صفحه اصلی > سوالات متداول > سوالات ثبت نام و ارزیابی > فرآیند ارزیابی شرکت‌ها 

1-   فرآیند ارزیابی شرکت­‌های متقاضی استفاده از مزایای قانون حمایت از شرکت­ها و موسسات دانش بنیان چیست؟

 

 

پاسخ: فرآیند ارزیابی شرکت­های متقاضی شامل مراحل زیر است:

1.        ابتدا شرکت متقاضی در سامانه ارزیابی شرکت­ها و موسسات دانش­بنیان (http://www.reg.daneshbonyan.ir)  ثبت نام می نماید.

2.        دبیرخانه کارگروه پس از بررسی اولیه اسناد و مدارک شرکت، آن را به کارگزار جهت ارزیابی ارجاع می­دهد.

3.        کارگزار پس از ارزیابی شرکت متقاضی، اطلاعات خود را در سامانه مربوط به دبیرخانه کارگروه بارگذاری می نماید.

4.        دبیرخانه پس از بررسی فرآیند ارزیابی و صحت اطلاعات و همچنین تطبیق با آیین نامه نتیجه را به کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت­ها و موسسات دانش بنیان ارائه می­نماید.

5.        پس از بررسی پرونده شرکت در کارگروه، نتیجه ارزیابی به دبیرخانه اعلام می­گردد.

6.        و نهایتا نتیجه بررسی دانش بنیان بودن شرکت متقاضی، در کارتابل شرکت قسمت «آرشیو درخواست­های ارسالی» منعکس می­گردد.


 

و نهایتا نتیجه بررسی دانش بنیان بودن شرکت متقاضی، در کارتابل شرکت قسمت «آرشیو درخواست­های ارسالی» منعکس می­گردد.

2-   کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌‎بنیان چگونه شکل گرفته و متشکل از چه اعضایی است؟

پاسخ: کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش بنیان بر اساس ماده (3) آئین‌نامه اجرایی قانون به ریاست معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور شکل گرفته و متشکل از اعضای زیر است:

الف ـ معاون علمی و فناوری رئیس جمهور (رئیس)

 ب ـ نماینده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

ج ـ نماینده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

د ـ نماینده وزارت صنعت، معدن و تجارت

ه ـ نماینده وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

و- نماینده وزارت جهاد کشاورزی

ز- نماینده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

ح ـ رییس هیات عامل صندوق

ط ـ سه نفر صاحب نظر در حوزه شرکتهای دانش بنیان به پیشنهاد کارگروه و حکم رئیس کارگروه.

ی ـ یک نفر صاحب نظر به پیشنهاد اتاق بازرگانی صنایع٬ معادن و کشاورزی ایران و حکم رئیس کارگروه.

3-   شرکتی که چند سال عدم فعالیت داشته و فاقد درآمد درج شده در اظهارنامه است پس از چند سال، فعالیت خود را مجدداً آغاز کرده است آیا می‌تواند به عنوان شرکت نوپا تائید شود؟

پاسخ: اگر شرکت دارای اظهارنامه مالیاتی سال مالی گذشته خود نیست یا دارای درآمد در اظهارنامه مالیاتی سال مالی گذشته خود نیست:

الف- در صورتی که «كالاها یا خدمات یا فرآیند تولید» مندرج در «فهرست كالاها و خدمات دانش‌بنیان سطح 1» باشد، بصورت شرکت «نوپا نوع 1» تایید می­شود.

ب- در صورتی که «كالاها یا خدمات یا فرآیند تولید» مندرج در «فهرست كالاها و خدمات دانش‌بنیان سطح 2» باشد، بصورت شرکت «نوپا نوع 2» تایید می­شود.

