزیابی به دبیرخانه اعلام می­گردد.

6.و نهایتا نتیجه بررسی دانش بنیان بودن شرکت متقاضی، در کارتابل شرکت قسمت «آرشیو درخواست­های ارسالی» منعکس می­گردد.

 

 

 

 

 

 

4-2.        کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌‎بنیان چگونه شکل گرفته و متشکل از چه اعضایی است؟

پاسخ: کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش بنیان بر اساس ماده (3) آئین‌نامه اجرایی قانون به ریاست معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور شکل گرفته و متشکل از اعضای زیر است:

الف ـ معاون علمی و فناوری رئیس جمهور (رئیس)

 ب ـ نماینده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

ج ـ نماینده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

د ـ نماینده وزارت صنعت، معدن و تجارت

ه ـ نماینده وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

و- نماینده وزارت جهاد کشاورزی

ز- نماینده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

ح ـ رییس هیات عامل صندوق

ط ـ سه نفر صاحب نظر در حوزه شرکتهای دانش بنیان به پیشنهاد کارگروه و حکم رئیس کارگروه.

ی ـ یک نفر صاحب نظر به پیشنهاد اتاق بازرگانی صنایع٬ معادن و کشاورزی ایران و حکم رئیس کارگروه.

 

4-3.       شرکتی که چند سال عدم فعالیت داشته است و از زمان ثبت شرکت بیشتر از (3) سال گذشته است و پس از چند سال، فعالیت خود را مجدداً آغاز کرده است آیا می‌تواند به عنوان شرکت نوپا تائید شود؟

پاسخ: خیر، صرفاً شرکت‌هایی که از زمان ثبت آنها کمتر از (3) سال گذشته می‌توانند به عنوان شرکت نوپا تائید شوند و «زمان عدم فعالیت» محاسبه نمی‌شود.

البته شرکت‌های دارای سن بیشتر از (3) سال، می‌توانند با تاسیس یک شرکت جدیدالتاسیس، در فرآیند ارزیابی وارد شوند و به عنوان شرکت نوپا ارزیابی و تائید شوند.

 

4-4.        شرکت‌های دارای سن بیشتراز (3) سال، چگونه می‌توانند در فرآیند ارزیابی وارد شوند؟

پاسخ: شرکت‌های دارای سن بیشتر از (3) سال می‌توانند باداشتن اظهار نامه مالیاتی و (3) نفر نیروی انسانی بیمه شده در (6) ماه اخیر، در فرآیند ارزیابی وارد شوند.

 

4-5.       در صورت ارائه اطلاعات غلط توسط شركت چه مجازات‌هايي براي شركت لحاظ خواهد شد؟

پاسخ: هر زمان كه عدم صحت اطلاعات وارد شده از سوي شركت محرز شود، آن شركت صلاحيت دانش‌بنيان بودن را از دست داده و موظف به بازگردادندن عوايد احتمالي ناشي از حمايت‌هاي مورد نظر قانون (موضوع ماده 11 قانون) خواهد بود و امكان ورود مجدد به فرايند ارزيابي شركتها را نخواهد داشت.

 

4-6.   پس از تایید در ارزیابی اولیه چه زمانی کارگزار برای ارزیابی مراجعه می کند؟

پاسخ: شرکت باید جهت تماس کارگزار و تعیین زمان ارزیابی منتظر بماند و زمان بازدید از سوی کارگزار ارزیابی با شرکت متقاضی هماهنگ می­شود.

 

4-7.       آیا پس از تأیید، به شرکت گواهی مکتوب دانش بنیان شدن ارائه می شود؟

پاسخ: خیر، به شرکت ها پس از تأیید هیچگونه گواهی مکتوب ارائه نمی شود، بلکه اسامی شرکت های تأیید شده در فایل اکسل مربوطه، بر روی صفحه اول سامانه قرار می­گیرد و شرکت های تأیید شده می­توانند از این قسمت، استعلام تأییدی خود را مشاهده کنند.

 

4-8. پیام های ارسالی به شرکت در کدام قسمت کارتابل شرکت قابل مشاهده است؟

 

 


پاسخ: پیام هایی که برای شرکت­ها ارسال می­گردد درکارتابل شرکت قسمت «آرشیو درخواست­های ارسالی»، قابل مشاهده است.

 

4-9.        مدارک تحصیلی و یا رتبه علمی موسسین و یا اعضای هیات مدیره چه تاثیری در روند ارزیابی شرکت خواهد داشت؟

پاسخ: ملاک ارزیابی شرکت­ها، شاخص­های موجود در مصوبه کارگروه ارزیابی و تشخیص شرکتها و موسسات دانش بنیان می­باشد و ممکن است افرادی با مدارک تحصیلی و یا رتبه­ علمی بالا، امکان احراز معیارها را نداشته باشند.

 

4-10.     آیا نوع حقوقی شرکت تاثیری در ارزیابی شرکت خواهد داشت؟

پاسخ: خیر، همه انواع شرکت­ها و موسسات ثبت شده در اداره کل ثبت شرکت­ها سازمان ثبت اسناد و املاک بصورت مشابه ارزیابی می­شوند.

 

4-11.      کارگزاران ارزيابي شرکت‌هاي دانش‌بنيان چه نهادها و سازمان‌هایي هستند؟

پاسخ: کارگزاران ارزيابي شرکت‌هاي دانش‌بنيان بر مبناي آئين‌نامه فعاليت و انتخاب کارگزاران تعيين شده و به تصويب کارگروه مي‌رسند و اسامی آنها بر روی سامانه ارزیابی شرکت­های دانش­بنیان رسما اعلام می­شود.

 

4-12.    چگونه شرکت‌هایی که سابقه فعالیت ارزیابی دارند، می‌توانند به عنوان کارگزار ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان فعال شوند؟

پاسخ: شرکت‌های متقاضی، بر اساس شیوه‌نامه انتخاب شرکت‌های خصوصی ارزیاب، می‌توانند تقاضای خود را به دبیرخانه کارگروه مستقر در معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور تقاضا دهند. البته تعداد شرکت‌های خصوصی ارزیاب، متناسب با نیازمندی‌های دبیرخانه کارگروه تعیین می‌شود.

 

4-13.   در صورتی که شرکت قطعات و زیرسیستم های کالاها/خدمات خود را نیز به صورت مجزا (یعنی تحت نام تجاری مجزا یا قرارداد فروش مجزا) به فروش می‌رساند، آیا باید این قطعات و زیرسیستم‌ها هم مورد ارزیابی قرار گیرد؟

پاسخ: قطعات و زیرسیستم­ها نیز می­توانند مورد بررسی و تایید قرار بگیرند به شرطی که دانش فنی محصول توسط شرکت کسب شده باشد و سطح فناوری کالاها و خدمات دانش بنیان را داشته باشد. علت این جداسازی، استفاده از معافیت­های مربوط به فروش مجزای این قطعات و زیرسیستم‌ها (البته در صورتی که دانش‌بنیان بودن آنها بعد از ارزیابی مجزا تایید شود) است.

زیرسیستم­ها بخشی از محصول است که علاوه بر دارا بودن شرط سطح فناوری کالا یا خدمت (بند1-1 ماده 1 آیین­نامه)، حداقل 30درصد از قیمت فروش محصول، ناشی از آن بخش باشد.

 

4-14.    شرکت­هایی که کالا تولید کرده­اند و کالای خود را در اظهارنامه ذکر نکرده و میزان فروش آن را وارد نکرده­اند می­توانند دانش بنیان شوند؟

پاسخ: اگر سن شرکت بیش از سه سال باشد، شرکت نمی­تواند دانش بنیان شود زیرا شرط 50درصد فروش را کسب نمی­کند، اگر سن شرکت کمتر از 3 سال باشد. شرکت می­تواند بصورت شرکت دانش­بنیان نوپا تایید شود.

 

4-15.    منظور از نمونه آزمایشگاهی محصول چیست؟

پاسخ: نمونه اولیه­ای از محصول است که در محیط آزمایشگاهی کارکردهای اصلی محصول نهایی را داشته باشد و شرکت تلاش می­کند با انجام آزمایش­ها و طراحی­های بیشتر، اشکالات آن را برطرف کند، اگرچه ممکن است هنوز محصول نهایی ساخته نشده باشد.

 

4-16.    آیا تاییدیه و استاندارد برای محصولات دانش‌بنیان الزامی است؟

پاسخ: دارا بودن تاییدیه و استاندارد برای شرکتها، ذاتا الزامی نیست،با این حال ممکن است کارشناس فنی، بدون مشاهده تاییدیه یا استاندارد محصول، قادر به ارزیابی و تایید محصول نباشد. بعنوان نمونه، کارشناس فنی نتواند یک محصول حوزه دارو را بدون مشاهده تاییدیه‌های آزمایشگاهی، از نظر فنی تایید کند لذا در برخی موارد تاییدیه و استانداردها ضروری است.

 

4-17.   مدت زمان تایید شرکت­های دانش بنیان چند سال می­باشد؟

پاسخ: مدت زمان تایید شرکت­های دانش­بنیان 2سال می­باشد و بعد از 2 سال بسته به نوع شرکت از لحاظ سن وارد فرایند ارزیابی مجدد و تمدید خواهد شد.

 

4-18.   چگونه یک شرکت از نوع شرکت «دانش­بنیان نوپا» به شرکت « دانش بنیان تولید کننده کالا و خدمات دانش­بنیان» تبدیل می­شود؟

پاسخ: شرکت نوپا پس از اتمام زمان تاییدیه، وارد فرآیند تمدید شده و می­تواند در سامانه تقاضا دهد و پس از ارزیابی مجدد و احراز معیارهای شرکت­های تولید کننده کالا و خدمات دانش­بنیان، بصورت شرکت تولید کننده کالا و خدمات دانش­بنیان تایید شود.

 

4-19.    آیا خدمات طرح پژوهشی یا خدمات آموزشی، می‌تواند بعنوان دانش‌بنیان پذیرفته شود؟

پاسخ: خدمات طرح پژوهشی تنها در صورتی که بعنوان طرح پژوهشی فنی بر روی محصولات فهرست کالاهای دانش‌بنیان انجام شود، می­تواند بعنوان خدمات دانش­بنیان پذیرفته شود. (در واقع بعنوان دانش فنی مورد پذیرش قرار می­گیرد).

خدمات آموزشی نمی‌تواند بعنوان محصول دانش‌بنیان پذیرفته شود مگر اینکه این خدمات آموزشی تخصصی بوده و برای نصب و استفاده از محصول دانش‌بنیان تولید شده توسط شرکت (در واقع بعنوان بخشی از خدمات تعمیر و نگهداری تخصصی محصول تولید شده شرکت) ارایه شود، که در این صورت می­تواند بعنوان خدمات دانش­بنیان پذیرفته شود.

 

4-20.                 شرکتی که قبلا تایید شده است، در چه صورتی می­تواند محصول دانش بنیان جدید خود را معرفی نماید؟

پاسخ: شرکت­هایی که قبلا تایید شده­اند و بعد از مدتی محصول جدیدی را به محصولات تولیدی خود اضافه نموده­اند، تنها در فرآیند تمدید یا فرآیند ارزیابی معافیت مالیاتی مربوط به آخرین سال اظهارنامه شرکت می­توانند محصول خود را ارائه نموده تا مجددا مورد ارزیابی قرار گرفته و در صورت کسب تمامی معیارهای مربوط به کالا و خدمات دانش بنیان مورد تایید، محصول جدید نیز بعنوان کالا و خدمات دانش بنیان شرکت پذیرفته شود.

 

4-21.                 شرکتی که شرط 50 درصد فروش مربوط به محصولات دانش­بنیان را کسب نکرده باشد چگونه می­تواند دانش­بنیان شود؟

پاسخ: اگر از زمان تاسیس شرکت بیش از 3 سال نگذشته باشد، شرکت باید حائز همه شرایط مربوط به شرکت­های نوپا باشد تا بتواند بعنوان شرکت دانش بنیان نوپا تایید گردد. در صورتی که از زمان تاسیس شرکت بیش از 3 سال گذشته باشد شرکت باید حائز همه شرایط مربوط به شرکت­های صنعتی دارای فعالیت دانش بنیان را کسب نماید تا بعنوان شرکت صنعتی دارای فعالیت دانش بنیان مورد تایید قرار گیرد.  

 

4-22.   شرکت­های نوپای تاییدی از چه حمایت­ها و تسهیلاتی می­توانند استفاده نمایند؟

پاسخ: این شرکت­ها قادر به استفاده از تمام حمایت­های ­نام برده شده در قانون حمایت از شرکت­ها و موسسات می­باشند.

 

4-23.  شرکت­های تایید تولید کننده کالاها و خدمات دانش­بنیان از چه حمایت­ها و تسهیلاتی می­توانند استفاده نمایند؟

پاسخ: این شرکت­ها قادر به استفاده از تمام حمایت­های نام برده شده در قانون حمایت از شرکت­ها و موسسات می­باشند.

 

4-24.   حمایتها و تسهیلاتی که شرکت­های صنعتی دارای فعالیت دانش بنیان می­توانند استفاده نمایند چیست؟

 

پاسخ: این شرکت­ها به جز معافیت مالیاتی قادر به استفاده از تمام حمایت­های نام برده شده در قانون حمایت از شرکتها و موسسات می­باشند.

 

 

 

5-1.    شرکت­ها چگونه می­توانند از علت تایید نشدن خود در فرآیند ارزیابی مطلع شوند؟

پاسخ: بلافاصله پس از نهایی شدن پرونده شرکت در دبیرخانه کارگروه، در صورت عدم تایید شرکت، توضیحات علت عدم تایید در کارتابل شرکت قرار داده و به رابطین شرکت­ها پیام داده می­شود. هم چنین شرکتها می­توانند از طریق شماره­های 83533030-83533130-83333230-83533330  از علت عدم تایید خود مطلع شوند.

 

5-2.   شرکت­ها جهت اعتراض به علت عدم تایید، چه اقداماتی می­توانند انجام دهند؟

پاسخ: شرکت­ها باید ابتدا علت عدم تایید را در کارتابل خود مشاهده کنند. در صورتی که علت عدم تایید شرکت­ نداشتن شرط تسلط دانش فنی باشد، باید یکسال از اعلام نتایج شرکت بگذرد تا اینکه به اعتراض آن رسیدگی شود و مجددا وارد فرایند ارزیابی گردد. پیام مربوط به نداشتن شرط تسلط دانش فنی به صورت زیر است:

"شرکت باید «دانش فني طراحی كالاها و خدمات یا یک زیر سیستم اصلی کالا و خدمات» یا «دانش فنی طراحی و اجرای فرآیند تولید کالا و خدمات» را مشروط به پیچیده بودن این فرآیند تولید، براساس تحقیق و توسعه و مطابق با پیوست آیین نامه، کسب کرده و داشته باشد."

هم چنین در صورتی که علت عدم تایید شرکت، عدم همکاری باشد می­بایست سه ماه از اعلام نتایج شرکت بگذرد تا به اعتراض آن رسیدگی شود و مجددا وارد فرایند شود.

 

5-3.     بعد از گذشت بازه­های زمانی(سه ماهه یا یک ساله)، شرکت­ها چه اقداماتی باید انجام دهند تا مجددا وارد فرایند ارزیابی شوند؟

پاسخ: پس از گذشت بازه زمانی اعلام شده (سه ماهه برای عدم همکاری و یک ساله برای نداشتن شرط تسلط دانش فنی) شرکت­ها می­بایست به دبیرخانه کارگروه نامه ارسال کنند تا به اعتراض آن­ها رسیدگی و در صورت دارا بودن شرایط لازم، مجددا وارد فرایند ارزیابی شوند.

 

5-4.    آيا در صورت عدم تأييد دانش‌بنيان بودن شركت، امكان ارائه مجدد تقاضا از طرف شركت وجود دارد؟

پاسخ: در حال حاضر، تا مدت معین پس از عدم تأييد دانش‌بنيان بودن شركت، امكان ارائه مجدد تقاضا از سوي شركت رد شده وجود ندارد.

 

5-5.    آیا شرکتهایی که در ارزیابی تایید ولی بعضی از کالاهای آنها در ارزیابی رد شده است مجددا می­توانند درخواست ارزیابی کالاهای رد شده خود را بنمایند؟

پاسخ: خیر، این کالاها بلافاصله مجددا در پروسه ارزیابی وارد نخواهند شد، اما در اولیت تکمیل اطلاعات برای معافیت مالیاتی، ارزیابی خواهند شد.

 

5-6.   مدت زمان رسیدگی به پرونده اعتراض هر شرکت پس از ارسال نامه­ی اعتراض به دبیرخانه چقدر است؟

 

پاسخ: به طور میانگین از زمانی که هر شرکت به دبیرخانه نامه ارسال می­کند 10 روز کاری طول می­کشد تا به پرونده اعتراض آن شرکت بطور کامل رسیدگی شود و نحوه ارجاع مجدد یا عدم ارجاع شرکت برای ارزیابی مجدد مشخص می­شود.

 

 

 

6-1.          شرکت هایی که از زمان تایید آنها به عنوان شرکت دانش بنیان 2 سال گذشته است برای تمدید تاییدیه خود چه مراحلی را باید طی کنند؟

پاسخ: در مورد این شرکت­ها اگر از زمان تایید آنها 2 سال گذشته باشد، متن زیر به عنوان پیامک برای آنان ارسال می­شود:

" احتراما به اطلاع می­رساند که بر اساس آیین­نامه تشخیص شرکت­ها و موسسات دانش بنیان و به منظور تمدید(ارزیابی مجدد) و استفاده از مزایای قانون می­بایست حداکثر تا تاریخ -------- با مراجعه به کارتابل خود درhttp://reg.daneshbonyan.ir/، اطلاعات خود را اصلاح و ارسال نمایید.

شماره تماس های ضروری: 83533030-83533130-83533230-83533330"

و شرکت­ها پس از دریافت این پیام به منظور تمدید دانش­بنیان بودن شرکت باید نسبت به اصلاح و ارسال اطلاعات خود اقدام تا در فرآیند تمدید قرار گیرند.

