صفحه اصلی > سوالات متداول > سوالات ثبت نام و ارزیابی > فرآیند ارزیابی شرکت ها 

4.   فرآیند بازدید و ارزیابی شرکت‌های متقاضی

4-1.        فرآیند ارزیابی شرکت‌های متقاضی استفاده از مزایای قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان چیست؟

پاسخ: فرآیند ارزیابی شرکت‌های متقاضی شامل مراحل زیر است:

1.      ابتدا شرکت متقاضی در سامانه ارزیابی شرکت‌ها و موسسات دانش­بنیان (http://www.reg.daneshbonyan.ir)  ثبت نام می نماید.

2.      دبیرخانه کارگروه پس از بررسی اولیه اسناد و مدارک شرکت، آن را به کارگزار جهت ارزیابی ارجاع می­دهد.

3.      کارگزار پس از ارزیابی شرکت متقاضی، اطلاعات خود را در سامانه مربوط به دبیرخانه کارگروه بارگذاری می نماید.

4.      دبیرخانه پس از بررسی فرآیند ارزیابی و صحت اطلاعات و همچنین تطبیق با آیین‌نامه نتیجه را به کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان ارائه می­نماید.

5.      پس از بررسی پرونده شرکت در کارگروه، نتیجه ارزیابی به دبیرخانه اعلام می­گردد.

6.     
و نهایتا نتیجه بررسی دانش‌بنیان بودن شرکت متقاضی، در کارتابل شرکت قسمت «آرشیو درخواست­های ارسالی» منعکس می­گردد.


4-2.        کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌‎بنیان چگونه شکل گرفته و متشکل از چه اعضایی است؟

پاسخ: کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان بر اساس ماده (3) آئین‌نامه اجرایی قانون به ریاست معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور شکل گرفته و متشکل از اعضای زیر است:

الف ـ معاون علمی و فناوری رئیس جمهور (رئیس)

 ب ـ نماینده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

ج ـ نماینده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

د ـ نماینده وزارت صنعت، معدن و تجارت

ه ـ نماینده وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

و- نماینده وزارت جهاد کشاورزی

ز- نماینده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

ح ـ رییس هیات عامل صندوق

ط ـ سه نفر صاحب نظر در حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان به پیشنهاد کارگروه و حکم رئیس کارگروه.

ی ـ یک نفر صاحب نظر به پیشنهاد اتاق بازرگانی صنایع٬ معادن و کشاورزی ایران و حکم رئیس کارگروه.

 

4-3.       شرکتی که چند سال عدم فعالیت داشته است و از زمان ثبت شرکت بیشتر از (3) سال گذشته است و پس از چند سال، فعالیت خود را مجدداً آغاز کرده است آیا می‌تواند به عنوان شرکت نوپا تائید شود؟

پاسخ: خیر، صرفاً شرکت‌هایی که از زمان ثبت آنها کمتر از (3) سال گذشته می‌توانند به عنوان شرکت نوپا تائید شوند و «زمان عدم فعالیت» محاسبه نمی‌شود.

البته شرکت‌های دارای سن بیشتر از (3) سال، می‌توانند با تاسیس یک شرکت جدیدالتاسیس، در فرآیند ارزیابی وارد شوند و به عنوان شرکت نوپا ارزیابی و تائید شوند.

 

4-4.       شرکت‌های دارای سن بیشتراز (3) سال، چگونه می‌توانند در فرآیند ارزیابی وارد شوند؟

پاسخ: شرکت‌های دارای سن بیشتر از (3) سال می‌توانند باداشتن اظهار نامه مالیاتی در فرآیند ارزیابی وارد شوند.

 

4-5.       در صورت ارائه اطلاعات غلط توسط شركت چه مجازات‌هايي براي شركت لحاظ خواهد شد؟

پاسخ: هر زمان كه عدم صحت اطلاعات وارد شده از سوي شركت محرز شود، آن شركت صلاحيت دانش‌بنيان بودن را از دست داده و موظف به بازگردادندن عوايد احتمالي ناشي از حمايت‌هاي مورد نظر قانون (موضوع ماده 11 قانون) خواهد بود و امكان ورود مجدد به فرايند ارزيابي شركتها را نخواهد داشت.

 

4-6.  پس از تایید در ارزیابی اولیه چه زمانی کارگزار برای ارزیابی مراجعه می­کند؟

پاسخ: شرکت باید جهت تماس کارگزار و تعیین زمان ارزیابی منتظر بماند و زمان بازدید از سوی کارگزار ارزیابی با شرکت متقاضی هماهنگ می­شود.

 

4-7.       آیا پس از تأیید، به شرکت گواهی مکتوب دانش‌بنیان شدن ارائه می شود؟

پاسخ: خیر، به شرکت‌ها پس از تأیید هیچ گونه گواهی مکتوب ارائه نمی­شود، بلکه اسامی شرکت‌های تأیید شده در فایل اکسل مربوطه، بر روی صفحه اول سامانه قرار می­گیرد و شرکت‌های تأیید شده می­توانند از این قسمت، استعلام تأییدی خود را مشاهده کنند.