4-   در صورت ارائه اطلاعات غلط توسط شركت چه مجازات‌هايي براي شركت لحاظ خواهد شد؟

پاسخ: هر زمان كه عدم صحت اطلاعات وارد شده از سوي شركت محرز شود، آن شركت صلاحيت دانش‌بنيان بودن را از دست داده و موظف به بازگرداندن عوايد احتمالي ناشي از حمايت‌هاي مورد نظر قانون (موضوع ماده 11 قانون) خواهد بود و امكان ورود مجدد به فرايند ارزيابي شركتها را نخواهد داشت.

5-   پس از تایید در ارزیابی اولیه چه زمانی کارگزار برای ارزیابی مراجعه می­کند؟

پاسخ: شرکت باید جهت تماس کارگزار و تعیین زمان ارزیابی منتظر بماند و زمان بازدید از سوی کارگزار ارزیابی با شرکت متقاضی هماهنگ می­شود.

6-   آیا پس از تأیید، به شرکت گواهی مکتوب دانش بنیان شدن ارائه می شود؟

پاسخ: خیر، به شرکت­ها پس از تأیید هیچ گونه گواهی مکتوب ارائه نمی­شود، بلکه اسامی شرکت­های تأیید شده در فایل اکسل مربوطه، بر روی صفحه اول سامانه قرار می­گیرد و شرکت­های تأیید شده می­توانند از این قسمت، استعلام تأییدی خود را مشاهده کنند.

7-   پیام های ارسالی به شرکت در کدام قسمت کارتابل شرکت قابل مشاهده است؟

پاسخ: پیام­هایی که برای شرکت­ها ارسال می­گردد درکارتابل شرکت قسمت «آرشیو درخواست­‌های ارسالی»، قابل مشاهده است.

 

8-   مدارک تحصیلی و یا رتبه علمی موسسین و یا اعضای هیات مدیره چه تاثیری در روند ارزیابی شرکت خواهد داشت؟

پاسخ: ملاک ارزیابی شرکت­ها، شاخص­های موجود در مصوبه کارگروه ارزیابی و تشخیص شرکتها و موسسات دانش بنیان می­باشد و ممکن است افرادی با مدارک تحصیلی و یا رتبه­ علمی بالا، امکان احراز معیارها را نداشته باشند.

9-   آیا نوع حقوقی شرکت تاثیری در ارزیابی شرکت خواهد داشت؟

پاسخ: خیر، همه انواع شرکت­ها و موسسات ثبت شده در اداره کل ثبت شرکت­ها سازمان ثبت اسناد و املاک بصورت مشابه ارزیابی می­شوند.

10-  کارگزاران ارزيابي شرکت‌هاي دانش‌بنيان چه نهادها و سازمان‌هایي هستند؟

پاسخ: کارگزاران ارزيابي شرکت‌هاي دانش‌بنيان بر مبناي شیوه­نامه انتخاب و فعالیت کارگزاران تعيين شده و به تصويب کارگروه مي‌رسند و اسامی آنها بر روی سامانه ارزیابی شرکت­های دانش­بنیان رسما اعلام می­شود.

11- چگونه شرکت‌هایی که سابقه فعالیت ارزیابی دارند، می‌توانند به عنوان کارگزار ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان فعال شوند؟

پاسخ: شرکت‌های متقاضی، بر اساس شیوه­نامه انتخاب و فعالیت کارگزاران (لینک)، می‌توانند تقاضای خود را از طریق آدرس ایمیلAmoozesh.Daneshbonyan@Gmail.Com به دبیرخانه کارگروه مستقر در معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور ارائه دهند. البته تعداد کارگزاران ارزیابی، متناسب با نیازمندی‌های دبیرخانه کارگروه تعیین می‌شود.

12-    در صورتی که شرکت قطعات و زیرسیستم­های کالاها/خدمات خود را نیز به صورت مجزا (یعنی تحت نام تجاری مجزا یا قرارداد فروش مجزا) به فروش می‌رساند، آیا باید این قطعات و زیرسیستم‌ها هم مورد ارزیابی قرار گیرد؟

پاسخ: قطعات و زیرسیستم­ها نیز می­توانند مورد بررسی و تایید قرار بگیرند به شرطی که دانش فنی محصول توسط شرکت کسب شده باشد و سطح فناوری کالاها و خدمات دانش بنیان را داشته باشد. علت این جداسازی، استفاده از معافیت­های مربوط به فروش مجزای این قطعات و زیرسیستم‌ها (البته در صورتی که دانش‌بنیان بودن آنها بعد از ارزیابی مجزا تایید شود) است.

زیرسیستم­ها بخشی از محصول است که علاوه بر دارا بودن شرط سطح فناوری کالا یا خدمت (بند1-1 ماده 1 آیین­نامه)، حداقل 30 درصد از قیمت فروش محصول، ناشی از آن بخش باشد.

13-   شرکت­هایی که کالا تولید کرده­اند و کالای خود را در اظهارنامه ذکر نکرده و میزان فروش آن را وارد نکرده‌اند می­توانند دانش­‌بنیان شوند؟

پاسخ: در صورتی که شرکت­های متقاضی «كالاها یا خدمات یا فرآیند تولید» مندرج در «فهرست كالاها و خدمات دانش‌بنیان سطح 1» را حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی و مشروط به دارا بودن همه معیارهای ماده (1)، ساخته و ارایه نمایند، می­توانند بعنوان شرکت دانش­بنیان تایید شوند.

14-   منظور از نمونه آزمایشگاهی محصول چیست؟

پاسخ: نمونه اولیه­ای از محصول است که در محیط آزمایشگاهی کارکردهای اصلی محصول نهایی را داشته باشد و شرکت تلاش می­کند با انجام آزمایش­ها و طراحی­های بیشتر، اشکالات آن را برطرف کند، اگرچه ممکن است هنوز محصول نهایی ساخته نشده باشد.

15-   آیا تاییدیه و استاندارد برای محصولات دانش‌بنیان الزامی است؟

پاسخ: دارا بودن تاییدیه و استاندارد برای شرکتها، ذاتا الزامی نیست،با این حال ممکن است کارشناس فنی، بدون مشاهده تاییدیه یا استاندارد محصول، قادر به ارزیابی و تایید محصول نباشد. بعنوان نمونه، کارشناس فنی نتواند یک محصول حوزه دارو را بدون مشاهده تاییدیه‌های آزمایشگاهی، از نظر فنی تایید کند لذا در برخی موارد تاییدیه و استانداردها ضروری است.

16-    مدت زمان تایید شرکت­های دانش بنیان چند سال می­باشد؟

پاسخ: مدت زمان تایید شرکت­های دانش­بنیان 2 سال می­باشد و بعد از 2 سال بسته به نوع شرکت از لحاظ دارا بودن اظهارنامه و درآمد درج شده در اظهارنامه مالیاتی وارد فرایند ارزیابی مجدد و تمدید خواهد شد.

17-   چگونه یک شرکت از نوع شرکت دانش­بنیان نوپا به شرکت دانش­بنیان تولیدی تبدیل می­شود؟

پاسخ: شرکت نوپا پس از اتمام زمان تاییدیه، وارد فرآیند تمدید شده و می­تواند در سامانه تقاضا دهد و پس از ارزیابی مجدد و احراز معیارهای شرکت­های تولیدی نوع 1، بصورت شرکت تولیدی نوع 1 تایید شود.

18-   آیا خدمات طرح پژوهشی یا خدمات آموزشی، می‌تواند بعنوان دانش‌بنیان پذیرفته شود؟

پاسخ: خدمات طرح پژوهشی تنها در صورتی که بعنوان خدمات تجاری سازی مندرج در فهرست کالاها و خدمات دانش بنیان یا طرح پژوهشی فنی بر روی محصولات فهرست کالاهای دانش‌بنیان انجام شود، می­تواند بعنوان خدمات دانش­بنیان پذیرفته شود. (در واقع بعنوان دانش فنی مورد پذیرش قرار می­گیرد).

خدمات آموزشی نمی‌تواند بعنوان محصول دانش‌بنیان پذیرفته شود مگر اینکه این خدمات آموزشی تخصصی بوده و برای نصب و استفاده از محصول دانش‌بنیان تولید شده توسط شرکت (در واقع بعنوان بخشی از خدمات تعمیر و نگهداری تخصصی محصول تولید شده شرکت) ارایه شود، که در این صورت می­تواند بعنوان خدمات دانش­بنیان پذیرفته شود.

19-   شرکتی که قبلا تایید شده است، در چه صورتی می­تواند محصول دانش‌­بنیان جدید خود را معرفی نماید؟

پاسخ: شرکت‌­هایی که قبلا تایید شده‌­اند و بعد از مدتی محصول جدیدی را به محصولات تولیدی خود اضافه نموده­اند، تنها در فرآیند تمدید می­توانند محصول خود را ارائه نموده تا مجددا مورد ارزیابی قرار گرفته و در صورت کسب تمامی معیارهای مربوط به کالا و خدمات دانش­بنیان مورد تایید، محصول جدید نیز بعنوان کالا و خدمات دانش­بنیان شرکت پذیرفته شود.

همچنین اگر شرکت دانش­‌بنیان بعد از طی شدن فرآیند ارزیابی محصول جدیدی را به محصولات تولیدی خود اضافه نماید و برای این محصول درخواست وام به صندوق نوآوری و شکوفایی ارسال نماید، ارزیابی محصول جدید توسط صندوق نوآوری و شکوفایی انجام خواهد شد.

20-   شرکتی که شرط 50 درصد فروش مربوط به محصولات دانش‌­بنیان را کسب نکرده باشد چگونه می­‌تواند دانش­‌بنیان شود؟

پاسخ: در صورتی که شرکت­های متقاضی «كالاها یا خدمات یا فرآیند تولید» مندرج در «فهرست كالاها و خدمات دانش‌بنیان سطح 1» را حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی و مشروط به دارا بودن همه معیارهای ماده (1)، ساخته و ارایه نمایند، می­توانند بعنوان شرکت دانش­بنیان تایید شوند.

21-   شرکت­های «نوپا نوع1» و «تولیدی نوع 1» از چه حمایت­ها و تسهیلاتی می­توانند استفاده نمایند؟

پاسخ: این شرکت­ها قادر به استفاده از تمام حمایت­های ­نام برده شده در قانون حمایت از شرکت­ها و موسسات می­باشند.

22-   حمایتها و تسهیلاتی که شرکت­های دانش­‌بنیان «نوپا نوع2» و «تولیدی نوع 2» می­توانند استفاده نمایند چیست؟

پاسخ: این شرکت­ها به جز معافیت مالیاتی قادر به استفاده از تمام حمایت‌های نام برده شده در قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات می‌باشند.

تسهیلات صندوق توسعه ملی

تسهیلات صندوق توسعه ملی با نرخ 10 و 12 درصد برای شرکت‌های دانش‌بنیان

فروش اقساطی محصولات دانش‌بنیان

تسهیلات فروش اقساطی مواد، قطعات و کالاهای مصرفی دانش‌بنیان تا سقف 80 درصد و بازپرداخت یکساله

تسهیلات نظام وظیفه تخصصی

تسهیلات نظام وظیفه تخصصی برای افراد فعال در شرکت‌های دانش‌بنیان

معافیت‌های گمرکی

معافیت عوارض، حقوق گمرکی و سود بازرگانی، تسهیل در انجام امور گمرکی

معافیت مالیاتی

معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان تولیدی و نوپا

تامین اجتماعی

معافیت شرکت‌های دانش‌بنیان از پرداخت ضرایب حق بیمه قراردادها