 

6-2.         شرایط تمدید شرکت­های تایید نوپا که بیش از سه سال از تاریخ تایید آنها نگذشته چیست؟

پاسخ: این شرکت ها علاوه بر معیارهای شرکت های نوپا باید اظهارنامه مالیاتی سال مالی گذشته را داشته باشند و در سامانه بارگذاری کنند.

 

6-3.      شرایط تمدید شرکت­های نوپای تایید شده که هم اکنون بیش از سه سال از تاریخ تاسیس آنها گذشته را بیان کنید؟

پاسخ: این شرکت ها باید معیارهای شرکت های تولید کننده کالا و خدمات دانش بنیان را احراز کنند، یعنی:

الف)حداقل (50) درصد از درآمد يك سال مالي گذشته شركت (كه در اظهارنامه مالياتي شركت ذكر شده است)، ناشی از فروش کالاها و خدمات دانش‌بنیان باشد.

ب)برای (6) ماه اخیر، سابقه بيمه پرداختي براي حداقل (3) نفر از كاركنان تمام‌وقت شركت ارائه شود.

ج) نسبت كاركنان تمام‌وقت در بخش‌هاي اصلی شركت با حداقل مدرك كارشناسي، به كل كاركنان تمام وقت فعال در بخش‌هاي اصلي شركت، برای شرکت‌های دارای کمتر از (50) نفر نیروی انسانی حداقل (30) درصد و برای سایر شرکت‌ها حداقل (20) درصد باشد.

 

6-4.   شرایط تمدید شرکت­های تاییدی تولید کننده کالا و خدمات دانش بنیان چیست؟

پاسخ: این شرکت ها باید معیارهای زیر را احراز کنند:

الف)حداقل (50) درصد از درآمد يك سال مالي گذشته شركت (كه در اظهارنامه مالياتي شركت ذكر شده است)، ناشی از فروش کالاها و خدمات دانش‌بنیان باشد.

ب)برای (6) ماه اخیر، سابقه بيمه پرداختي براي حداقل (3) نفر از كاركنان تمام‌وقت شركت ارائه شود.

ج) نسبت كاركنان تمام‌وقت در بخش‌هاي اصلی شركت با حداقل مدرك كارشناسي، به كل كاركنان تمام وقت فعال در بخش‌هاي اصلي شركت، برای شرکت‌های دارای کمتر از (50) نفر نیروی انسانی حداقل (30) درصد و برای سایر شرکت‌ها حداقل (20) درصد باشد.

 

7-1.         آیا اعضای هیات علمی امکان مشارکت در اداره یا تأسیس شرکتها را دارند؟

پاسخ:  تأسیس شرکت توسط اعضای هیئت علمی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی بلامانع است و در مواردی که اعضای هیئت علمی اقدام به مشارکت در تأسیس یا مدیریت شرکتی کنند که هنوز به عنوان شرکت دانش بنیان به تایید «کارگروه ارزیابی شرکتهای دانش بنیان» نرسیده، اقدام خلاف قانونی صورت نگرفته است.

تنها محدودیتی که در این زمینه وجود دارد، موضوع منع مداخله کارمندان دولت در معاملات دولتی و کشوری است. این موضوع نیز تنها در مواردی اهمیت پیدا می کند که شرکت مورد نظر قصد انعقاد قرارداد با دولت را داشته باشد. بنابراین در مواردی که این شرکتها کالاها و خدمات خود را صرفا به بخش خصوصی می فروشند، با محدودیت قانونی مواجه نبوده و به طور طبیعی مشمول قانون راجع به منع مداخله وزرا و نمايندگان مجلسين و كارمندان در معاملات دولتي و كشوري نخواهند بود.

 

7-2.         چه شرکتهایی مشمول قانون منع مداخله كارمندان در معاملات دولتي نیستند؟

پاسخ:  با توجه به ماده22 قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت - مصوب 4/12/93، اعضای هیأت‌ ‌‌‌علمی آموزشی و پژوهشی دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی شاغل در سمتهای آموزشی و پژوهشی با اطلاع مدیریت دانشگاه برای داشتن سهام یا سهم‌الشرکه و عضویت در هیأت‌‌‌‌مدیره شرکتهای دانش‌بنیان، مشمول قانون راجع به منع مداخله وزرا و نمایندگان مجلسین و کارمندان در معاملات دولتی و کشوری مصوب 1337 نیستند.

بنابراین در مواردی که اعضای هیئت علمی اقدام به مشارکت در مدیریت یا تأسیس شرکتی کنند که هنوز به عنوان شرکت دانش بنیان به تایید « کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکتها و موسسات دانش بنیان و نظارت بر اجرا» نرسیده، اقدام خلاف قانونی صورت نگرفته است. مگر آنکه این شرکتها قصد داشته باشند در معاملات يا داوري در دعاوي با اشخاص ذکر شده در زیر شرکت نمایند که در این صورت برخلاف «قانون راجع به منع مداخله وزرا و نمايندگان مجلسين و كارمندان در معاملات دولتي و كشوري» عمل شده است:

·        دولت يا مجلسين يا شهرداري­ها يا دستگاههاي وابسته به آنها و يا هر سازمان يا موسسه ای كه اكثريت سهام يا اكثريت منافع يا مديريت يا اداره كردن يا نظارت آن متعلق به دولت و يا شهرداري­ها و يا دستگاههاي وابسته به آنها باشد.

·        اشخاصي كه به نحوي از انحاء از خزانه دولت يا مجلسين يا موسسات مذكور در بالا حقوق يا مقرري يا حق الزحمه يا پاداش و يا امثال آن به طور مستمر (به استثنا حقوق بازنشستگي و وظيفه و مستمري قانوني) دريافت مي دارند.

·        مديران و كاركنان بنگاه­هاي خيريه اي كه از دولت يا از شهرداري­ها كمك مستمر دريافت مي دارند.

 

7-3.        به جز شرکتهای دانش بنیان، چه شرکتهایی مشمول قانون منع مداخله کارمندان دولت در معاملات دولتی نیستند؟

پاسخ: طبق بند 7 ماده 1 قانون راجع به منع مداخله وزرا و نمايندگان مجلسين و كارمندان در معاملات دولتي و كشوري، شركت ها و موسساتي كه تعداد صاحبان سهام آن يكصد و پنجاه نفر و يا بيشتر باشد مشروط بر اين كه هيچ يك از اشخاص مذكور در ماده 1 قانون راجع به منع مداخله وزرا و نمايندگان مجلسين و كارمندان در معاملات دولتي و كشوري، بيش از پنج درصد از كل سهام آن را نداشته و نظارت يا مديريت يا اداره و يا بازرسي آن به اشخاص مذكور در فوق نباشد، مشمول این قانون نیستند و می توانند کالا و خدمات خود را به بخش دولتی به فروش برسانند.

همچنین شركتهاي تعاوني كارمندان موسسات مذكور در ماده 1 قانون راجع به منع مداخله وزرا و نمايندگان مجلسين و كارمندان در معاملات دولتي و كشوري، در امور مربوط به تعاون نیز از شمول این قانون مستثنی هستند

 

7-4.       آیا دانشگاهها امکان مشارکت در تأسیس و اداره شرکتهای دانش بنیان را دارند؟ و آیا این شرکتها مشمول قانون منع مداخله كارمندان در معاملات دولتي هستند؟

پاسخ:  بر اساس ماده43 قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت - مصوب 4/12/93،  دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی (دولتی و غیردولتی) مجازند با ایجاد و مشارکت در شرکتهای دانش‌بنیان که حداکثر چهل ‌و نه درصد (49%) سهام آن متعلق به دانشگاهها، مؤسسات پژوهشی و دیگر واحدهای دولتی و مابقی سهام متعلق به اعضای هیأت‌‌‌‌علمی و دانشجویان و سایر سهامداران بخش خصوصی است، نتایج تحقیقات اعضای هیأت‌‌‌‌علمی و دانشجویان خود را تجاری‌سازی نمایند. ایجاد شرکت و درصدهای سهام و دیگر شرایط مربوط به‌تصویب هیأت‌‌‌‌امنای مؤسسه مربوط خواهد رسید. این شرکتها مشمول قانون راجع به منع مداخله وزرا و نمایندگان مجلسین و کارمندان در معاملات دولتی و کشوری مصوب 1337 نیستند.

 

7-5.       شرکتهای متقاضی چگونه می توانند از مزایای عدم شمول قانون منع مداخله كارمندان در معاملات دولتي استفاده نمایند؟

پاسخ: شرکتهای متقاضی پس از ثبت نام و ارائه اسناد مربوطه در سامانه daneshbonyan.ir، توسط «کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکتها و موسسات دانش بنیان و نظارت بر اجرا»، موضوع ماده (3) آیین نامه اجرایی قانون حمایت از شرکتها و موسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوریها و اختراعات، مورد ارزیابی قرار می گیرند و در صورت تأیید، از مزایای عدم شمول «قانون راجع به منع مداخله وزرا و نمايندگان مجلسين و كارمندان در معاملات دولتي و كشوري» استفاده می کنند.

 

7-6.       آیا اعضای هیات علمی  و کارمندان دولت امکان مشارکت در اداره یا تأسیس شرکت­ها را دارند و یا اینکه می­توانند از سهامداران شرکت دانش بنیان باشند؟

پاسخ: تأسیس شرکت توسط اعضای هیئت علمی دانشگاه­ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی و کارمندان دولت  بلامانع است محدودیتی که در این زمینه وجود دارد، موضوع منع مداخله کارمندان دولت در معاملات دولتی و کشوری است. این موضوع نیز تنها در مواردی اهمیت پیدا می­کند که شرکت مورد نظر قصد انعقاد قرارداد با  سازمان متبوع خود را داشته باشد در ضمن کارمندان دولت نمی­توانند به عنوان مدیرعامل شرکتی مشغول به کار شوند.

 

7-7.  آیا اعضای هیئت مدیره شرکت متقاضی باید از اعضای هیات علمی دانشگاه باشند؟ و سهامداری دانشگاه در شرکت­های دانش­بنیان ضروری است؟

 

 

پاسخ: خیر، شرکت­هایی که دانشگاه بعنوان سهامدار آنان نیست و همچنین اعضاء اصلی آنها عضو هیئت علمی دانشگاه نیز نباشند، می­توانند وارد فرآیند ارزیابی شرکت­های دانش بنیان شوند.

 

 

1. انواع معافیت مالیاتی شرکتهای دانش بنیان

 

1-1.         آیا تمام درآمدهای شرکتهای دانش بنیان مشمول معافیت قانون حمایت از شرکتهای دانش بنیان می گردد؟

پاسخ: با توجه به ماده 3 دستورالعمل اجرايي موضوع ماده 22 آيين نامه اجرايي قانون حمايت از شرکت ها و مؤسسات دانش بنيان و تجاري سازي نوآوري ها و اختراعات مصوب 5/8/1389 مجلس شوراي اسلامي مورخ 16/11/1392 تنها بخشی از درآمدهای شرکت که توسط کارگروه ارزیابی و تشخیص شرکتها و موسسات دانش بنیان به عنوان فعالیت دانش بنیان شرکت تایید و در سال مالی مشخص به سازمان امور مالیاتی ارسال شده باشد، از معافیت مالیاتی شرکتها و موسسات دانش بنیان معاف خواهد بود. به عبارت دیگر با توجه به دستورالعمل مذکور، کارگروه مصادیق فعالیتهای دانش بنیان هر شرکت را به صورت سالانه و پس از ارزیابی­های دوره ای و دریافت مستندات لازم طبق جدول زیر به سازمان امور مالیاتی ارسال می­نماید.

 

نام شرکت

شناسه ملی

کد اقتصادی

تاریخ مجوز

تاریخ انقضاء استفاده از مجوز معافیت مالیاتی

آدرس شرکت/موسسه

مصادیق فعالیتهای دانش بنیان

-

-

-

-

-

-

-

 

1-2.         آیا کارکنان شرکتهای دانش بنیان می توانند از معافیت مالیات بر حقوق استفاده کنند؟

پاسخ: خیر، با توجه به اینکه در ماده۲۰ آيين نامه اجرايي قانون حمايت از شركت ها و موسسات دانش بنيان، درآمدهای مشمول مالیات شرکتها و مؤسسات دانش بنیان ناشی از قراردادها و فعالیتهای تحقیق و توسعه، تجاری سازی و تولید محصولات و خدمات دانش بنیان به مدت پانزده سال از مالیات موضوع ماده (۱۰۵) قانون مالیاتهای مستقیم معاف گردیده است لذا شرکتهای دانش بنیان تنها از موضوع ماده 105 قانون مالیاتهای مستقیم معاف بوده و این معافیت مشمول مالیات افراد حقیقی (کارکنان) این شرکتها نمی‌شود.

لازم به ذکر است که شرکتهای مستقر در پارکهای علم و فناوری با توجه به بخشنامه شماره: 04-95-200 مورخ 22/01/95  می توانند با هماهنگی مدیریت پارک علم و فناوری از معافیت حقوق کارکنان مستقر در پارک برخوردار شوند.

 

1-3.         آیا شرکت­های دانش­بنیان مشمول معافیت بر مالیات بر ارزش افزوده می­شوند؟

پاسخ: خیر، شرکت­های دانش­بنیان معافیت بر مالیات بر ارزش افزوده ندارند.

 

1-4.         آیا محصولات دانش بنیان شرکتهای مورد تایید کارگروه که در یک سال مالی به سازمان امور مالیاتی کشور معرفی می­شوند تا پایان 15 سال می­توانند از معافیت مالیاتی ماده 3 استفاده نمایند؟

پاسخ: خیر، مصادیق فعالیتهای دانش بنیان شرکتهای مورد تایید کارگروه لازم است در هر سال به روز رسانی شود و پس از تایید مجدد کارگروه به سازمان امور مالیاتی معرفی می­گردد. لذا در صورتی که کالا و خدمات شرکت در یک سال تایید گردیده باشد ملاک استفاده به مدت 15 سال از این معافیت نخواهد بود. به عبارت دیگر کالا و خدمات شرکت باید در هر سال پس از تایید کارگروه به سازمان امور مالیاتی ارسال گردد و ملاک اعمال معافیت مالیاتی لیست کالا و خدمات ارسالی همان سال به سازمان امور مالیاتی خواهد بود.

1-5.         نحوه استفاده از معافیت مالیاتی برای شرکتهای دانش بنیانی که محصولات دانش بنیان خود را به فروش نرسانده­اند و یا در سال مالی مشخص زیان ده بوده­اند، چگونه خواهد بود؟

پاسخ: با توجه به بخشنامه شماره 21012/200 مورخ 25/10/1391 با موضوع رسیدگی به حساب تعدیلات سنواتی، اقلام مربوط به هزينه هاي سنوات قبل (در صورت انطباق با مواد 147 و 148 قانون مالياتهاي مستقيم) در صورتي که به هر دليل خارج از اختيار مؤدي در سال مورد رسيدگي تحقق يابد، مشروط بر اينکه مربوط به درآمدهاي مشمول معافيت مالياتي و يا ماليات مقطوع نبوده و يا درآمد مشمول ماليات سال مربوط از طريق علي الرأس تعيين نگرديده باشد، به عنوان اقلام بدهکار حساب برگشت و به درآمد مشمول ماليات عملکرد مورد رسيدگي اضافه نخواهند گردید. به عبارتی شرکتها و موسساتی که کالا و خدمات دانش بنیان آنها در سال مالی جاری فروشی نداشته و یا در اظهارنامه مالیاتی خود زیان ده می باشند، لازم است توجه نمایند که زیان آورده شده در قسمت معافیتهای مالیاتی نمی تواند در سالهای آینده مستهلک شود.

 

نحوه درخواست معافیت مالیاتی شرکتهای دانش بنیان

 

1-6.         فرآیند استفاده از معافیتهای مالیاتی مدنظر قانون دانش بنیان چیست؟

پاسخ: شرکتهایی که در کارگروه ارزیابی و تشخیص شرکتها و موسسات دانش بنیان به عنوان شرکت دانش بنیان تولید کننده کالا و خدمات دانش بنیان و یا نوپا تایید شده‌اند لازم است در پایان هر سال با توجه به اطلاعیه­های کارگروه (وب سایت http://www.daneshbonyan.ir) به کارتابل خود مراجعه نموده و پس از به روز رسانی اطلاعات خود و همچنین تکمیل تعهدنامه­های مربوط به هر شرکت درخواست خود را به دبیرخانه ارسال نماید. دبیرخانه کارگروه نیز پس از بررسی و تایید اطلاعات شرکت و به روز رسانی کالا و خدمات شرکت در شهریور ماه هر سال اسامی شرکتهای دانش بنیان را به همراه مصادیق فعالیتهای دانش بنیان آنها به سازمان امور مالیاتی ارسال می­نماید. لازم به توضیح است که در صورت عدم مراجعه شرکت به کارتابل و ارائه درخواست معافیت مالیاتی در پایان هر سال، دبیرخانه تعهدی نسبت به ارسال محصولات شرکت به سازمان امور مالیاتی و پیگیری معافیت شرکت نخواهد داشت.

به طور کلی جدول زیر فرآیند سالانه ارزیابی معافیت مالیاتی شرکتها را نمایش می­دهد:

فعالیتها

فرآیند

مراجعه به کارتابل و بررسی محصولات مورد تایید

1-مشاهده محصولات و ارسال اطلاعات

به روز رسانی و ارسال  اطلاعات و تعهدنامه مربوط

بررسی اولیه اطلاعات

2-بررسی اولیه

مشخص نمودن کارگزار و سردبیر در صورت نیاز

بررسی محصولات جدیدتوسط سردبیر

3-ارزیابی مالیاتی

ارزیابی محصولات جدید/ نام تجاری و یا تفکیک محصولات دانش بنیان

ارزیابی نهایی شرکت توسط ممیز/ ارزیابی نهایی محصولات تایید شده

4-ممیزی نهایی

اعلام اسامی محصولات به شرکت جهت درج در اظهانامه مالیاتی

5-اعلام محصولات نهایی

تکمیل جدول معافیتهای اظهارنامه مالیاتی و درج درآمد و هزینه­های دانش بنیان شرکت با توجه به محصولات تایید شده از زمان تایید شرکت در کارگروه

6- تکمیل اظهارنامه توسط شرکت

اعلام اسامی شرکتهای دانش بنیان و مصادیق فعالیتهای دانش بنیان آنها

7-ارسال اطلاعات به سازمان امور مالیاتی

 

1-7.         دبیرخانه کارگروه چه زمانی کالا و خدمات دانش بنیان شرکتهای مورد تایید را جهت درج در اظهارنامه مالیاتی به شرکت اعلام می­کند؟

پاسخ: دبیرخانه کارگروه با توجه به ارزیابی کارگزاران مالیاتی حداکثر تا پایان خرداد ماه هر سال اسامی کالا و خدمات مورد تایید هر شرکت را از طریق کارتابل شرکت در سامانه دانش بنیان اطلاع رسانی می­نماید.

 

1-8.         دبیرخانه کارگروه چه زمانی کالا و خدمات دانش بنیان شرکتهای مورد تایید را به سازمان امور مالیاتی کشور اعلام می­کند؟

پاسخ: کارگروه پس ارزیابی و تایید محصولات شرکتهای دانش بنیان در نیمه دوم هر سال اسامی شرکتها و موسسات دانش بنیان را به همراه مصادیق فعالیتهای دانش بنیان آنها به سازمان امور مالیاتی کشور ارسال می­نماید تا سازمان امور مالیاتی بر اساس این اسامی اقدامات لازم را به انجام رساند.

 

1-9.         شرکتهایی که اطلاعات آنها محرمانه می­باشد، برای دریافت معافیت مالیاتی ماده 3  قانون از چه طریقی باید اقدام نمایند؟

پاسخ: تمامی شرکتهایی که به نحوی اطلاعات آنها محرمانه می­باشد لازم است با مرکز مشاوره دانش بنیان به شماره 02183533030 تماس حاصل نمایند تا راهنمایی لازم انجام شود.

 

1-10.    آیا شرکتهای دانش بنیان می­توانند از معافیتهای مالیاتی دیگر همچون معافیت شرکتهای دارای پروانه بهره برداری (ماده 132 قانون مالیات مستقیم) استفاده کنند ؟

پاسخ: بله؛ با توجه به دستورالعمل اجرايي موضوع ماده 22 آيين‌نامه اجرايي قانون حمايت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنيان، معافیتهای مالیاتی شرکتهای دانش بنیان (ماده 3 قانون) صرفا مربوط به درآمدهای ناشی از مصادیق فعالیتهای دانش بنیان بوده که توسط کارگروه به سازمان امور مالیاتی ارسال می‌گردد. لذا ممکن است که بخشی از درآمدهای شرکت معاف شده و ما بقی فعالیتها مشمول مالیات گردد. با این وجود شرکتها و موسساتی که مشمول معافیتهای دیگر قانون همچون ماده 132 قانون مالیات مستقیم می باشند، می­توانند برای تمام و یا بخشی از فعالیت­های خود از دیگر معافیتها استفاده نمایند، مشروط بر اینکه شرکت برای هر بخش از درآمد خود صرفا از یک معافیت استفاده نماید. به عبارتی در زمان تکمیل اظهارنامه مالیاتی در جدول مربوط به معافیتها (جدول 6)، شرکت هر درآمد خود را باید تنها در یک ردیف از جدول وارد نماید.

 

مدارک مورد نیاز برای ارائه درخواست معافیت مالیاتی در هر سال

 

1-11.    آیا ارسال تعهدنامه اعطای معافیت مالیاتی ماده 3 قانون حمایت از شرکتها و موسسات دانش بنیان برای تمامی شرکتهای متقاضی معافیت مالیاتی ماده 3 قانون الزامی است؟

پاسخ: بله، تمامی شرکتهای متقاضی استفاده از معافیت مالیاتی ماده 3 قانون لازم است تا تعهدنامه اخذ معافیت مالیاتی را در پایان هر سال از طریق کارتابل خود به دبیرخانه کارگروه ارسال نمایند. لازم به ذکر است که در صورت عدم ارسال تعهدنامه مذکور، کارگروه تعهدی نسبت به معرفی محصولات شرکت به سازمان امور مالیاتی نخواهد داشت.

لینک تعهدنامه اعطای معافیت مالیاتی ماده 3 قانون حمایت از شرکتها و موسسات دانش بنیان

 

1-12.    با توجه به تعهدنامه اعطای معافیت مالیاتی ماده 3 شرکتها لازم است میزان معافیت را در چه زمینه­هایی هزینه نمایند؟

پاسخ: شرکتهایی که از معافیت مالیاتی ماده 3 قانون استفاده می­نمایند موظفند به منظور بهره برداری از کل مبلغ معافیت مالیاتی برای توسعه حوزه دانش بنیان خود در یک یا چند مورد از زمینه های زیر(مرتبط با کالا و خدمت تایید شده شرکت) هزینه نماید. لازم به ذکر است که گزارش هزینه­ها در صورت مراجعه کارگزار در مراحل مختلف ارزیابی باید قابل ارائه باشد و در صورت عدم توجه به این موضوع دبیرخانه می­تواند شرکت را از لیست شرکتهای دانش بنیان حذف نماید :

1.      انجام تحقیقات بنیادین یا کاربردی؛

2.       توليد محصول جدید مبتنی بر تحقیق و توسعه؛

3.       بهبود و ارتقای کیفی يا بهبود فرآيند توليد محصولات دانش بنیان فعلی مجري (بهبود ویژگی های کیفی، اخذ و پیاده سازی استانداردهای کیفی محصول و...)؛

4.       خرید تجهیزات آزمایشگاهی یا تجهیزات بخش تحقیق و توسعه؛

5.       آموزش و توانمندسازی نیروی انسانی شاغل در تحقیق و توسعه محصولات دانش بنیان؛

6.       توسعه بازار داخلی محصول دانش بنیان و یا صادرات (توسعه بازاریابی، بهبود کیفیت بسته بندی، بهبود کمیت و کیفیت خدمات پس از فروش، عرضه محصولات دانش بنیان در نمایشگاههای بین المللی، اخذ مجوزهای ضروری، اخذ استانداردهای داخلی و تأییدیه‌های کشورهای مقصد، ثبت پتنت بين المللي، ایجاد نمایندگی داخلی یا خارج از کشور و...)؛

همچنین شرکت لازم است حداقل نیمی (50 درصد) از میزان معافیت مالیاتی تایید شده توسط سازمان امور مالیاتی (مندرج در برگ تشخیص مالیاتی) را به مدت 2 سال از شرکت خارج ننموده؛ و حداکثر ظرف مدت 6 ماه پس از صدور برگ قطعی مالیاتی، با انجام تشریفات قانونی لازم در افزایش سرمایه‌ بعدی شرکت اعمال نماید. لازم به توضیح است که مستندات ثبتی و قانونی مربوط در زمان مراجعه کارگزار از شرکت دریافت خواهد شد

 

1-13.    آیا شرکتهای متقاضی استفاده از معافیت مالیاتی لازم است نظام نامه مالی مشخصی داشته باشند و برای فعالیتهای خود تعهدنامه نظام نامه مالی را ارائه دهند؟

پاسخ: بله، با توجه به بند 3 تعهدنامه اعطای معافیت مالیاتی ماده 3 قانون در سالی مالی 94، شرکتهای متقاضی معافیت مالیاتی لازم است در زمینه عملیات مالی و حسابداري خود وحدت رویه داشته باشند و طبق نظام نامه مالی مشخص نسبت به ثبت فعالیت­های مالی، عملیاتی و جاري خود اقدام ­نماید (شرکت موظف است نظام نامه مالی خود را با توجه به نمونه نظام نامه مالی موجود در وب سایت شرکتها و موسسات دانش بنیان، تهیه نموده وتعهدنامه "دارا بودن نظام نامه مالی در شرکتها و موسسات دانش بنیان" را در زمان درخواست معافیت در کارتابل خود در سامانه دانش بنیان بارگذاری نماید).

 

1-14.    شرکتهای متقاضی استفاده از معافیت مالیاتی ماده 3 قانون چه زمانی لازم است، اظهارنامه مالیاتی خود را به دبیرخانه کارگروه ارسال نمایند؟

پاسخ: شرکتهای متقاضی استفاده از معافیت مالیاتی ماده 3 قانون لازم است حداکثر تا 15 مرداد ماه (در صورتی که سال مالی شرکت آخر سال شمسی باشد) به دبیرخانه ارسال نمایند.

 

نحوه تکمیل اظهارنامه توسط شرکتهای دانش بنیان

 

1-15.    شرکتهای متقاضی استفاده از معافیت مالیاتی ماده 3 در جدول معافیت اظهارنامه مالیاتی چه بخشی را باید تکمیل کنند؟

پاسخ: با توجه به اینکه معافیتهای مالیاتی شرکتها و موسسات دانش بنیان از تاریخ صدور تاییدیه در کارگروه قابل اعمال است، شرکت لازم است در تمامی مراحل تکمیل اظهارنامه مالیاتی (به خصوص موارد مربوط به معافیت مالیاتی شرکتهای دانش بنیان، ردیف 15 جدول شماره 6 اظهارنامه مالیاتی)، تاریخ تأیید (مندرج در وب سایت شرکتها و موسسات دانش بنیان) و مصادیق فعالیتهای مورد تأیید در کارگروه را رعایت نماید.

 

1-16.    شرکتهای متقاضی استفاده از معافیت مالیاتی چه مواردی را باید در اظهارنامه مالیاتی رعایت نمایند؟

پاسخ: آن دسته از شرکت هایی که مورد تأیید کارگروه ارزیابی و تشخیص شرکتها و موسسات دانش بنیان و نظارت بر اجرا  قرار گرفته است، باید در اظهارنامه مالیاتی سال مالی مشخص، بخش مربوط به معافیت شرکت های دانش بنیان را در جدول 6 (جدول درآمدهای معاف/ ردیف 15) تکمیل نمایند. لازم به ذکر است که در این قسمت میزان درآمد، هزینه و سود معاف باید مصادیق فعالیتهای دانش بنیان تایید شده توسط کارگروه از زمان تایید شرکت در کارگروه ملاک تفکیک درآمدها و هزینه ها باشد.

همچنین این شرکت‌ها لازم است علاوه بر اظهار میزان فروش سایر محصولات غیر دانش بنیان، ميزان فروش محصولات دانش بنیان خود را نیز به تفكيك محصولات تأیید شده در جدول مربوطه در اظهارنامه (جدول 19: انواع محصولات اصلی به ترتیب بیشترین فروش) اعلام نمایند.

 

شرکتهای مشمول استفاده از حسابرسان مالی

 

1-17.    آیا شرکتهای متقاضی معافیت مالیاتی لازم است که از حسابرسان مالی استفاده نمایند؟

پاسخ: با توجه به بند 8 تعهدنامه سال مالی 94 در صورتی که درآمد کل شرکت در همه زمینه ها (اعم از دانش بنیان و غیر دانش بنیان) در سال مالی گذشته بیش از ده میلیارد  ریال  می­باشد، شرکت موظف است ضمن انعقاد قرارداد "اجراي‌ روشهاي‌ توافقي‌ رسيدگي‌ به‌ اطلاعات‌ مالي" با یکی از موسسات حسابرسی عضو جامعه حسابداران رسمی ایران (عضو حقوقی جامعه)، گزارش مربوط به این قرارداد را به همراه اظهارنامه مالیاتی منطبق بر صورتهای مالی، در تاریخ مشخص به دبیرخانه کارگروه ارسال نماید. لازم به ذکر است که قرارداد مربوط باید منطبق بر قرارداد نمونه "اجراي‌ روشهاي‌ توافقي‌ رسيدگي‌ به‌ اطلاعات‌ مالي" آورده شده در وب سایت شرکتها و موسسات دانش بنیان باشد.

لینک نمونه قرارداد "اجراي‌ روشهاي‌ توافقي‌ رسيدگي‌ به‌ اطلاعات‌ مالي"

 

1-18.    شرکتهای متقاضی استفاده از معافیت مالیاتی که بیش از یک میلیارد تومان درآمد دارند، چه زمانی باید قرارداد "اجراي‌ روشهاي‌ توافقي‌ رسيدگي‌ به‌ اطلاعات‌ مالي" را به دبیرخانه کارگروه ارسال نمایند؟

پاسخ: ارائه گزارش مربوط به قرارداد "اجراي‌ روشهاي‌ توافقي‌ رسيدگي‌ به‌ اطلاعات‌ مالي" مربوط به شرکت­های با فروش بیش از ده میلیارد ریال می باشد که از طریق کارتابل شرکت (قسمت بارگذاری اسناد مالیاتی) ارسال خواهد شد.

 

1-19.    شرکتهای متقاضی استفاده از معافیت مالیاتی ماده 3 قانون که درآمد بیش از یک میلیارد تومان دارند، در چه زمانی لازم است، قرارداد حسابرسی خود را به دبیرخانه کارگروه ارسال نمایند؟

پاسخ: این شرکتها لازم است تا قرارداد منعقد شده با یکی از حسابرسان حقوقی جامعه حسابداران رسمی را حداکثر تا پایان اسفند هر سال از طریق کارتابل شرکت (قسمت بارگذاری اسناد مالیاتی) ارسال نمایند.

 

1-20.    حسابرسان مالی شرکتهای دانش بنیان چگونه می­توانند از محصولات دانش بنیان شرکتها مطلع گردند؟­

پاسخ: حسابرسان مالی می­توانند با ارسال نامه آورده شده در پیوست قرارداد "اجرای روشهای توافقی رسیدگی به اطلاعات مالی" به دبیرخانه کارگروه در سه ماهه اول هر سال از محصولات مورد تایید شرکت مطلع گردند.  لازم به ذکر است که امور شرکتها و موسسات دانش بنیان با لحاظ موارد فوق در پاسخ به حسابرس مالی و مالیاتی پاسخ رسمی خواهد داد.

لینک نمونه قرارداد "اجراي‌ روشهاي‌ توافقي‌ رسيدگي‌ به‌ اطلاعات‌ مالي"

 

1-21.    آیا جامعه حسابداران رسمی نسبت به قرارداد "اجراي‌ روشهاي‌ توافقي‌ رسيدگي‌ به‌ اطلاعات‌ مالي" آگاهی داشته و این قرارداد مورد تایید این جامعه می­باشد؟

پاسخ: قرارداد "اجرای روشهای توافقی رسیدگی به اطلاعات مالی" با همکاری کارشناسان دبیرخانه کارگروه و جامعه حسابداران رسمی تهیه و تنظیم گردیده است و با توجه به اینکه این قرارداد جنبه توافقی دارد، نیازی به هماهنگی­ با جامعه حسابداران رسمی نداشته و باید بین حسابرس و شرکت به توافق انجامد. لازم به ذکر است که مبلغ قرارداد نیز به صورت توافقی با حسابرس خواهد بود که با توجه به حجم کاری کمتر این قرارداد نسبت به حسابرسی مالی مبلغ قرارداد درصدی از مبلغ حسابرسی مالی خواهد بود.

 

نحوه تعامل شرکتهای دانش بنیان با سازمان امور مالیاتی

 

1-22.    آیا برای شرکتهای دانش بنیان در ادارات امور مالیاتی گروه های تخصصی ویژه ای تشکیل شده است؟

پاسخ: همان طور که در بخشنامه شماره84/94/200 مورخ  24 آبان 1394 مربوط به اسامی (1199) شرکت دانش بنیان و همچنین بخشنامه 93/93/200 مورخ 24 آبان ماه 1393 به آن تصریح شده است با توجه به اهميت موضوع و لزوم بررسي تخصصي پرونده هاي مالياتي شرکت ها و موسسات دانش بنيان، ادارات کل امور مالياتي رسيدگي و تشخيص پرونده هاي مالياتي شرکت هاي مزبور را به گروه هاي رسيدگي متشکل از ماموران مالياتي داراي تخصص در اين خصوص محول نموده تا به صورت گروهي و متمرکز مورد رسيدگي و تشخيص قرار گيرند.

لذا شرکتهای دانش بنیان می­توانند با مراجعه به اداره امور مالیاتی استان و شهر خود، از گروه تخصصی ویژه شرکتهای دانش بنیان اطلاع یابند.

 

1-23.    ممیزان سازمان امور مالیاتی چگونه به اطلاعات کالا و خدمات دانش بنیان که از طرف معاونت علمی و فناوری به سازمان امور مالیاتی معرفی شده است، دسترسی دارند؟

پاسخ: با توجه به بخشنامه­های سازمان امور مالیاتی مورخ 24 آبان 1394 به شماره 93/93/200 و بخشنامه مورخ 24 آبان 1393 به شماره 93/94/200 مصادیق فعالیتهای دانش بنیان هر شرکت معرفی شده به سازمان امور مالیاتی در لیستهای پیوست این بخشنامه­ها موجود می­باشد و ممیزان می­توانند با مراجعه به پیوست بخشنامه­ها از کالا و خدمات شرکتهای دانش بنیان مطلع گردند. لازم به ذکر است پیگیری­های لازم برای درج کالاها/خدمات دانش بنیان هر شرکت در کارتابل اختصاصی شرکتها و ارائه آنها به ممیزان سازمان امور مالیاتی در حال انجام می­باشد.

 

1-24.    شرکتهایی که در سال مالی1392 به تایید کارگروه رسیده بودند، از چه طریقی می­توانند معافیت مالیاتی خود در سال مالی 1392 را پیگیری نمایند؟

پاسخ: شرکتهایی که در سال 1392 مورد تایید کارگروه بوده اند و اسامی آنها در لیست 40 شرکت پیوست بخشنامه سازمان امور مالیاتی مورخ 24 آبان 1393 به شماره 93/94/200 موجود می­باشد، می­توانند از طریق این بخشنامه معافیت مالیاتی سال مالی 1392 خود را پیگیری کنند.

لینک بخشنامه 93/93/200 مورخ 24 آبان ماه 1393

 

1-25.    شرکتهایی که در سال مالی 1393 به تایید کارگروه رسیده بودند، از چه طریقی می­توانند معافیت مالیاتی خود در سال مالی 1393 را پیگیری نمایند؟

پاسخ: شرکتهایی که در سال 1393 مورد تایید کارگروه بوده اند و اسامی آنها در لیست 1199 شرکت پیوست بخشنامه سازمان امور مالیاتی مورخ 24 آبان 1394 به شماره 93/93/200 موجود می­باشد، می­توانند از طریق این بخشنامه معافیت مالیاتی سال مالی 1393 خود را پیگیری کنند.

لینک بخشنامه شماره84/94/200 مورخ  24 آبان 1394

 

 

 

شرکتهای دانش بنیان مستقر در پارکهای علم و فناوری

 

1-26.    آیا شرکتهای دانش بنیان مستقر در پارک های علم و فناوری (و یا مناطق آزاد)، لازم است برای استفاده از معافیت ماده 9 قانون به کارگروه مراجعه نمایند؟

پاسخ: خیر، شرکتها و موسسات مستقر در پارکهای علم و فناوری بر اساس آيين نامه اجرايي ماده(9) قانون حمايت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنيان می توانند از معافيت مالياتي موضوع ماده(13) قانون چگونگي اداره مناطق آزاد تجاري صنعتي مصوب 1372 و اصلاحيه هاي بعدي آن با رعايت ساير مقررات آيين نامه اجرايي ماده 47 قانون برنامه پنج ساله چهارم توسعه استفاده ‌نمایند لذا در صورتی که شرکت مورد بررسی در یکی از پارکهای علم و فناوری کشور مستقر می‌باشد نیازی به بررسی آن توسط کارگزار مالیاتی مربوط جهت دریافت معافیتهای مالیاتی ماده 3 قانون شرکتها و موسسات دانش بنیان نخواهد بود. لازم به ذکر است شرکتهای مستقر در مناطق آزاد نیز از قانون چگونگي اداره مناطق آزاد تجاري صنعتي مصوب 1372 و اصلاحيه هاي بعدي آن برخوردار خواهند بود و نیازی به مراجعه به کارگروه ارزیابی و تشخیص شرکتها و موسسات دانش بنیان ندارند.

 

1-27.    تفاوت اصلی شرکتهای دانش بنیان مستقر در پارک و شرکتهای دانش بنیان که در پارک مستقر نیستند، چیست؟

پاسخ: معافیت مالیاتی در قانون حمایت از شرکتها و موسسات دانش بنیان در دو ماده مجزا 3 و 9 به آن اشاره شده است. به طوری که ماده 9 قانون مربوط به شرکتهای دانش بنیان مستقر در پارکهای علم و فناوری می­باشند که از مدیریت پارک مجوز لازم جهت استقرار و فعالیت را دریافت کرده باشند. این شرکتها با توجه به این قانون می­توانند از مزایای مناطق آزاد از جمله معافیت مالیاتی به مدت 20 سال استفاده نمایند.

اما شرکتهای مورد تایید کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکتها و موسسات دانش بنیان لزومی به استقرار در پارکهای علم و فناوری نداشته و بدون محدودیت جغرافیایی می­توانند به فعالیت بپردازند. این شرکتها با توجه به دستورالعمل ماده 22 آیین نامه اجرایی قانون مذکور و همچنین بخشنامه­ مربوط به آن هر ساله اسامی شرکتهای دانش بنیان به همراه مصادیق فعالیتهای دانش بنیان آنها از طریق کارگروه به سازمان امور مالیاتی ارجاع می گردد.

در جدول زیرتوضیحات این دو ماده قانونی به تفکیک بیان شده است.

معافیت مالیاتی موضوع ماده 3 قانون

1 - برای شرکتهای دانش بنیان مورد تایید کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکتها و موسسات دانش بنیان می باشد.

2 - به مدت 15 سال از زمان تایید شرکت اعمال خواهد شد.

 مقررات اجرایی آن در دستورالعمل ماده 22 آیین نامه اجرایی قانون و طی بخشنامه شماره  20384/200/ص مورخ 16/11/1392 ابلاغ شده است.

 برای سال مالی 1393 بر اساس بخشنامه شماره 200/94/84 مورخ 94/08/24 اقدام می شود.

معافیت مالیاتی موضوع ماده 9 قانون

1 - برای واحدهای پژوهشی، فناوری و مهندسی مستقر در پارک علم و فناوری و نیز کارکنان شاغل در واحدهای یاد شده می باشد.

2 - به مدت 20 سال از تاریخ صدور مجوز توسط رئیس پارک علم و فناوری با تعامل با اداره کل مالیاتی ذیربط اعمال می شود.

 مقررات اجرایی آن در بخشنامه شماره 200/9113/ص مورخ 92/05/20 و بخشنامه شماره: 04-95-200 مورخ 22/01/95  ابلاغ شده است.

 

1-28.    آیا شرکتهای دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری که توسط کارگروه نیز به تایید رسیده اند می­توانند به طور هم زمان از معافیتهای مالیاتی ماده 3 و 9 قانون استفاده نمایند؟

پاسخ: بله؛ با توجه به بخشنامه سازمان امور مالیاتی مورخ 24 آبان 1394 به شماره 93/93/200، اعمال معافيت موضوع ماده (3) قانون مانع از اعمال معافيت موضوع ماده(9) قانون  درخصوص واحدهاي فناوري مستقر در پارکهاي علم و فناوري از تاريخ‌صدور مجوز توسط مديريت (رئيس) پارک و نسبت به درآمدهاي حاصل از فعاليتهاي مذکور در مجوز که صرفاً در پارک هاي علم و فناوري تحقق مي­يابد، نخواهد بود.

لذا شرکتهای دانش بنیان مستقر در پارکهای علم و فناوری که به تایید کارگروه رسیده اند، می­توانند همزمان از معافیت مالیاتی ماده 3 و9 قانون استفاده نمایند. لازم به توضیح است که این شرکتها برای هر بخش از درآمدهای خود تنها می توانند از یک معافیت استفاده نمایند و  در زمان تکمیل جدول معافیتهای اظهارنامه باید هر بخش از درآمد را به تفکیک در یک ردیف قرار دهند.

 

1-29.    شرکتهای مستقر در پارکهای علم و فناوری در اظهارنامه مالیاتی خود، چه مواردی را باید رعایت نمایند؟

پاسخ: با توجه به اینکه  موضوع ماده (9) قانون حمایت از شرکتها و موسسات دانش بنیان در خصوص واحدهای پژوهشی، فناوری و مهندسی مستقر در پارک­های علم و فناوری بوده که از تاریخ صدور مجوز توسط مدیریت (رئیس) پارک و نسبت به درآمدهای حاصل از فعالیتهای مذکور در مجوز که صرفا در پارک­های علم و فناوری تحقق می یابد می باشد. این شرکتهای لازم است ردیف 16 جدول 6 (جدول معافیتها) اظهارنامه مالیاتی را با توجه به فعالیتهای مذکور تکمیل نمایند. همچنین در صورتی که شرکت مستقر در پارک مورد تایید کارگروه می­باشد و درخواست استفاده از معافیت مالیاتی خود را به دبیرخانه ارسال نموده است، در ردیف 15 جدول مذکور لازم است درآمدها و هزینه­های محصولات دانش بنیان مورد تایید خود را اعلام نماید. همچنین در صورت هم پوشانی درآمدها و هزینه های ردیف 15 و 16 شرکت لازم است درآمدها و هزینه­های مشخص را به تفکیک در این جدول وارد نماید.

 

اطلاعات بیشتر در رابطه با اسناد مالی

 

1-30.    شرکتها برای استفاده سریعتر از معافیت مالیاتی لازم است چه اصول مالی و حسابداری را رعایت نمایند؟

پاسخ: شرکتهای دانش بنیان برای سهولت اجرای فرآیند معافیت خود لازم است همانند تمامی شرکتهای دیگر قوانین و اصول مرتبط به سازمان امور مالیاتی را رعایت نمایند که برخی از این  موارد به شرح زیر می­باشد:

·        شرکت دفاتر مالی سال 95 را تا قبل از اتمام سال 94 پلمپ نماید.

·        در جهت تحریر دفاتر مالی شرکت مطابق با آیین نامه تحریر دفاتر مورد تایید وزارت امور اقتصاد و دارایی، تمهیدات لازم انجام شود.

·        ﺍﻇﻬﺎﺭﻧﺎﻣﻪ، ﺗﺮﺍﺯﻧﺎﻣﻪ ﻭ ﺣﺴﺎﺏ ﺳﻮﺩ ﻭ ﺯﻳﺎﻥ ﻣﺘﻜﻲ ﺑﻪ ﺩﻓﺎﺗﺮ به استناد ماده 110 قانون مالیاتهای مستقیم و همچنین اظهارنامه دوره ای مربوط به قانون مالیات بر ارزش افزوده موضوع ماده 21 قانون مالیات بر ارزش افزوده به سازمان امور مالیاتی ارسال گردد.

·        لیست حقوق کارکنان شرکت به سازمان امور مالیاتی موضوع ماده 86 قانون مالیاتهای مستقیم ارائه گردد.

·        صورت معاملات فصلی موضوع ماده 169 مکرر قانون مالیاتهای مستقیم به سازمان مربوط ارائه شود.

 

1-31.    آیا شرکتها در زمان درج نام تجاری محصولات دانش بنیان خود در فاکتورها و یا قراردادهای فروش لازم است اصول مشخصی را رعایت نمایند؟

پاسخ: شرکت لازم است در زمان درج نام تجاری و ارائه فاکتور  فروش محصولات دانش بنیان قواعد زیر را رعایت نماید:

·        شرکت در کلیه اسناد مالی خود پس از زمان تایید توسط کارگروه، اعم از قراردادهای فروش، صورتحساب‌های فروش، اسناد و دفاتر مالی، برای هر کالا/خدمت تایید شده، فقط از یک نام تجاری (مورد تایید کارگروه در زمان ارزیابی که در کارتابل هر شرکت پس از تایید قابل مشاهده می باشد) استفاده کرده باشد.

·        با توجه به اینکه برخی حمایتهای قانون مربوط از شرکتهای تایید شده بر مبنای کالا/خدمات تایید شده شرکت می‌باشد، شرکت لازم است فاکتورهای مربوط به هر یک از کالاها/خدمات دانش بنیان خود را که توسط کارگروه تایید شده است، صرفا تحت عنوان یک نام تجاری (برند) به فروش رسانده و از ذکر چند نام تجاری برای یک کالا/ خدمت دانش بنیان خودداری نماید. همچنین لازم است در فاکتورهای فروش، مواردی همچون نام خریدار/فروشنده، شناسه ملی خریدار/فروشنده، شماره اقتصادی خریدار/فروشنده (با رعایت موارد مندرج در موضوع ماده 169 مکرر قانون مالیاتهای مستقیم و دستورالعملهای اجرایی آن)، آدرس دقیق خریدار/فروشنده، کدپستی خریدار/فروشنده، تلفن خریدار/فروشنده و تاریخ فروش را لحاظ نماید. معافیتهای موردنظر در صورتی اعمال خواهد شد که شرکت، موارد مندرج در موضوع ماده 169 مکرر قانون مالیاتهای مستقیم و دستورالعملهای اجرایی آن را رعایت کرده باشد( لازم به ذکر است شرکت می‌تواند پس از تایید کارگروه، با مراجعه به کارتابل خود در سامانه دانش بنیان، کالا/خدمت دانش بنیان و مورد تایید خود را در قسمت «کالا/خدمات ارزیابی شده» مشاهده نماید.).

 

اطلاعات بیشتر و پاسخ به سوالات

 

1-32.    نحوه استفاده از مشاوران تخصصی مالیاتی دبیرخانه کارگروه به چه صورتی می­باشد؟

پاسخ: شرکتهای دانش بنیان می‌توانند از طریق شماره تماس 09199553030 سوالات مالیاتی خود را پیرامون موضوعات زیر با مشاوران مالیاتی شرکتها و موسسات دانش بنیان مطرح نمایند:

·        مشکلات مربوط به تکمیل اظهارنامه و دفاتر مالی شرکتها

·        چگونگی تکمیل اظهارنامه

·        مشکلات استفاده از معافیت مالیاتی

همچنین در صورت استفاده از مشاور حسابرسی شرکتها می­توانند از طریق مرکز مشاوره شرکتهای دانش بنیان با شماره تماس 02183533030 اقدام فرمایند.

 

1-33.    استفاده از تخفیف نرم افزارهای حسابداری برای شرکتهای دانش بنیان به چه صورت می باشد؟

پاسخ: با توجه به هماهنگی­های انجام شده با برخی از شرکتهای نرم افزاری و تهیه بسته­های ویژه برای شرکتهای دانش بنیان، شرکتهای متقاضی استفاده از نرم افزارهای حسابداری می­توانند با مراجعه به شرکتهای نرم افزاری مشخص از تخفیفهای در نظر گرفته شده برای شرکتهای دانش بنیان استفاده نمایند.

 

لینک مربوط به نرم افزارهای حسابداری

 

 

2-1.         مهمترین مصوبات در ارتباط با استقرار واحدهای صنعتی و تولیدی چیست؟

پاسخ: تعیین مکان مناسب برای فعالیت، عاملی کلیدی و تاثیرگذار بر عملکرد شرکتها و واحدهای تولیدی است که البته لازم است با توجه به ملاحظات و ضوابط زیست‌محیطی صورت پذیرد، زیرا در غیر اینصورت ممکن است مخاطراتی در پی داشته باشد. از این‌رو از چندین دهه قبل، همواره قوانین و مصوباتی در این حوزه توسط سیاستگذاران در نظر گرفته شده است تا ضمن جلوگیری از وارد آمدن آسیب‌های زیست‌محیطی، شرایطی فراهم آوردند که بنگاه ها بتوانند به خوبی به فعالیت بپردازند.

در سال1346، اولین مصوبه در زمینه محدودیت استقرار صنایع تصویب شد. در این مصوبه‌ی هیئت وزیران، اصولاً ایجاد صنایع در تهران و حومه، تا شعاع 120 کیلومتری ممنوع، و ایجاد صنایع منوط به اجازه هیئت وزیران شده است. این مصوبه پس از تصویب، هیچگاه لغو نشد و تبدیل به مبنای اصلی استقرار صنایع در محدوده و حریم تهران شد. اعمال این محدودیتها، صرفاً به تهران محدود نشد و به سایر شهرها نیز تسری یافت. استقرار صنایع در شعاع 50 کیلومتری اصفهانو در خارج از شهرکهای صنعتی در شهرهای تبریز، شیراز، اهواز، اراک، مشهد تا شعاع 30 کیلومتری ممنوع شد که البته این محدودیتها برای همه صنایع نبود و برخی صنایع خاص با تصویب هیئت وزیران از این ممنوعیت مستثنی شدند (لینک1) (لینک2) (لینک3).

از آنجه که شرکتهای دانش‌بنیان،  طبق ماده (8) قانون حمایت از شرکتها و موسسات دانش‌بنیان، مجازند در محدوده شهر تهران و دیگر شهرها با رعایت مقررات زیست محیطی مستقر شوند، پس از جلسات متعددی که میان مدیران و کارشناسان معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور، وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، مصوبه فعلی تحت عنوان «ضوابط استقرار واحدهای صنایع پیشرفته و فعالیتهای دانش‌بنیان» تهیه و به شماره 120997/ت 48608ه مورخ 15/9/1394 در هیئت محترم وزیران به تصویب رسید (لینک). در این مصوبه ضوابط زیست محیطی برای استقرار محصولات دانش‌بنیان(رده‌های زیست محیطی بود) مشخص شده است.

 

2-2.         مصوبه «ضوابط استقرار واحدهای صنایع پیشرفته و فعالیت‌های دانش‌بنیان»(لینک) برای چه شرکتهایی کاربرد دارد؟

پاسخ: مصوبه «ضوابط استقرار واحدهای صنایع پیشرفته و فعالیت‌های دانش‌بنیان» جهت صدور جواز تأسیس و پروانه بهره برداری توسط وزارتین صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی، برای شرکتهای زیر کاربرد دارد:

a.      شرکتهای تولیدی: شرکتهایی که به دلیل ماهیت تولیدی فعالیتشان، نیاز به دریافت جواز تاسیس و پروانه بهره‌برداری دارند. بنابراین شرکتهایی که صرفاً به فعالیتهایی از جنس خدمات فنی مهندسی می‌پردازند و حداکثر تولید آنها در حد نمونه‌سازی می‌باشند، نیازی به درخواست برای استفاده از مجوزهای موردنظر این مصوبه ندارند و میتوانند از دستورالعمل وزارت صنعت، معدن و تجارت برای صدور جواز تأسیس و پروانه بهره برداری برای واحدهای فنی مهندسی استفاده نمایند (لینک). همچنین شرکتهای حوزه‌ فناوری اطلاعات، می‌تواند با مراجعه به سامانه صدور پروانه بهره‌برداری نرم‌افزار (لینک)، پروانه بهره برداری  مختص خود را از وزارت صنعت، معدن و تجارت دریافت کنند و نیازی به پیگیری فرایند ویژه شرکتهای دانش بنیان برای این منظور ندارند.

b.     شرکتهای متقاضی مستقر در مکانهای مجاز: شرکتهایی که در یکی از مکانهای مجاز نام برده شده در این مصوبه مستقر شده یا امکان استقرار در این مکانهای مجاز را داشته ‌باشند -به صورت مالک یا مستاجر- می‌توانند تقاضای خود را ارائه دهند. یعنی شرکتها با توجه به رده زیست محیطی فعالیت خود، صرفاً می‌توانند تقاضای خود را برای استقرار در یکی از رده‌ های مجاز نام برده شده در ماده (2) این مصوبه که در جدول زیر نشان داده شده است، ارائه دهند. بنابراین دریافت جواز تاسیس و پروانه بهره‌برداری در واحدهای با کاربری اداری یا مسکونی یا غیره امکان پذیر نیست.

c.      شرکتهایی که در شهرهای با محدودیت استقرار به فعالیت می‌پردازند: همانطور که در مقدمه ذکر شد، آن دسته از شرکتهایی که در شهرهای دارای محدودیت استقرار (شامل تهران، کرج، اصفهان، تبریز، شیراز، اهواز، اراک و مشهد) به فعالیت می‌پردازند، در صورتیکه سایر شرایط مندرج در این مصوبه را داشته باشند، می‌توانند به موجب این مصوبه، جواز تاسیس و پروانه بهره‌برداری دریافت کنند. برای سایر شهرها محدودیتی وجود ندارد و در نتیجه نیازی به استفاده از این مصوبه (جز به منظور استفاده از رده بندی پیوست مصوبه) ندارند و طبق قوانین و مقررات موجود، می‌توانند استقرار یابند.

 

2-3.         مصوبه «ضوابط استقرار واحدهای صنایع پیشرفته و فعالیت‌های دانش‌بنیان»(لینک) به چه مواردی می‌پردازد؟

پاسخ: مهمترین بخش‌های مصوبه «ضوابط استقرار واحدهای صنایع پیشرفته و فعالیت‌های دانش‌بنیان» به صورت خلاصه در جدول زیر آورده شده است:

موضوع

ماده مربوطه

توضیحات

حوزه‌های فعالیتهای دانش بنیان

ماده1

1.    فناوری زیستی (غذایی، کشاورزی دامی و گیاهی، صنعتی محیط زیست، زیست فناوری مولکولی)

2.    فناوری نانو (محصولات و مواد)

3.    اپتیک و فوتونیک (مواد، قطعات و سامانه ها)

4.    الکترونیک، کنترل و سخت افزارهای رایانه ای

5.    فناوري اطلاعات وارتباطات و نرم افزارهای کامپیوتری

6.    تجهیزات پیشرفته ساخت، تولید و آزمایشگاهی

7.    داروهای پیشرفته

8.    وسایل، ملزومات و تجهیزات پزشکی

9.    هوافضا (پرنده ها، ماهواره ها، موشک ها)

10. انرژیهای نو(تجدیدپذیر)

11. محصولات پیشرفته در حوزه هاي علوم شناختی؛ گیاهان دارویی و کشاورزی؛ نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی؛ آب، خاک و هوا؛ معدن؛ فناوریهای دریایی؛ ساختمان و راهسازی

مکانهای مجاز

ماده(2) این مصوبه و ماده (3) تصویب نامه شماره 78946/ت39127 هـ مورخ  15/4/۱۳90

رده1- کاربریهای صنعتی و کارگاهی، پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد مصوب، شهرک های دانش سلامت، و شهرکها و نواحي صنعتی قانونی و مکانهای صنعتی مجاز داخل یا خارج محدوده مصوب شهری و روستایی

رده2 و3- شهرکها و نواحي صنعتی و مکانهای صنعتی، پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد مصوب و شهرک های دانش سلامتخارج از محدوده مصوب شهرها و روستاها مشروط به رعایت فواصل از سایر کاربری‌ها

رده4 و 5 و 6- شهرکها و نواحي صنعتی و مکانهای صنعتی، پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد مصوب و شهرک های دانش سلامت خارج از حریم مصوب شهرها و روستاها مشروط به رعایت فواصل از سایر کاربری‌ها

رده7- محل پیشنهادی جهت استقرار واحدهای این رده در خارج از حریم شهر و روستا به صورت موردی توسط اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان تعیین می‌شود.

شرکتهای دارای تولید در حد آزمایشگاهی و سفارشی

ماده3

ماده3- «شرکت ها و موسسات دانش بنیان» که دارای فعالیت تحقیق و توسعه و طراحی مهندسی بوده و به تولید کالاهای دانش بنیان درحد آزمایشگاهی، و سفارشی (قبل از تولید انبوه) می پردازند (نظیر واحدهای فنی مهندسی)، مشمول رده بندی نمی‌شوند و می توانند درکاربری های مجاز (شامل کاربری های صنعتی و...) واقع در محدوده کلیه شهرها و از جمله شهرهای دارای محدودیت استقرار و سایر مکان های مجاز مستقر شوند. وزارت صنعت، معدن و تجارت مجاز است طبق قوانين و مقررات مربوط نسبت به صدور جواز تأسیس و پروانه بهره برداری برای این واحدها اقدام نماید.

مسئول تعیین مصادیق شرکتهای مجاز برای استفاده از تسهیلات این مصوبه

ماده5

ماده 5- بر اساس ماده 5 این تصویب نامه، کلیه شرکتهای متقاضی استفاده از مجوزهای فوق الذکر، اعم از شرکت ها و موسسات دانش بنیان و واحدهای صنایع پیشرفته، باید توسط کارگروه موضوع ماده (3) آیین نامه اجرایی قانون حمایت از شرکتها و موسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات که به ریاست معاون علمی و فناوری رییس جمهور و با حضور نمایندگان دستگاهها تشکیل می شود، تعیین و جهت صدور جواز تأسیس و پروانه بهره برداری، به وزارتین صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی معرفی شوند.

لازم به ذکر است وزارتین صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی طبق مقررات موجود، حسب مورد استعلامات لازم را از سازمان حفاظت محیط زیست دریافت می‌کنند. 

شرکتهایی با موضوع فعالیت فاقد رده‌بندی

ماده6

ماده 6- تعیین رده بندی برای واحدهای صنایع پیشرفته و شرکتها و موسسات دانش بنیان که موضوع فعالیت آنها در فهرست رده بندی پیوست ذکر نشده و تصميم‌گيري در خصوص صدور پروانه بهره برداری برای واحدهای صنایع پیشرفته که قبل از تاريخ اين تصويب نامهاحداث شده و دارای جواز تأسیس بوده و در حال بهره برداری هستند، در کمیته موضوع ماده (7) تصویب نامه شماره 78946/ت39127هـ مورخ 15/4/۱۳۹۰ با حضور نماينده معاونت علمی و فناوری رییس جمهور و حسب نیاز سایر دستگاه ها انجام می شود.

ملاحظات

ماده7

ماده۷- وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است در خصوص تامین منابع آب برای صنایع، از وزارت نیرو استعلام نموده و سقف مصرف آب اعلام شده از سوی وزارت نیرو برای هر منطقه را جهت صدور جواز تاسیس و پروانه بهره برداری برای صنایع پیشرفته ای که در فرآیند تولید نیازمند آب هستند، رعایت نماید.

ماده8

ماده۸- استفاده از اراضی زراعی و باغی در خارج از محدوده شهرها و شهرک ها منوط به اخذ مجوز از کمیسیون موضوع تبصره (۱) ماده (۱) قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها- مصوب ۱۳۷۴- و اصلاحیه بعدی آن می باشد.

رده‌های زیست محیطی

پیوست مصوبه

در پیوست مصوبه، رده زیست محیطی حوزه‌های فعالیت قابل قبول به تفکیک ذکر شده است و مبنای تصمیم در مورد مکانهای مجاز برای استقرار شرکتهای متقاضی می‌باشد.

مطالعه متن مصوبه و پیوست آن (لینک)

 

2-4.         مزایای دریافت پروانه بهره برداری و جواز تاسیس چیست؟

پاسخ: شرکتهای تولیدی که موفق به دریافت پروانه بهره‌برداری بشوند، از مزایا و تسهیلات ذیل برخوردار می‌شوند:

ü        امکان دریافت استاندارد: (شرکتها برای اینکه بتوانند علامت استاندارد دریافت کنند، باید دارای جواز تاسیس، یا پروانه بهره‌برداری یا پروانه فعالیت از مراجع قانونی باشند.) (لینک)

ü        امکان درج در لیست استعلام تولید داخل و برخورداری از مزایای در نظر گرفته شده برای این محصولات

ü        پیش‌نیاز ضروری برای دریافت مجوز از برخی سازمانها نظیر سازمان غذا و دارو (لینک) یا سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (لینک)

ü        استفاده از برخی معافیتهای مالیاتی نظیر معافیت موضوع ماده 132 قانون مالیاتهای مستقیم(به استثنای واحدهای تولیدی و معدنی مذکور در تبصره3 ماده2 آیین نامه اجرایی این ماده)  (لینک)

ü        امکان برخورداری از معافیتهای گمرکی موضوع بند غ ماده 119 قانون امور گمرکی جهت واردات ماشین‌آلات خط تولید (لینک)

ü        سهولت در مراجعه به بانکها و دریافت تسهیلات (لینک)

ü        سهولت حضور در مناقصات و مزایده های دستگاههای دولتی

ü        امکان افزایش نرخ تعرفه کالاهای وارداتی جهت حمایت از ساخت داخل: طبق ماده 5 قانون مقررات صادرات و واردات، وزارت‌خانه‌های تولیدی می توانند شرایط صدور و ورود کالاهای مشابه تولید داخل را تعیین کنند. یکی از اصلی‌ترین معیارهای وزارتخانه‌ها برای این امر ، وضعیت تولید شرکتهای دارای پروانه بهره‌برداری می‌باشد (لینک). همچنین این شرکتها می توانند رأسا برای این منظور به وزارتخانه های تولیدی و سازمان توسعه تجارت مراجعه نمایند. 

ü        برخورداری از تسهیلاتی که به صورت مقطعی وضع می‌شود؛ نظیر بخشش‌ جرائم مالیاتی (لینک)

 

2-5.         رده‌بندی ذکرشده در مصوبه «ضوابط استقرار واحدهای صنایع پیشرفته و فعالیت‌های دانش‌بنیان»به چه معنا است؟

پاسخ: طبق ماده (3) مصوبه "ضوابط و معیارهای استقرار واحدها و فعالیت های صنعتی و تولیدی" موضوع تصویب نامه شماره 78946/ت39127هـ مورخ 15/4/ ۱۳90 هیئت وزیران، صنایع بر اساس شدت و ضعف آلودگی و دیگر مسائل زیست‌محیطی، در رده‌های هفت‌گانه قرار گرفته‌اند که با توجه به رده هر فعالیت، محدوده و مکانهای مجاز برای استقرار آن تعیین می‌شود به گونه ای که با افزایش رده، شرکتها بایستی در مکان دورتری نسبت به محدوده ‌شهرها و روستاهامستقر شوند.

به عنوان مثال وضعیت مکانهای مجاز برای استقرار صنایع در محدوده و حریم کلان‌شهر تهران با توجه به رده های زیست محیطی در تصویر زیر نشان داده شده است. در داخل مناطق 22 گانه شهر تهران (که داخل محدوده شهر تهران محسوب می شود) صرفاً فعالیتهای با رده یک مجاز به استقرار می‌باشند. در مناطق داخل حریم شهر تهران- که در تصویر زیر با رنگ سبز نشان داده شده است- فعالیتهای با رده یک، دو و سه مجاز و در خارج حریم، سایر رده‌های فعالیت (با رعایت سایر مقررات) مجاز به استقرار می‌باشند.

به عنوان مثال اگر شرکتی به تولید کیت‌های پیشرفته تشخیص سریع در صنایع غذایی یا تولید زیست حسگرهای پیشرفته کشاورزی بپردازد که در جدول پیوست مصوبه، رده‌ آنها (1) تعیین شده، امکان استقرار در مکانهای مجاز (کاربریهای صنعتی و کارگاهی، پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد مصوب، شهرک های دانش سلامت، و شهرکها و نواحي صنعتی قانونی و مکانهای صنعتی مجاز) داخل یا خارج محدوده مصوب شهری و روستایی را دارند. اما اگر شرکتی به عنوان مثال به تولید پروتئینهای تک یاخته پیشرفته (که دارای رده زیست محیطی (3) می‌باشد) بپردازد، باید از محدوده شهر خارج شود و در یکی از مکانهای مجاز (شهرکها و نواحي صنعتی و مکانهای صنعتی، پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد مصوب و شهرک های دانش سلامت) خارج از محدوده مصوب شهرها و روستاها مشروط به رعایت فواصل از سایر کاربری‌ها، مستقر شود.

 

2-6.         منظور از فواصل مجاز از سایر کاربری ها که شرکتهای رده 2 تا 7 بایستی رعایت کنند چیست؟

پاسخ: طبق پیوست شماره (2) ضوابط و معیارهای استقرار واحدها و فعالیتهای صنعتی و تولیدی موضوع شماره 78946/ت39127هـ مورخ ۱۳۹۰/۴/۱۵ (لینک)، حداقل فواصل مجاز برای استقرار واحدهای صنعتی، تولیدی و خدماتی به شرح جدول زیر است.

 

 

2-7.         آیا همه شرکتهایی که در سامانه daneshbonyan.ir ثبت‌نام کرده‌اند، می‌توانند برای دریافت مجوز استقرار اقدام کنند؟

پاسخ: شرکتهایی که فرآیند ارزیابی دانش‌بنیان آنها به صورت کامل طی شده است و مورد تائید قرار گرفته‌اند (اعم از دانش‌بنیان تولیدی، دانش‌بنیان صنعتی و یا دانش‌بنیان نوپا) می‌توانند تقاضای خود مبنی بر استفاده از مزایای این مصوبه ارائه دهند. شرکتهایی که هنوز در سامانه daneshbonyan.ir ثبت‌نام نکرده‌اند و شرکتهایی که  فرآیند ارزیابی آنها هنوز نهایی نشده است، بررسی تقاضای آنها تا پس از نهایی شدن ارزیابی دانش بنیان بودن شرکت، به تعویق خواهد افتاد.

 

2-8.         آیا درآمد ابرازی فعالیتهای تولیدی و معدنی که به موجب این مصوبه، پروانه بهره‌برداری برایشان صادر شده باشد، مشمول معافیت مالیاتی می‌شوند؟

پاسخ: طبق ماده (2) آیین‌نامه اجرایی ماده (132) اصلاحی قانون مالیات‌های مستقیم موضوع ماده (31) قانون رفع موانع تولید رقابت­پذیر و ارتقای نظام مالی کشور (لینک)، درآمد ابرازی ناشی از فعالیت­های تولیدی و معدنی اشخاص حقوقی غیردولتی در واحدهای تولیدی یا معدنی که از ابتدای سال 1395 از طرف مراجع قانونی ذی­ربط برای آنها پروانه بهره­برداری صادر و یا قرارداد استخراج و فروش منعقد می شود از تاریخ شروع بهره‌برداری یا استخراج و فروش به مدت پنج سال و در مناطق کمتر توسعه یافته به مدت ده سال با نرخ صفر مشمول مالیات می‌باشد. ولی طبق تبصره (3) ذیل این ماده، درآمد واحدهای تولیدی و معدنی مستقر در شعاع یکصد و بیست کیلومتری مرکز استان تهران (به استثنای شهرک­های صنعتی استان­های قم و سمنان) و پنجاه‌ کیلومتری مرکز استان اصفهان و سی کیلومتری مراکز سایر استان­ها و شهرهای بیش از سیصد هزار نفر جمعیت بر اساس آخرین سر‌شماری نفوس و مسکن، مشمول محاسبه مالیات به نرخ صفر ماده مذکور نمی­باشندواحدهای تولیدی فناوری اطلاعات در تمام نقاط کشور مشمول نرخ صفر این ماده می‌باشندالبته بدیهی است که شرکتهای دانش بنیان مورد تایید کارگروه ارزیابی و تایید صلاحیت شرکتها و موسسات دانش بنیان، در صورتیکه شرایط برخورداری از معافیتهای مالیاتی در نظر گرفته شده برای شرکتهای دانش‌بنیان (لینک) را داشته باشند، می‌توانند از معافیت مالیاتی برخوردار شوند.

 

2-9.         فرآیند ارائه درخواست برای استفاده از مزایای مصوبه «ضوابط استقرار واحدهای صنایع پیشرفته و فعالیت‌های دانش‌بنیان» چگونه است؟

پاسخ: شرکت متقاضی برای استفاده از تسهیلات در نظر گرفته شده برای شرکتهای دانش‌بنیان و واحدهای صنایع پیشرفته، باید الزاماً در سامانه دانش‌بنیان (لینک) ثبت نام کرده و در فرآیند ارزیابی شرکتهای دانش بنیان مورد تائید قرار گرفته باشد. از این‌رو شرکت‌هایی که به عنوان دانش‌بنیان مورد تأیید هستند، می‌توانند تقاضای خود را از طریق ارسال نامه به دبیرخانه کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکتها و موسسات دانش‌بنیان  ارائه دهند و همچنین بایستی فرآیند ثبت‌نام در درگاه اطلاعات و خدمات صنعت، معدن و تجارت (سامانه بهین‌یاب) را نیز انجام دهند. برای ارتباط با دبیرخانه می‌توانید تقاضای خود را به ایمیل (esteghrar@daneshbonyan.ir) ارسال کنید یا با شماره 83532276 تماس بگیرید.

 

2-10.    آیا از شرکتهای دانش‌بنیان متقاضی برای دریافت مجوز استقرار، مجدداً ارزیابی به عمل می‌آید؟

پاسخ: بله. طبق مصوبات کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکتها و موسسات دانش بنیان، صرف اینکه شرکت دانش‌بنیان تشخیص داده شود، نمی‌تواند از همه حمایتهای مندرج در قانون استفاده کند و برای برخورداری از هر کدام از انواع حمایتها، از جمله دریافت مجوز استقرار، باید مجدداً مورد ارزیابی قرار بگیرد. از این رو، وضعیت شرکت از حیث انطباق با شروط ذکر شده در این مصوبه مورد بررسی قرار می‌گیرد و در صورت لزوم، مجدداً از شرکت بازدید صورت می گیرد.

 

2-11.    آیا شرکتهای دانش‌بنیان نیاز به ثبت نام در سامانه بهین‌یاب و یا مراجعه به سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مربوطه دارند؟

 پاسخ: شرکتهای دانش‌بنیان نیز مشابه سایر شرکتها، بایستی در سامانه بهین‌یاب ثبت نام کنند. همچنین پس از تائید شرایط آنها توسط دبیرخانه کارگروه و معرفی آنها به سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مربوطه، می‌توانند موضوع را از آن سازمان پیگیری کنند.

 

2-12.    اگر حوزه فعالیت شرکتی در سرفصل‌های 11گانه ذکر شده در ماده (1) مصوبه «ضوابط استقرار واحدهای صنایع پیشرفته و فعالیت‌های دانش‌بنیان» نباشد، آیا آن شرکت امکان استفاده از این مصوبه را ندارد؟

پاسخ: این دسته از شرکت‌ها نیز می‌توانند مشابه سایر شرکتها تقاضای خود را مطرح کنند. ماده (6) مصوبه فوق‌الذکر، وضعیت این شرکتها را مشخص کرده است و در این موارد، کارگروه پرونده شرکت را به کمیته موضوع ماده (7) تصویب نامه شماره 78946/ت39127هـ مورخ 15/4/۱۳۹۰ ارجاع می‌دهد تا در مورد امکان فعالیت شرکت اظهار نظر شود. در نتیجه ممکن است فرآیند بررسی تقاضای این شرکتها، طولانی‌تر از سایر شرکتها باشد.

 

2-13.    آیا رده‌بندی پیوست مصوبه «ضوابط استقرار واحدهای صنایع پیشرفته و فعالیت‌های دانش‌بنیان» صرفاً مختص شرکتهای دانش‌بنیان و صنایع‌پیشرفته‌ای است که توسط کارگروه موضوع ماده (3) آیین نامه اجرایی قانون حمایت از شرکتها و موسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات تائید شده اند؟

پاسخ: طبق تبصره ذیل ماده (1) مصوبه فوق‌الذکر، این رده‌بندی به عنوان مفاد بند (12) ماده (2) ضوابط و معیارهای استقرار واحدها و فعالیت های صنعتی و تولیدی موضوع تصویب نامه شماره 78946/ت39127 هـ مورخ 15/4/۱۳90 تعیین شده است. بنابراین تمامی انواع شرکتهای متقاضی در همه شهرها -حتی در شرایطی که شرکت جزء مصادیق مجاز استفاده از مصوبه «ضوابط استقرار واحدهای صنایع پیشرفته و فعالیت‌های دانش‌بنیان»  نباشد- بایستی بر مبنای این رده‌بندی در مکان مجاز استقرار یابند. به عنوان مثال در شهرهای فاقد محدودیت استقرار، محل استقرار شرکتی که به تولید یکی از کالاهای دانش بنیان (مطابق پیوست مصوبه) اقدام می کند و فاصله آن تا سکونت گاهها و...، بر مبنای رده بندی پیوست مصوبه تأیید می شود.

 

2-14.    شرکتها در چه مکانهایی مجاز به استقرار می‌باشند؟

پاسخ: برای تعیین مکان مجاز برای استقرار هر شرکت، ابتدا بایستی با توجه به پیوست مصوبه «ضوابط استقرار واحدهای صنایع پیشرفته و فعالیت‌های دانش‌بنیان»، رده زیست محیطی فعالیت شرکت مشخص شود. با توجه به رده محصولات شرکت، مکانهای مجاز به شرح زیر خواهد بود:

 

2-15.    در مواردی که شرکت دارای چندین محصولات با رده های زیست محیطی متفاوت باشد و قصد تولید همه آنها در یک کارگاه واحد را داشته باشد، مکان مجاز بر چه اساسی تعیین می‌شود؟

پاسخ: در این موارد، مکان مجاز بر اساس محصولی که بالاترین رده را داشته باشد، تعیین خواهد شد.

 

2-16.    تفاوت پروانه بهره برداری، پروانه فعالیت فنی مهندسی وگواهی مرکز پژوهشهای صنعتی و معدنی چیست؟

پاسخ: وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمانهای ذیربط، با توجه به نوع فعالیت یک واحد صنعتی، مجوزهای مختلفی را صادر می کند. دستورالعمل‌های مربوط به این مجوزها از سایت مربوطه (لینک) قابل مشاهده می‌باشد.

به طور خلاصه می‌توان گفت واحدهای تولیدی که فعالیت‌شان در حوزه‌ای غیر از فناوری اطلاعات قرار دارد، یا بایستی زیر نظر اصناف به فعالیت بپردازند و یا جواز تاسیس و پروانه بهره‌برداری دریافت کنند.

لازم به ذکر است پروانه فعالیت فنی مهندسی، برای شرکتهایی است که تولید در سطح انبوه و سفارشی ندارند و صرفاً ممکن است کارگاه برای انجام فعالیتهای مهندسی در حد نمونه داشته باشند.

 

2-17.    در چه شهرهایی امکان استفاده از مصوبه «ضوابط استقرار واحدهای صنایع پیشرفته و فعالیت‌های دانش‌بنیان» وجود دارد؟

پاسخ: تأکید این مصوبه به طور خاص، بر نحوه استقرار شرکتهای دانش بنیان در شهرهای بزرگ و دارای محدودیت استقرار است. شهرهایی که ممنوعیت استقرار ندارند، بر اساس فرآیندهای قبلی در مورد آنها عمل می‌شود.

 بدیهی است رعایت رده بندی پیوست مصوبه فوق الذکر، در کلیه شهرها نیز ضروری است و مبنای تعیین مکان مجاز برای استقرار واحدهای تولیدی و صنعتی می‌باشد.

 

2-18.    آیا شرکتهایی که قبل از تولید صنعتی قرار دارند، می توانند در هر مکانی مستقر شوند؟

پاسخ: خیر. منظور از مکانهای مجاز نام برده شده در ماده (3)، مکانهای هست که در این مصوبه و مصوباتی که به آن ارجاع شده است برای استقرار صنایع مجاز شمرده شده است. مکانهایی با کاربری تجاری، اداری یا مسکونی جزء مکان های مجاز ذکر شده در این ماده نیست.

 

2-19.    تعریف حریم و محدوده شهر چیست ؟

پاسخ: طبق قانون «تعاریف محدوده و حریم شهر، روستا و شهرک و نحوه تعیین آنها» مصوب 14/10/1384، محدوده و حریم شهر اینگونه تعریف شده است (لینک):

 محدوده شهر عبارت است از حد کالبدی موجود شهر و توسعه آتی در دوره طرح جامع و تا تهیه طرح مذکور در طرح هادی شهر که ضوابط و مقررات شهرسازی در آن لازم‌الاجراء میباشد. شهرداریها علاوه بر اجرای طرحهای عمرانی از جمله احداث و توسعه معابر و تأمین خدمات شهری و تأسیسات زیربنایی درچارچوب وظایف قانونی خود کنترل و نظارت بر احداث هرگونه ساختمان و تأسیسات و سایر اقدامات مربوط به توسعه و عمران در داخل محدوده شهر را نیز به عهده دارند.

حریم شهر عبارت است از قسمتی از اراضی بلافصل پیرامون محدوده شهر که نظارت و کنترل شهرداری در آن ضرورت دارد و از مرز تقسیمات کشوریشهرستان و بخش مربوط تجاوز ننماید.

به منظور حفظ اراضی لازم و مناسب برای توسعه موزون شهرها با رعایت اولویت حفظ اراضی کشاورزی، باغات و جنگلها، هرگونه استفاده برای احداثساختمان و تأسیسات در داخل حریم شهر تنها در چارچوب ضوابط و مقررات مصوب طرحهای جامع و هادی امکانپذیر خواهد بود. نظارت بر احداث هرگونهساختمان و تأسیسات که به موجب طرحها و ضوابط مصوب در داخل حریم شهر مجاز شناخته شده و حفاظت از حریم به استثنای شهرکهای صنعتی که درهر حال از محدوده قانونی و حریم شهرها و قانون شهرداریها مستثنی میباشندبه عهده شهرداری مربوط میباشد، هرگونه ساخت و ساز غیر مجاز در اینحریم تخلف محسوب و با متخلفین طبق مقررات رفتار خواهد شد.)

 

2-20.    از چه طریق می‌توان به وضعیت حریم و محدوده و کاربری املاک هر شهر دسترسی پیدا کرد؟

پاسخ: از طریق مراجعه به سامانه جامع مدیریت اسناد الکترونیکی شورای عالی شهرسازی و معماری ایران (لینک) می‌توان به این نقشه‌ها دسترسی پیدا کرد.

 

2-21.    آیا واحدهای پژوهش، فناوری و مهندسی مستقر در پارک‌های فناوری از عوارض شهرداری معاف هستند؟

پاسخ: بر اساس ابلاغ اصلاحیه قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان مورخ 13/7/1394، و بر اساس آئین‌نامه اجرایی ماده (47) برنامه چهارم توسعه، واحدهای پژوهش، فناوری و مهندسی از معافیت «عوارض» بصورت مطلق و کامل برخوردار هستند که بر اساس نظر معاونت حقوقی رئیس جمهور، این واحدها از عوارض شهرداری معاف هستند.

 

 


مصوبه مورخ 20/3/1346 در مورد شعاع 120 کیلومتری تهران

که البته این محدودیت برای دسته‌ی خاصی از صنایع با مصوبه شورای انقلاب در سال 1359، لغو شد و هیئت وزیران طی مصوبه‌ای درسال 1392، تاکید کرد که مصوبه شورای انقلاب همچنان به قوت خود باقی می‌باشد. (لینک1) (لینک2)

در بند14"برنامه کاهش آلودگی هوا در هشت شهر بزرگ کشور مورخ 16/12/1390 (لینک)

 البته طبق تبصره دو این ماده، شرکتهای مستقر در شعاع يکصد و بيست‌کيلومتري مرکز تهران، پنجاه کيلومتري مرکز اصفهان و سي‌ کيلومتري مراکز استانها و شهرهاي داراي بيش از سيصد هزار نفر جمعيت- به استثنای شرکتهای دارای پروانه بهره برداری فناوری اطلاعات-  از این معافیت مالیاتی برخوردار نمی‌باشند.

 

 

الف- معافیت های حقوق گمرکی، سود بازرگانی و عوارض

3-1.         برای استفاده از معافیت های عوارض، حقوق گمرکی و سود بازرگانی از کجا باید شروع کنیم؟

پاسخ: شرکت دانش بنیان متقاضی باید برای استفاده از معافیت­ها در هر مورد، به کارتابل خود در سامانه reg.daneshbonyan.ir مراجعه کرده و درخواست معافیت گمرکی خود را به همراه مدارک مورد نیاز، از طریق منوی تخفیفات گمرکی ارسال نماید.  

 

3-2.         مدارک لازم برای استفاده از معافیت گمرکی چیست؟

پاسخ: تکمیل تعهدنامه، تکمیل فرم مشخصات کالا در سامانه، ارسال پروفرما، پروفرما اینویس، کاتالوگ فنی و مشخصات کامل فنی از طریق سامانه، و ارائه درخواست استفاده از معافیت گمرکی دانش بنیان به هنگام تکمیل پروانه گمرکی یا اظهارنامه گمرکی (که مورد اخیر به صورت دوراظهاری و از طریق پنجره واحد تجارت فرامرزی از سوی گمرک ارسال می شود).

 

3-3.         معافیت های گمرکی شرکت های دانش بنیان به چه مواردی تعلق می گیرد؟

پاسخ: باتوجه به دستورالعمل ماده 22 آیین نامه اجرایی قانون حمایت از شرکت ها و موسسات دانش بنیان، و نیز بر اساس شیوه نامه معافیت های گمرکی مصوب کارگروه ارزیابی شرکت های دانش بنیان، در موارد زیر شرکت های دانش بنیان می توانند از معافیت های گمرکی استفاده نمایند:

1.      کالای دانش بنیان برای مهندسی معکوس

2.      کالا و قطعات برای ساخت کالای دانش بنیان تا حد نمونه اولیه و پایلوت

3.      تجهیزات آزمایشگاهی، تست و کنترل کیفیت

4.      ماشین آلات خط تولید برای کالاهای دانش بنیان

 

3-4.         منظور از مهندسی معکوس چیست؟

پاسخ: فرایندی است که در آن می‌توان با اقداماتی بر روی محصول موجود (وارداتی)، به دانش فنی اولیه تولید آن دست پیدا کرد.

 

3-5.         منظور از کالای تجاری چیست؟

پاسخ: منظور از کالای تجاری کالایی است که به تشخیص گمرک ایران طبق بند (ض) ماده (1) قانون امور گمرکی برای فروش وارد می گردد، اعم از این که به همان شکل یا پس از انجام عملیات (اعم از تولیدی، تفکیک و بسته بندی) به فروش برسد.

 

3-6.          آیا کالای تجاری مشمول معافیت های گمرکی می شود؟

پاسخ: خیر. با توجه به دستورالعمل ماده 22 آیین نامه اجرایی قانون حمایت از شرکت ها و موسسات دانش بنیان، و نیز بر اساس شیوه نامه معافیت های گمرکی مصوب کارگروه ارزیابی شرکت های دانش بنیان، کالاهای تجاری مشمول این معافیت ها نمی باشند به عبارتی مواد، قطعات و کالاهایی که با هدف استفاده در محصول نهایی وارد شده و به فروش می رسند، مشمول این معافیت ها نیست.

 

3-7.          آیا شرکت های دانش بنیان از پرداخت تمام حقوق ورودی از جمله مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند؟

پاسخ: حقوق ورودي شامل حقوق گمركي معادل چهار درصد (4%) ارزش گمركي كالا به اضافه سود بازرگاني كه توسط هيأت وزيران تعيين مي گردد بهعلاوه وجوهي كه به موجب قانون، گمرك مسؤول وصول آن است و به واردات قطعي كالا تعلق مي­گيرد ولي شامل هزينه­هاي انجام خدمات نمي شود. (به عبارتی حقوق ورودی شامل چهار جزء می­باشد: حقوق گمرکی، سود بازرگانی، عوارض، مالیات بر ارزش افزوده.) بنابراین شرکت های دانش بنیان با توجه به متن ماده 3 قانون، از پرداخت حقوق گمركي، سود بازرگاني و عوارض معاف هستند ولی باید مالیات بر ارزش افزوده کالای وارداتی را پرداخت نمایند.

 

3-8.          در چه صورت ماشین آلات خط تولید از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده نیز معاف هستند؟

پاسخ: اگر کالای وارداتی، ماشین آلات خط تولید باشد و شرکت دانش بنیان دارای جواز تاسیس، پروانه بهره برداری یا سایر مجوزهای وزارت صنعت، معدن و تجارت (شامل کارت شناسایی، گواهی فعالیت صنعتی، و پروانه اکتشاف) باشد، برای استفاده از معافیت گمرکی جهت ماشین آلات خط تولید می تواند به سامانه بهین یاب http://www.behinyab.ir  رجوع نماید. شرکتها با رجوع به این سامانه طبق بند (غ) ماده 119 قانون امور گمرکی از معافیت مالیات بر ارزش افزوده نیز (که در قانون حمایت از شرکتهای دانش بنیان ذکر نشده) برخوردار خواهند بود.

توضیح: ماده 119 قانون امور گمرکی: علاوه بر معافيت هاي مذكور در جدول تعرفه گمركي ضميمه آيين نامه اجرائي قانون مقرراتصادرات و واردات و معافيت هاي ديگري كه به موجب قوانين، تصويبنامه ها، موافقتنامه ها و قراردادهاي مصوب مجلس شوراي اسلاميبرقرار شده است، موارد زير نيز از پرداخت حقوق ورودي معاف مي­باشد:

بند (غ):  واردات ماشین آلات خط توليد به تشخيص وزارت صنايع و معادن توسط واحدهاي توليدي، صنعتي و معدني مجاز.

 

3-9.         آیا برای استفاده از معافیت های عوارض، حقوق گمرکی و سود بازرگانی، کارت بازرگانی لازم است؟

پاسخ: در هر مورد واردات، به تشخیص گمرک و با توجه به ارزش کالای وارداتی، ممکن است ثبت سفارش و در نتیجه ارائه کارت بازرگانی لازم باشد. تشخیص این موضوع بر عهده گمرکات اجرایی کشور می باشد. لازم به ذکر است به استناد ماده 3 قانون مقررات صادرات و واردات کشور مصوب سال 1372 مبادرت به امر صادرات و واردات کالا به صورت تجاری (برای واردات و سپس فروش آن کالا)  مستلزم داشتن کارت بازرگانی است. پیشنهاد می­شود که شرکت های دانش بنیان برای دریافت کارت بازرگانی اقدام کنند.

 

3-10.     شرایط و مدارک مورد نیاز برای گرفتن کارت بازرگانی چیست؟

پاسخ: مهم ترین موارد ضروری عبارتند از:

1.      حداقل سن 23 سال تمام

2.      داشتن برگ پایان خدمت یا معافیت

3.      داشتن تحصیلات دانشگاهی مرتبط یا گذراندن دوره های آموزشی مربوطه

4.      داشتن محل کسب متناسب ملکی یا استیجاری

5.      داشتن دفاتر قانونی و ارائه اظهارنامه ثبتی

6.      داشتن حساب جاری

7.      عدم اشتغال تمام وقت و نیز نداشتن رابطه استخدامی با وزارت خانه­ها و سازمان های دولتی و قوای سه گانه

8.      عدم ورشکستگی به تقلب و تقصیر

9.      نداشتن محکومیت موثر کیفری

 

3-11.    آیا برای استفاده از معافیت های عوارض، حقوق گمرکی و سود بازرگانی ثبت سفارش لازم است؟

پاسخ: چنانچه ارزش کالای وارداتی بالا باشد (به طور مثال بیش از چند هزار دلار) بهتر است ثبت سفارش صورت گیرد. تشخیص این موضوع بر عهده گمرکات اجرایی است و در صورت لزوم از سوی گمرکات به شرکت ها اعلام می شود.

 

3-12.     ثبت سفارش چگونه صورت می گیرد؟

پاسخ: تکمیل و صدور اوراق ثبت سفارش به صورت اینترنتی و از طریق پایگاه www.sabtaresh.ir انجام می شود. تعداد این اوراق برای کالاهایی که از طریق گشایش اعتبار اسنادی وارد می شوند 3 نسخه (دو نسخه برای بانک و یک نسخه برای گمرک) و در موارد غیر از افتتاح اعتبار اسنادی یک نسخه برای گمرک می باشد.

 

3-13.     اطلاعات درخواستی در اوراق ثبت سفارش چیست؟

پاسخ: مشخصات خریدار کالا، مشخصات فروشنده کالا، مشخصات کالای خریداری شده، بانک عامل (در صورت واردات با انتقال ارز)، پروفرما (تاریخ، شماره، مدت اعتبار)، نوع حمل کالا، شرایط خرید کالا بر مبنای اینکوترمز، نوع معامله، نوع ارز.

 

3-14.    آیا برای استفاده شرکت های دانش بنیان از معافیتهای موردنظر، می توان از کارت بازرگانی شخص دیگری استفاده نمود؟

پاسخ: خیر. اسناد و مدارک مورد نیاز جهت واردات ماشین آلات و سایر اقلام وارداتی، باید به نام شرکت دانش‌بنیان یا اعضای شرکت تایید شده باشد. اما شرکت دانش بنیان متقاضی استفاده از معافیت گمرکی، می تواند از ترخیص کار مجاز جهت ترخیص کالا در گمرک  استفاده کند.