 

4-8.    پیام های ارسالی به شرکت در کدام قسمت کارتابل شرکت قابل مشاهده است؟

پاسخ: پیام­هایی که برای شرکت‌ها ارسال می­گردد درکارتابل شرکت قسمت «آرشیو درخواست­های ارسالی»، قابل مشاهده است.

 

4-9.       مدارک تحصیلی و یا رتبه علمی موسسین و یا اعضای هیات مدیره چه تاثیری در روند ارزیابی شرکت خواهد داشت؟

پاسخ: ملاک ارزیابی شرکت‌ها، شاخص­های موجود در مصوبه کارگروه ارزیابی و تشخیص شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان می­باشد و ممکن است افرادی با مدارک تحصیلی و یا رتبه­ علمی بالا، امکان احراز معیارها را نداشته باشند.

 

4-10.   آیا نوع حقوقی شرکت تاثیری در ارزیابی شرکت خواهد داشت؟

پاسخ: خیر، همه انواع شرکت‌ها و موسسات ثبت شده در اداره کل ثبت شرکت‌ها سازمان ثبت اسناد و املاک بصورت مشابه ارزیابی می­شوند.

 

4-11.             کارگزاران ارزيابي شرکت‌هاي دانش‌بنيان چه نهادها و سازمان‌هایي هستند؟

پاسخ: کارگزاران ارزيابي شرکت‌هاي دانش‌بنيان بر مبناي آئين‌نامه فعاليت و انتخاب کارگزاران تعيين شده و به تصويب کارگروه مي‌رسند و اسامی آنها بر روی سامانه ارزیابی شرکت‌های دانش­بنیان رسما اعلام می­شود.

 

4-12.   چگونه شرکت‌هایی که سابقه فعالیت ارزیابی دارند، می‌توانند به عنوان کارگزار ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان فعال شوند؟

پاسخ: شرکت‌های متقاضی، بر اساس شیوه‌نامه انتخاب شرکت‌های خصوصی ارزیاب، می‌توانند تقاضای خود را به دبیرخانه کارگروه مستقر در معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور تقاضا دهند. البته تعداد شرکت‌های خصوصی ارزیاب، متناسب با نیازمندی‌های دبیرخانه کارگروه تعیین می‌شود.

 

4-13.  در صورتی که شرکت قطعات و زیرسیستم­های کالاها/خدمات خود را نیز به صورت مجزا (یعنی تحت نام تجاری مجزا یا قرارداد فروش مجزا) به فروش می‌رساند، آیا باید این قطعات و زیرسیستم‌ها هم مورد ارزیابی قرار گیرد؟

پاسخ: قطعات و زیرسیستم­ها نیز می­توانند مورد بررسی و تایید قرار بگیرند به شرطی که دانش فنی محصول توسط شرکت کسب شده باشد و سطح فناوری کالاها و خدمات دانش‌بنیان را داشته باشد. علت این جداسازی، استفاده از معافیت‌های مربوط به فروش مجزای این قطعات و زیرسیستم‌ها (البته در صورتی که دانش‌بنیان بودن آنها بعد از ارزیابی مجزا تایید شود) است.

زیرسیستم­ها بخشی از محصول است که علاوه بر دارا بودن شرط سطح فناوری کالا یا خدمت (بند1-1 ماده 1 آیین­نامه)، حداقل 30 درصد از قیمت فروش محصول، ناشی از آن بخش باشد.

 

4-14.  شرکت‌هایی که کالا تولید کرده­اند و کالای خود را در اظهارنامه ذکر نکرده و میزان فروش آن را وارد نکرده­اند می­توانند دانش­بنیان شوند؟

پاسخ: اگر سن شرکت بیش از سه سال باشد، شرکت نمی­تواند دانش‌بنیان شود زیرا شرط 50 درصد فروش را کسب نمی­کند، اگر سن شرکت کمتر از 3 سال باشد. شرکت می­تواند بصورت شرکت دانش­بنیان نوپا تایید شود.

 

4-15.  منظور از نمونه آزمایشگاهی محصول چیست؟

پاسخ: نمونه اولیه­ای از محصول است که در محیط آزمایشگاهی کارکردهای اصلی محصول نهایی را داشته باشد و شرکت تلاش می­کند با انجام آزمایش­ها و طراحی­های بیشتر، اشکالات آن را برطرف کند، اگرچه ممکن است هنوز محصول نهایی ساخته نشده باشد.

 

4-16.  آیا تاییدیه و استاندارد برای محصولات دانش‌بنیان الزامی است؟

پاسخ: دارا بودن تاییدیه و استاندارد برای شرکت‌ها، ذاتا الزامی نیست،با این حال ممکن است کارشناس فنی، بدون مشاهده تاییدیه یا استاندارد محصول، قادر به ارزیابی و تایید محصول نباشد. بعنوان نمونه، کارشناس فنی نتواند یک محصول حوزه دارو را بدون مشاهده تاییدیه‌های آزمایشگاهی، از نظر فنی تایید کند لذا در برخی موارد تاییدیه و استانداردها ضروری است.