 

3-15.     آیا برای استفاده از معافیت های گمرکی عدم ساخت داخل کالای وارداتی ضروری است؟

پاسخ: معافیت عوارض، حقوق گمرکی و سود بازرگانی برای دو مورد 1-«تجهیزات آزمایشگاهی، تست و کنترل کیفیت» و 2-«ماشین آلات خط تولید کالاهای دانش بنیان»، در صورتی اعطا می شود که مشابه آنها در داخل کشور تولید نشود. در دو مورد دیگر (واردات  جهت تولید تا حد نمونه اولیه و پایلوت، و واردات جهت مهندسی معکوس) عدم ساخت داخل کالای مورد نظر ضروری نیست.

 

3-16.     منظور از تایید اولیه و نهایی معافیت گمرکی چیست؟ آیا می توان با همان تایید اولیه اقدام به واردات کالا نمود؟

پاسخ: تأیید اولیه صرفا بیانگر موافقت اولیه برای ارائه معافیت‌های موضوع این شیوه‌نامه به کالای مورد نظر است، تا شرکت‌های دانش‌بنیان بتوانند با برنامه‌ریزی دقیق تر در آینده اقدام به واردات نمایند. تأییدیه نهایی پس از تطبیق شرایط اولیه تأیید (که بر مبنای پروفرما و دیگر مدارک اولیه تهیه می‌شود) با اظهارنامه یا پروانه گمرکی، از سوی دبیرخانه کارگروه به گمرک ابلاغ می‌شود و بیانگر موافقت و مجوز نهایی برای استفاده از معافیت‌ها است.

 

3-17.   آیا تعداد و میزان کالای وارداتی باید متناسب با فعالیت دانش بنیان شرکت باشد تا مشمول معافیت گمرکی قرار گیرد؟

پاسخ: بله. تناسب بین زیر ساخت ها و ظرفیت واقعی تولید و برنامه های آتی شرکت، باید با کالای وارداتی مورد نظر وجود داشته باشد. همچنین لازم است کالای وارداتی در راستای فعالیت دانش بنیان مورد تایید شرکت باشد.

 

3-18.   آیا شرکت دانش بنیان می تواند کالای مورد نظر را از شرکت دیگری که واردات این کالا را انجام می دهد بخرد و مشمول استفاده از معافیت گمرکی شود؟

پاسخ: خیر. اسناد و تمام مدارک مورد نیاز جهت واردات اقلام مورد نظر صرفا باید به نام شرکت دانش بنیان تایید شده توسط کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکتهای دانش بنیان باشد. به عبارت دیگر باید شرکت دانش بنیان رأسا اقدام به واردات کالا نماید. بدیهی است استفاده از ترخیص کار در صورتی که اسناد و تمام مدارک واردات به نام شرکت دانش بنیان باشد، بلامانع است.

 

3-19.     پس از ورود کالا و اظهار در گمرک چگونه می توانیم از این معافیت ها استفاده کنیم؟

پاسخ: شرکت متقاضی باید در اظهارنامه گمرکی خود، در زمان تنظیم اظهارنامه در سامانه پنجره واحد تجارت فرامرزی در ردیف 049(تخفیف حقوق ورودی)، اعلام دارد که این شرکت مورد تایید کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت ها و موسسات دانش بنیان بوده و متقاضی استفاده از این معافیت می باشد. در غیر این صورت امکان ارسال تایید نهایی دبیرخانه کارگروه از طریق سامانه وجود ندارد.

 

3-20.    آیا شرکت می­تواند کالای وارداتی را واگذار کند یا آن را به فروش برساند؟

پاسخ: شرکت دانش بنیان موظف است «ماشین آلات خط تولید» و « تجهیزات آزمایشگاهی، تست و کنترل کیفیت »، و سایر کالاهای وارد شده با استفاده از معافیتها را صرفا در محل کارگاه یا کارخانه خود که به اطلاع دبیرخانه کارگروه رسیده است نصب و تا 10 سال از جابجایی، انتقال  یا واگذاری آن به غیر، خودداری نماید؛ در غیر این صورت براساس ماده 120 قانون امور گمرکی، مستلزم پرداخت وجوه متعلقه شامل حقوق گمرکی، سود بازرگانی و عوارض گمرکی معاف شده خواهد بود.

 

3-21.    اظهارنامه گمرکی چیست؟

پاسخ: فرمی است که گمرک در اختیار وارد کننده قرار می دهد و وارد کننده باید در آن مشخصات و ویژگی های کالای خود را اعلام  و حقوق ورودی متعلقه را محاسبه  و به همراه کلیه اسناد به گمرک تسلیم نماید. البته این کار هم اکنون به صورت سامانه ای و از طریق پنجره واحد تجارت فرامرزی تحت عنوان دوراظهاری صورت می گیرد و در نهایت به پروانه گمرکی، کوتاژ تعلق می گیرد.

 

3-22.    کوتاژ چیست؟

پاسخ: کد واحدی است که به هر پروانه گمرکی پس از اظهار تعلق می گیرد و در بالای پروانه گمرکی سمت راست قرار دارد.

 

3-23.     پروانه گمرکی چیست؟

پاسخ: سندی است که گمرک صادر می کند صدور این سند به منزله تسویه حساب وارد کننده با گمرک است و نشان می دهد که ارزیابی کالا در گمرک خاتمه یافته و حقوق ورودی پرداخت شده و مقدمات خروج کالا از گمرک فراهم است.

 

3-24.     اگر شركت از حمايت‌هاي دريافت شده گمرکی سوء استفاده کند و به تعهد خود پایبند نبوده و کالاها را براي مقاصد ديگري بكار برد چه عواقبي خواهد داشت؟

پاسخ: براساس ماده 11 قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان جرایم زیر برای شرکت های متخلف در نظر گرفته شده است:

ماده 11- کلیه اشخاص (حقیقی یا حقوقی) که از حمایتهای این قانون برخوردار شده‌اند چنانچه حمایتها و تسهیلات اعطاء شده بر طبق این قانون را برای مقاصد دیگری مصرف کنند ضمن محرومیت از استفاده مجدد از حمایتهای این قانون مجازاتهای زیر در مورد آنها اعمال می‌شود.  

الف- در صورت برخورداری از تسهیلات مالی علاوه بر رد مال، به جریمه نقدی برابر با تسهیلات دریافتی محکوم می‌شوند.  

ب- در صورت برخورداری از شرایط تسهیلات در ورود به مناقصه به مدت سه سال از شرکت در کلیه مناقصه‌ها منع می‌شوند.  

ج- در صورت برخورداری از معافیت‌های مالیاتی یا عوارض علاوه بر پرداخت آنها به جریمه نقدی برابر میزان معافیت اعطاء شده محکوم میشوند.  

د  در صورت برخورداری از پوشش بیمه‌ای، به پرداخت جریمه معادل پوشش بیمه‌ای‌ دریافتی محکوم می‌شوند.

 

ب- سایر حمایتهای گمرکی

 

3-25.   شرایط استفاده از مجوز واردات موقت برای شرکت ها و موسسات دانش بنیان چگونه است؟

پاسخ: 1- ورود موقت باید در راستای صادرات کالای دانش بنیان باشد.

2- مقدار آن باید متناسب با ظرفیت تولید شرکت باشد.

3- اگر شرکت دارای جواز تاسیس یا پروانه بهره برداری است می تواند از طریق وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدام کند.

 

3-26.  آیا شرکت دانش بنیان می تواند برای تولید وسپس صادرات کالای نهایی، واردات موقت انجام داده و از معافیت های گمرکی نیز استفاده نماید؟

پاسخ: بله. در صورتی که کالا و قطعات و مواد اولیه وارداتی جهت واردات موقت و صادرات محصول نهایی باشد به عبارت دیگر پس از تکمیل فرآیند تولید در داخل، محصول نهایی به خارج از کشور صادر شود.

شرکتها و موسسات دانش بنیان می توانند با معرفی دبیرخانه کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت ها و موسسات دانش بنیان، از اجازه ورود موقت مواد اولیه و کالاهای مورد مصرف در تولید، تکمیل، آماده‌سازی و بسته‌بندی کالاهای دانش بنیان صادراتی استفاده نمایند. کالاهای دانش بنیان صادراتی موردنظر باید در فهرست کالاهای دانش بنیان مصوب کارگروه بوده و جزء فعالیتهای مورد تأیید شرکت باشد.

 

3-27.    میزان و تعداد واردات به صورت ورود موقت چقدر می تواند باشد؟

پاسخ: صدور مجوز برای ورود موقت برای پردازش، حداکثر به میزان ظرفیت اسمی سالانه شرکت دانش بنیان سازنده یا تولید کننده کالا می‌باشد که به تأیید دبیرخانه کارگروه می رسد.

 

3-28.  محصول نهایی که شرکت قصد دارد پس از انجام فرآیند ورود موقت آن را صادر کند چه شرایطی باید داشته باشد؟

پاسخ: چنانچه محصول نهایی که شرکت قصد صادرات آن را دارد، قبلا به عنوان کالای دانش بنیان به تایید کارگروه نرسیده باشد، لازم است شرایط مربوط به کالاها/ خدمات دانش بنیان و نیز معیار دانش فنی مبتنی بر تحقیق و توسعه (که در آیین نامه ارزیابی و تشخیص شرکتها و موسسات دانش بنیان ذکر شده است) توسط کارگزار مورد بررسی و تایید قرار بگیرد.

 

3-29.  اگر کالای وارده یا محصول بدست آمده در فرایند ورود موقت، در مهلت مقرر صادر نشود چه عواقبی برای شرکت خواهد داشت؟

پاسخ: مطابق ماده (88) آیین نامه اجرایی قانون امور گمرکی مصوب 6/12/91، چنانچه کالای وارده یا محصولات به دست آمده از پردازش در مهلت مقرر حسب مورد ترخیص قطعی یا برگشت و یا صادر نشود، در صورت تشخیص عمدی بودن علاوه بر وصول تضمین، مشمول مقررات قاچاق و در غیر این صورت نسبت به ‌وصول تضمین و پیگیری اجرای تعهد اقدام خواهد شد. در صورت صدور رأی قطعی مبنی بر قاچاق، وجه تضمین وصولی به عنوان بخشی از جریمه منظور می‌شود.

 

3-30.    تسهیلات مسیر سبز چیست؟

پاسخ: اظهارنامه گمرکی شرکت های دانش بنیان جهت انتخاب مسیر از همان ابتدا به شرط کامل بودن کلیه مدارک مثل استانداردهای اجباری، در مسیر سبز قرار می گیرد و این یکی دیگر از تسهیلات گمرکی است که برای شرکت های دانش بنیان در نظر گرفته شده است.

برای استفاده شرکتها از مسیر سبز گمرکی، اطلاعات شرکتهای دانش بنیان از سوی دبیرخانه کارگروه در اختیار گمرک قرار می گیرد و نیازی نیست شرکتها تقاضای جدیدی ارائه دهند.

بدیهی است ممکن است لازم باشد بر اساس سایر معیارهای گمرک (نظیر ضرورت اخذ مجوزها و استانداردهای خاص و...)، کالای وارداتی در مسیر زرد یا قرمز قرار بگیرد. 

 

3-31.    هدف از نظام انتخاب مسیر اظهارنامه چیست؟

پاسخ: هدف، اعتماد به خدمات گیرندگان و اعمال کنترل های گمرکی بر روی آن دسته از اظهارنامه هایی است که واقعا نیاز به کنترل دارند تا از این رهگذر کالای سایر اظهارنامه ها در حداقل زمان و با حداقل بازرسی ها ترخیص و به صاحب آن تحویل شود .

 

3-32.    چند نوع مسیر اظهارنامه وجود دارد؟

پاسخ: چهار مسیر قرمز ، زرد، آبی و سبز در نظر گرفته شده که به ترتیب از درصد ریسک بالا شروع و به پایین ترین ریسک ختم می شود .

برای مراجعینی که اظهارنامه های خود را بر اساس قانون و مقررات گمرکی کامل و بدون نقص ارائه نمایند و مشمول ضوابط ریسک بالا نباشند ، احتمال قرار گرفتن در مسیرهای سبز و زرد زیاد خواهد بود .

- مسیر قرمز :

به معنی بازرسی اسنادی و بازرسی فیزیکی کالاهای یک اظهارنامه می باشد . به عبارت دیگر تمامی تدابیر کنترلی در این مسیر انجام میگردد.

-مسیر زرد:

به معنی بازرسی اسنادی بوده و نیازی به بازرسی فیزیکی و رویت مستقیم کالا نمی باشد.

- مسیر آبی :

در حال حاضر در کشور ما از آن استفاده نمی گردد، لیکن برای کالاهایی مورد استفاده قرار میگیرد که حالت اضطراری داشته و باید سریعا ترخیص شوند. رسیدگی به اسناد یا بازرسی فیزیکی این کالاها پس از ترخیص و در محل دفتر صاحب کالا انجام میشود.

-مسیر سبز:

اظهارنامه های مسیر سبز دارای حداقل ریسک بوده و بدون بازرسی فیزیکی و اسنادی ، سریعا ترخیص می گردند.

 

3-33.    واحدهای پژوهش، فناوری و مهندسی مستقر در پارک‌های علم و فناوری، از چه مزایای در خصوص معافیت‌های گمرکی برخوردار هستند؟

پاسخ: بر اساس ماده (9) قانون، واحدهای پژوهش، فناوری و مهندسی از مزایای مناطق آزاد صرفاً در خصوص «عوارض» برخوردار هستند که سهم اندکی از «حقوق ورودی گمرکی» را به خود اختصاص می‌دهد.

 

 

البته اگر شرکتی از سوی کارگروه ارزیابی شرکتهای دانش بنیان تایید شد، بر اساس ماده (3) قانون، می تواند از معافیت «عوارض، حقوق گمرکی و سود بازرگانی» استفاده کند ولی از معافیت مالیات بر ارزش افزوده در ترخیص کالاهای گمرکی برخوردار نیستند.

 

4-1.         تسهیلات خدمت نظام وظیفۀ تخصصی براي افراد فعال در شرکتهاي دانش بنيان (دانش­آموختگان برتر فناور) با چه هدفی بهدانش آموختگان اعطا می شود؟

پاسخ: این تسهیلات با هدف حفظ ارتباط کاری دانش­آموختگان برتر فناور مشمول خدمت نظام وظیفه شاغل در شرکت­های دانش بنیان با شرکت دانش بنیان اعطا می­شود. فرد متقاضی با اعطا این تسهیلات پس از احراز امتیازهای لازم، به ستاد کل نیروهای مسلح معرفی می شود و بعد از اجرای پروژه پژوهشی مورد نیاز یکی از سازمانهای دفاعی یا دولتی کشور، کارت پایان خدمت خود را دریافت می نماید. با این شرایط فرد فعال در شرکت­های دانش بنیان می­تواند در طول انجام پروژه تحقیقاتی، بر حسب صلاحدید سازمان دفاعی یا دولتی، بصورت پاره وقت در محل آن سازمان حضور یابد و ارتباط کاری خود را با شرکت دانش بنیان حفظ نماید.

 

4-2.         چنانچه دانش آموخته موسسه­های علمی در یکی از شرکت­های دانش بنیان به فعالیت مشغول باشد، با چه شرایطی به عنوان دانش آموخته برتر مشمول تسهیلات خدمت نظام وظیفه تخصصی می­شود؟

پاسخ: فرد متقاضی باید شرایط زیر را داشته باشد:

الف- بیش از سه سال از تاریخ دانش آموختگی وی در مقاطع کارشناسی،کارشناسی ارشد یا دکتري تخصصی نگذشته باشد. چنانچه متقاضی دانشآموختۀ مؤسسه­اي خارج ازکشور باشد، این مهلت به شش سال ارتقا می­یابد.

ب- در حال حاضر به صورت تمام وقت در شرکت دانش بنیانِ مورد نظر، به فعالیت مشغول باشد و براي دستکم شش ماه اخیر، سابقۀ بیمۀ پرداختی درشرکت داشته باشد.

ج- میانگین کلّ دروس وي در دورة کارشناسی بیش از 14 و در دورة تحصیلات تکمیلی بیش از 15 باشد.

د- امتیاز مورد نیاز براي بهره مندي از این تسهیلات به شرح  جدول زیر است:

حد نصاب امتیازهای مورد نیاز

مقطع دانش آموختگی

فعالیت­های علمی

فعالیت­های فناورانه

مجموع امتیازات مورد نیاز

کارشناسی

دست کم 20 امتیاز

دست کم 60 امتیاز

100

کارشناسی ارشد

دست کم 30 امتیاز

دست کم 60 امتیاز

110

دکتری تخصصی

دست کم 40 امتیاز

دست کم 60 امتیاز

120

 

4-3.         آیا دانشجویان می توانند از تسهیلات خدمت نظام وظیفۀ تخصصی بهره مند شوند؟

پاسخ: تنها دانشجویان دورة دکتري تخصصی پس از دفاع موفقیت آمیز از طرح پیشنهادي رسالۀ دکتري )پروپوزال) و مشروط به موافقت استاد راهنما ودانشگاه متبوع خود می توانند هم زمان با گذراندن رسالۀ دکتري از تسهیلات نظام وظیفۀ تخصصی بهره مند شوند.

 

4-4.         آیا دانش آموختگان دوره هاي دکتري حرفه اي و تخصصی و فوق تخصصی پزشکی نیز می­توانند از تسهیلات نظام وظیفۀتخصصی استفاده کنند؟

پاسخ: بله، دانش آموختگان دوره هاي « دکتری حرفه­ای پزشکی» موردتأیید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، معادل با دانش آموختگان دورة  «کارشناسی ارشد»  محسوب می شوند و دانش آموختگان دوره هاي «تخصصی و فوق تخصصی بالینی و پزشکی و فلوشیپ» موردتأیید وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی؛ معادل با دانش آموختگان دورة « دکتري تخصصی » محسوب می شوند.

 

4-5.         شرایط دانش آموختگان کارشناسی براي بهره مندي از تسهیلات خدمت نظام وظیفۀ تخصصی فنّاور چیست؟

پاسخ: دانش آموختگان کارشناسی باید تمامی شرایط زیر داشته باشند:

الف- بیش از سه سال از تاریخ دانش آموختگی وي نگذشته باشد. چنانچه متقاضی دانش آموختۀ مؤسسه­اي خارج ازکشور باشد این مهلت به شش سالارتقا می یابد.

ب- عضو مؤسسان شرکت دانش بنیان (عضو اولین دورة هیئت مدیرة شرکت (یا مدیرعامل فعلی آن باشد و همچنان در شرکت فعالیت تمام وقت داشتهباشد.

ج- دانش آموختۀ یکی از دانشگاه هاي برتر کشور باشد.

د- در حال حاضر به صورت تمام وقت در شرکت دانش بنیانِ مورد نظر مشغول به فعالیت باشد و براي دست کم شش ماه اخیر، سابقۀ بیمۀ پرداختی درشرکت داشته باشد.

ه- میانگین کلّ دروس وي در دورة کارشناسی بیش از 14 و در دورة تحصیلات تکمیلی بیش از 15 باشد.

و- حداقل امتیاز مورد نیاز از فعالیت هاي نخبگانی را کسب کرده باشد.

 

4-6.          کدام یک از دانشگاه ها به عنوان دانشگاه­های برتر معرفی شده اند؟

پاسخ: دانشگاه هاي برتر کشور شامل: اصفهان، آزاد اسلامی ( واحد علوم و تحقیقات تهران)، تبریز، تهران، شهید بهشتی، شیراز، صنعتی اصفهان، صنعتیامیرکبیر، صنعتی خواجه نصیر، صنعتی شریف، علامه طباطبایی، علم وصنعت ایران، فردوسی مشهد، هنر تهران، علوم پزشکی ایران، علوم پزشکی اصفهان،علوم پزشکی تهران، علوم پزشکی شهید بهشتی، علوم پزشکی شیراز و علوم پزشکی مشهد باشد.

 

4-7.         نحوة ارسال درخواست استفاده از تسهیلات نظام وظیفۀ تخصصی به چه نحو است؟

پاسخ: دانش آموختگان داخل کشور براي استفاده از تسهیلات نظام وظیفۀ تخصصی دانشگاهی و تسهیلات نظام وظیفۀ فنّاور می باید به پایگاه اطلاعاتیبنیاد ملی نخبگان به نشانی: (http://soraya.bmn.ir/) مراجعه و درخواست خود را بارگذاري کننددانش آموختگان دانشگاه­هاي خارج از کشور نیز براياستفاده از تسهیلات نظام وظیفۀ تخصصی غیر مقیم باید به پایگاه اطلاعاتی متخصصان غیرمقیم به نشانی: (http://international.bmn.ir/ ) مراجعه ودرخواست خود را باگذاري کنند.

 

4-8.         باتوجه به اینکه فرد از زمانی که به خدمت نظام وظیفه مشغول می شود، بیمه آن در شرکت قطع می شود، بنابراین دانشآموختگانی که مشغول به خدمت هستند از زمانی که خدمت آنان آغاز شده نمی توانند سابقۀ بیمه داشته باشند . در این صورت چگونهمی توانند از این تسهیلات بهره مند شوند؟

پاسخ: سابقۀ بیمۀ پرداختی متقاضیانی که در حین گذراندن دورة خدمت نظام وظیفه هستند، تا قبل از تاریخ شروعِ خدمت آنان در نظرگرفته می شود.

 

4-9.         کدام یک از شرکت ها به عنوان شرکت دانش بنیان شناخته می شوند؟

پاسخ: هر یک از شرکت ها و مؤسسه هاي دانش بنیانِ مشمول مزایاي قانون حمایت از شرکت­ها و موسسات دانش­بنیان و تجاری سازی نوآوری و اختراعات که توسط کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت­ها و موسسات دانش بنیان و نظارت بر اجرا مشخص می­شود و فهرست شرکت‌هاي مورد تأييد در صفحة اول سامانة www.daneshbonyan.ir  قرار دارد.

 

4-10.    سهمیۀ شرکت هاي دانش بنیان براي استفاده از تسهیلات نظام وظیفۀ تخصصیِ فنّاور چگونه تعیین می شود؟

پاسخ: هر یک از شرکتهاي مشمول می­تواند در بدو امر یک نفر و به ازاي هر پنج میلیارد ریال فروش سالانه (بر اساس اظهارنامۀ مالیاتی) یا به ازاي هر دهنفر نیروي کارشناسی شاغلِ تمام وقت در شرکت (بر اساس فهرست بیمه)، یک تن دیگر را که داراي شرایط اولیه است معرفی کند.

 

4-11.    حداکثر سهمیۀ هر شرکت براي استفاده از تسهیلات نظام وظیفه چقدر است؟

پاسخ: سهمیۀ هر شرکت در هر سال  براساس سال مالی شرکت) حداکثر ده نفر تعیین شده است.

 

4-12.    چنانچه شرکتی از سهمیۀ خود در آن سال استفاده نکند، آیا سهمیۀ آن قابل انتقال به سال آتی است؟

پاسخ: خیر، سهمیۀ هر شرکت براساس سال مالی شرکت تعیین می شود و صرفاً براي همان سال قابل استفاده است

 

4-13.    مهم‌ترين مصاديق فعاليت‌هاي نخبگاني که فرد می تواند با احراز آنها، امتیاز کسب کند چیست؟

پاسخ: مهم‌ترين مصاديق فعاليت‌هاي نخبگاني به شرح زير است:

الف- موفقيت‌هاي علمي در دانشگاه (آموزشي، پژوهشي، فنّاورانه و ...)

ب- كسب جايزه‌هاي تحصيلي بنياد

ج- برگزيده شدن در جشنواره‌هاي علمي،پژوهشي،‌ فنّاورانة مورد تأیید بنياد

د‍- برگزيده شدن در جشنواره‌هاي معتبر ادبي و هنري يا فعاليت‌هاي‌قرآني مورد تأييد بنياد

ه‍- اشتغال در شركت‌هاي دانش‌بنيان (عضو هيئت مديره، مديرعامل و فعاليت تمام وقت در شركت دانش‌بنيان)

 

4-14.    چه نوع فعالیتی در شرکت دانش بنیان از مصادیق فعالیت هاي نخبگانی محسوب می شود؟

پاسخ: عضویت در هیئت مدیره، عضویت در هیئت مؤسس، مدیریت عامل و فعالیت تخصصی تمام وقت در شرکت دانش بنیان مصادیقی از فعالیت هاينخبگانی مربوط به دانش آموختۀ برتر فنّاور است.

 

4-15.    چنانچه متقاضی یک بار درخواست استفاده از تسهیلات را در سامانه بارگذاري کند و با آن مخالفت شود، آیا امکان ارسالدرخواست مجدد وجود دارد؟

پاسخ: بله، متقاضی می تواند با ارتقاي فعالیت هاي نخبگانی خود حداکثر یک بار دیگر درخواست خود را در سامانه بارگذاري کند.

 

4-16.    آیا موضوع اجراي طرح براي گذراندن خدمت نظام وظیفۀ تخصصی توسط بنیاد تعیین می شود؟

پاسخ: خیر، موضوع و مکان طرحهاي پژوهشی بر اساس تشخیص ستادکلّ نیروهاي مسلح تعیین می شود.

 

4-17.    آیا دانش آموختگان مشمول خدمت نظام وظیفۀ تخصصی نیاز به گذراندن دورة آموزش نظامی دارند؟

پاسخ: بله، این دوره براي آشنایی با اصول دفاع شخصی و به مدت 45 روز در دو مقطع زمانی(تیرماه و دي ماه هر سال) برگزار می شود.

 

4-18.    زمان دورة خدمت نظام وظیفۀ تخصصی چه مدت است؟

پاسخ: حداقل برابر با نیمی از دورة رسمی نظام وظیفۀ سایر مشمولان هم تراز (حدودا یک سال) است.

 

4-19.    آیا مشمولان می توانند در دورة خدمت نظام وظیفۀ تخصصی به تحصیل مشغول شوند؟

پاسخ: خیرمگر اینکه دانشجوي دورة دکتري تخصصی و در حال گذراندن رساله باشند.

 

4-20.    دانش آموختگان کدام مقطع تحصیلی می توانند متقاضی استفاده از تسهیلات خدمت نظام وظیفۀ تخصصی باشند؟

پاسخ: این تسهیلات به دانش آموختگان برترِ دورة کارشناسی و دانش آموختگان برترِ دوره هاي کارشناسی ارشد و دکتري تخصصی اعطا می شود. نکتۀمهم آن است که فرد باید در زمان تقاضا دانش آموخته باشد.

 

4-21.    دانش آموختگان تا چه زمانی فرصت دارند از تسهیلات نظام وظیفۀ تخصصی فنّاور استفاده کنند؟

پاسخ: دانش آموختگان مؤسسه هاي علمی داخل کشور حداکثرظرف سه سال بعد از تاریخ رسمیِ دانش آموختگی و دانش آموختگان مؤسسه هايعلمی خارج از کشور حداکثر ظرف شش سال بعد از تاریخ رسمیِ دانش آموختگی مجازند از این تسهیلات بهره مند شوند.

 

4-22.    آیا مقاله نیز به عنوان فعالیت نخبگانی محسوب می شود؟

پاسخ: بله، مقالات سه سال اخیر دانش آموختگان کارشناسی ارشد (و دانشجویان دکتری) و پنج سال اخیر دانش آموختگان مقطع دکتري به عنوان فعالیتنخبگانی متقاضیان در نظر گرفته می شود و هر یک داراي امتیازي است لیکن صرفاً به استناد داشتن مقاله، کسی نمی تواند از این تسهیل بهره مند شود.

 

4-23.    درصورت وجود ابهام در استفاده از این تسهیلات به چه نحوي می­توان آن را برطرف کرد؟

پاسخ: چنانچه متقاضی پرسشی دربارة استفاده از تسهیلات داشته باشد با مراجه به پایگاه اطلاعات و پرسش اطلاعاتی بنیاد به نشانی: (http://ask.bmn.ir) سوالات خود را بارگذاري کند.

لینک مربوط به سوالات متداول تسهیلات نظام وظیفه در سایت بنیاد ملی نخبگان

 

4-24.    متقاضیان در چه بازه هاي زمانی می توانند درخواست خود را براي بهره مندي از تسهیلات براي بنیاد ارسال کنند؟

پاسخ: متقاضیان میتوانند در هر زمانی که دانش آموخته شوند، مجازند درخواست خود را براي استفاده از تسهیلات نظام وظیفۀ تخصصی در سامانهبارگذاري کنند و بنیاد حداکثر تا 45 روز پس از بارگذاري درخواست، سوابق را بررسی و نتیجه را اعلام می کند.

 

4-25.    چه مواردی به عنوان امتیاز فعالیت های فناورانه اشتغال در شرکت­های دانش بنیان محاسبه می گردد؟

پاسخ: الف- امتیاز «فعالیت تمام وقت در شرکت دانش بنیان» به ازای هر شش ماه فعالیت متقاضی محاسبه می شود

ب- امتیاز « سمت سازمانی در شرکت» بر اساس نوع سمت سازمانی و تاریخ شروع به فعالیت در این سمت توسط دفتر امور شرکت های دانش بنیان تعیین می شود.

ج- امتیاز «مدیر عامل شرکت دانش بنیان » برای متقاضی که دست کم شش ماه مدیر عامل شرکت دانش بنیان بوده و همچنان نیز مدیر عامل باشد، محاسبه می شود.

د- امتیاز « عضو هیئت موسس شرکت دانش بنیان» برای متقاضیانی که در اولین دوره تشکیل شرکت عضو هیئت موسس شرکت دانش بنیان بوده اند، محاسبه می شود.

ه- امتیاز « عضویت در هیئت مدیره شرکت دانش بنیان» برای متقاضیانی که دست کم شش ماه عضو هیئت مدیره شرکت دانش بنیان بوده و همچنان نیز عضو هیئت مدیره باشد محاسبه می شود.

و- امتیاز « فروش مربوط به کالا و خدمات دانش بنیان» که در اظهارنامه مالیاتی شرکت ذکر شده باشد.

 

4-26.    شرکت های دانش بنیان برای استفاده از تسهیلات نظام وظیفه باید فروش در اظهارنامه داشته باشند؟

پاسخ: بله، شرکت­های دانش بنیان برای استفاده از تسهیلات مربوط به نظام وظیفه باید فروش دانش بنیان داشته باشند و در اظهارنامه مالیاتی خود وارد کرده باشند. در غیر اینصورت در خواست آنان رد خواهد شد.

 

4-27.    اگر دانش آموخته متقاضی در شرایط مربوط به دانش آموختگان فناور شرط معدل را کسب نکرده باشد می­تواند از این تسهیلات استفاده نماید؟

پاسخ: شرط معدل مربوط به دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد جزء شرایط آیین نامه است  و تحت هیچ شرایطی قابل اغماض نمی باشد و در صورت عدم کسب این شرایط در خواست وی رد می شود.

 

5-1.         حمایت از ثبت اختراع خارجی کانون پتنت ایران چگونه است؟

پاسخ:کانون پتنت ایران در قالب طرح حمایت از ثبت اختراعات، 90% هزینه های ثبت اختراع را پرداخت می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه آئین نامه حمایت از ثبت اختراع خارجی مراجعه فرمایید.

لینک کانون ثبت پتنت ایران

 

 

5-2.         آیا کانون پتنت ایران از ثبت اختراع در سایر کشورها به غیر از آمریکا نیز حمایت می کند؟

پاسخ:برای اختراعات شرکت‌های دانش‌بنیان، چنانچه بحث صادرات مطرح باشد، درخواست های ثبت در سایر کشورها نیز قابل بررسی است.

 

 

5-3.         امکان ثبت پتنت بدون افشا نیز وجود دارد؟

پاسخ:خیر، یکی از شروط ثبت اختراع افشای کامل جنبه های مختلف اختراع است.

 

 

5-4.         رفع نقص پرونده های ثبت اختراع توسط مخترعین چگونه باید باشد؟

پاسخ: در صورتی که تیم ارزیابی و داوری، در بررسی پرونده ثبت اختراع با ابهام و ضعف در افشای اطلاعات مخترع مواجه شوند، به گونه ای که پاسخ قطعی به درخواست قابل انجام نباشد، از طرف کانون پتنت ایران ایمیلی برای مخترع ارسال می شود که حاوی اطلاعات تکمیلی است و مخترعین باید در یک زمان مشخص به آن پاسخ دهند. لازم به ذکر است فرآیند ارسال ابهامات باعث افزایش زمان بررسی اختراع می شود.

 

 

5-5.         عدم پاسخگویی به سوالات تیم داوری در مهلت مقرر چه نتیجه ای در بر خواهد داشت؟

پاسخ: عدم پاسخگویی در زمان مقرر باعث خارج شدن پرونده از روند بررسی شده و امکان بررسی مجدد همان پرونده وجود ندارد. در صورتی که نواقص و ابهامات به اندازه ای باشد که نیاز به تغییرات کلی در مستندات پرونده مورد نیاز باشد، در آن صورت به مخترع توصیه می شود تا در قالب یک پرونده جدید، نسبت به ارسال اطلاعات اقدام نماید.

 

 

5-6.         آیا چاپ مقاله و پوستر قبل از ثبت اختراع اشکالی ندارد؟

پاسخ: چاپ مقاله جزء موارد افشای پتنت است. به طور کلی توصیه می شود به هیچ وجه تا قبل از اقدام به ثبت یا ثبت موقت، مقاله‌ای در خصوص موضوع اختراع منتشر نشود. در صورت چاپ مقاله، در زمان کمتر یک سال و به شرط تطابق کامل اسامی مخترعین و مولفین مقاله امکان ثبت به صورت مشروط وجود دارد.

 

 

5-7.          ترتیب اسامی مخترعین در اختراع چگونه تعیین می شود؟

پاسخ: ترتیب اسامی بر اساس قرارداد داخلی بین مخترعین تعیین می شود. از نظر اداره ثبت اختراعات آمریکا ترتیب اسامی تفاوتی در حقوق مخترعین ایجاد نمی کند و سهم مخترعین بر اساس قرارداد بین مخترعین اعمال می شود.

 

5-8.         تفاوت مخترع (inventors) و صاحب امتیاز اختراع (Assignee) چیست؟

پاسخ: مخترعین صاحبان معنوی اختراع هستند که می توانند صاحبان مادی اختراع نیز باشد. اما در صورتی که صاحب اختراع اشخاص حقوقی دیگر باشند (به طور مثال موسسه، شرکت و دانشگاه محل کار مخترع)، مخترعین به غیر از حقوق معنوی سهم دیگری در اختراع ندارند و کلیه منافع مادی اختراع متعلق به صاحب امتیاز اختراع (Assignee) است.

 

 

5-9.         آیا امکان واگذاری اختراع به دیگران نیز وجود دارد؟

پاسخ: از آنجایی که پتنت یک سند است، مانند هر سند دیگر قابلیت واگذاری و فروش به اشخاص دیگر را نیز دارد. در حقیقت واگذاری ها در قالب فروش پتنت یا قراردادهای مشارکت انجام می شود.

 

5-10.    دلیل مدت طولانی بررسی یک پرونده و اعلام نتیجه به مخترعین چیست؟

 

پاسخ: بررسی اختراعات، فرآیندی دقیق است که توسط افراد خبره در این زمینه انجام می شود. علاوه بر آن، تعداد پرونده های در نوبت بررسی، زمینه موضوع اختراعات، میزان اطلاعات افشا شده در مستندات ارسالی نیز بر مدت زمان پاسخگویی تاثیر گذار است.

 

 

 

تسهیلات صندوق توسعه ملی

تسهیلات صندوق توسعه ملی با نرخ 10 و 12 درصد برای شرکت‌های دانش‌بنیان

فروش اقساطی محصولات دانش‌بنیان

تسهیلات فروش اقساطی مواد، قطعات و کالاهای مصرفی دانش‌بنیان تا سقف 80 درصد و بازپرداخت یکساله

تسهیلات نظام وظیفه تخصصی

تسهیلات نظام وظیفه تخصصی برای افراد فعال در شرکت‌های دانش‌بنیان

معافیت‌های گمرکی

معافیت عوارض، حقوق گمرکی و سود بازرگانی، تسهیل در انجام امور گمرکی

معافیت مالیاتی

معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان تولیدی و نوپا

تامین اجتماعی

معافیت شرکت‌های دانش‌بنیان از پرداخت ضرایب حق بیمه قراردادها