 

4-17.  مدت زمان تایید شرکت‌های دانش‌بنیان چند سال می­باشد؟

پاسخ: مدت زمان تایید شرکت‌های دانش­بنیان 2 سال می­باشد و بعد از 2 سال بسته به نوع شرکت از لحاظ سن وارد فرایند ارزیابی مجدد و تمدید خواهد شد.

 

4-18.  چگونه یک شرکت از نوع شرکت «دانش­بنیان نوپا» به شرکت « دانش‌بنیان تولید کننده کالا و خدمات دانش­بنیان» تبدیل می­شود؟

پاسخ: شرکت نوپا پس از اتمام زمان تاییدیه، وارد فرآیند تمدید شده و می­تواند در سامانه تقاضا دهد و پس از ارزیابی مجدد و احراز معیارهای شرکت‌های تولید کننده کالا و خدمات دانش­ بنیان، بصورت شرکت تولید کننده کالا و خدمات دانش­ بنیان تایید شود.

 

4-19.  آیا خدمات طرح پژوهشی یا خدمات آموزشی، می‌تواند بعنوان دانش‌بنیان پذیرفته شود؟

پاسخ: خدمات طرح پژوهشی تنها در صورتی که بعنوان طرح پژوهشی فنی بر روی محصولات فهرست کالاهای دانش‌بنیان انجام شود، می­تواند بعنوان خدمات دانش­بنیان پذیرفته شود. (در واقع بعنوان دانش فنی مورد پذیرش قرار می­گیرد).

خدمات آموزشی نمی‌تواند بعنوان محصول دانش‌بنیان پذیرفته شود مگر اینکه این خدمات آموزشی تخصصی بوده و برای نصب و استفاده از محصول دانش‌بنیان تولید شده توسط شرکت (در واقع بعنوان بخشی از خدمات تعمیر و نگهداری تخصصی محصول تولید شده شرکت) ارایه شود، که در این صورت می­تواند بعنوان خدمات دانش­بنیان پذیرفته شود.

 

4-20.   شرکتی که قبلا تایید شده است، در چه صورتی می­تواند محصول دانش­بنیان جدید خود را معرفی نماید؟

پاسخ: شرکت‌هایی که قبلا تایید شده­اند و بعد از مدتی محصول جدیدی را به محصولات تولیدی خود اضافه نموده­اند، تنها در فرآیند تمدید یا فرآیند ارزیابی معافیت مالیاتی مربوط به آخرین سال اظهارنامه شرکت می­توانند محصول خود را ارائه نموده تا مجددا مورد ارزیابی قرار گرفته و در صورت کسب تمامی معیارهای مربوط به کالا و خدمات دانش‌بنیان مورد تایید، محصول جدید نیز بعنوان کالا و خدمات دانش‌بنیان شرکت پذیرفته شود.

 

4-21.   شرکتی که شرط 50 درصد فروش مربوط به محصولات دانش­بنیان را کسب نکرده باشد چگونه می­تواند دانش­بنیان شود؟

پاسخ: اگر از زمان تاسیس شرکت بیش از 3 سال نگذشته باشد، شرکت باید حائز همه شرایط مربوط به شرکت‌های نوپا باشد تا بتواند بعنوان شرکت دانش‌بنیان نوپا تایید گردد. در صورتی که از زمان تاسیس شرکت بیش از 3 سال گذشته باشد شرکت باید حائز همه شرایط مربوط به شرکت‌های صنعتی دارای فعالیت دانش‌بنیان را کسب نماید تا بعنوان شرکت صنعتی دارای فعالیت دانش‌بنیان مورد تایید قرار گیرد.  

 

4-22.   شرکت‌های نوپای تاییدی از چه حمایت­ها و تسهیلاتی می­توانند استفاده نمایند؟

پاسخ: این شرکت‌ها قادر به استفاده از تمام حمایت­های ­نام برده شده در قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات می­باشند.

 

4-23.  شرکت‌های تایید تولید کننده کالاها و خدمات دانش­بنیان از چه حمایت­ها و تسهیلاتی می­توانند استفاده نمایند؟

پاسخ: این شرکت‌ها قادر به استفاده از تمام حمایت­های نام برده شده در قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات می­باشند.

 

4-24.  حمایت‌ها و تسهیلاتی که شرکت‌های صنعتی دارای فعالیت دانش‌بنیان می­توانند استفاده نمایند چیست؟

پاسخ: این شرکت‌ها به جز معافیت مالیاتی قادر به استفاده از تمام حمایت­های نام برده شده در قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات می­باشند.

 

 

 

حمایت از صادرات

حمایت از صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان

ارائه مجوز استقرار

ارائه مجوز استقرار و جواز تاسیس و بهره‌برداری

تسهیلات نظام وظیفه تخصصی

تسهیلات نظام وظیفه تخصصی برای افراد فعال در شرکت‌های دانش‌بنیان

دوره های آموزشی

تخفيف دوره های آموزشی براي شرکت‌های دانش‌بنیان

معافیت مالیاتی

معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان تولیدی و نوپا

کتابچه آیین نامه‌ها و قوانین

مستندات قانونی و آیین نامه‌های مرتبط با ارزیابی و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان