1. شرکت‌ها از چه طریقی می‌توانند درخواست اعتراض خود را منعکس نمایند؟

پاسخ: شرکت ها می‌­توانند با مراجعه به کارتابل دانش ­بنیانی خود در سامانه reg.daneshbonyan.ir، بخش اعتراض به نتیجه ارزیابی، درخواست خود را در قالب فرم اعتراض(لینک) ارسال نمایند.

درخواست­‌های ارسالی از سوی شرکت­ها در قالب غیر از فرم اعتراض و بدون توضیحات مبسوط و جامع بر مبنای معیارهای تفصیلی ارزیابی(لینک) و نمونه‌هایی از ارزیابی و سطح بندی کالا و خدمات دانش بنیان(لینک) ترتیب اثر داده نخواهد شد.

 

2. شرکت‌­ها چگونه می‌­توانند از علت تایید نشدن خود در فرآیند ارزیابی مطلع شوند؟

پاسخ: بلافاصله پس از نهایی‌شدن پرونده شرکت در دبیرخانه کارگروه، در صورت عدم تایید شرکت، توضیحات علت عدم تایید در کارتابل شرکت قرار داده می‌­شود. نحوه دسترسی به علت عدم تایید در کارتابل شرکت به آدرس reg.daneshbonyan.ir در عکس زیر نمایش داده شده است. هم‌چنین شرکت­‌ها می‌­توانند از طریق شماره 02183534 از علت عدم تایید خود مطلع شوند.

 

3. شرکت­‌هایی که به علت نداشتن نمونه آزمایشگاهی عدم تایید شده ­اند، چه اقدامی می­‌توانند انجام دهند؟

پاسخ: در صورتیکه محصول شرکت در حد نمونه آزمایشگاهی آماده ارائه گردیده است، باید شرکت فرم اعتراض تکمیل و از طریق سامانه reg.daneshbonyan.ir ارسال نماید تا درخواست شرکت در دبیرخانه بررسی گردد.

 

4. شرکت­‌هایی که به دلیل نداشتن تاییدیه رد شده‌­اند (به عنوان مثال تاییدیه نانومقیاس، عدم عضویت  قطعی در شبکه راهبردی و ...)، باید چه اقدامی انجام دهند؟

پاسخ: شرکت باید نامه درخواست یا فرم اعتراض خود را به همراه تاییدیه‌­ها، از طریق سامانه reg.daneshbonyan.ir (بخش اعتراض) بارگذاری نماید تا در دبیرخانه بررسی گردد. نیازی به ارسال فرم اعتراض در قالب نامه به دبیرخانه کارگروه ارزیابی شرکت های دانش بنیان نیست و صرفا درخواست اعتراض باید در سامانه ذکز شده ارسال گردد. همچنین الزاما باید تاییدیه­ها به صورت ضمیمه جهت بررسی در دبیرخانه ارسال شده باشد.

 

5. شرکت­‌ها جهت اعتراض به علت عدم تایید مربوطه به طراحی مبتنی بر تحقیق یا توسعه و شرط سطح فناوری، چه اقداماتی می­‌توانند انجام دهند؟

پاسخ: شرکت­‌ها باید ابتدا علت عدم تایید را در کارتابل خود مشاهده کنند.

  • در صورتی که علت عدم تایید شرکت در ارزیابی حضوری­ نداشتن شرط طراحی مبتنی بر تحقیق و توسعه و یا عدم احراز شرط سطح فناوری باشد، باید یکسال از اعلام نتایج شرکت بگذرد. ارسال مستندات فنی تکمیلی در صورتی که شرط طراحی مبتنی بر تحقیق و توسعه رد شده باشد، الزامی می­باشد.
  • در صورتی که علت عدم تایید شرکت در ارزیابی غیر حضوری­ نداشتن شرط طراحی مبتنی بر تحقیق و توسعه و یا عدم احراز شرط سطح فناوری باشد، باید یکسال از اعلام نتیجه شرکت بگذرد، مگر در صورت دارا بودن محصول جدید که در این حالت باید حداقل شش ماه از زمان اعلام نتیجه شرکت گذشته باشد. ارسال مستندات فنی تکمیلی در صورتی که شرط طراحی مبتنی بر تحقیق و توسعه رد شده باشد، الزامی می­باشد.

 

پیام مربوط به نداشتن شرط طراحی مبتنی بر تحقیق و توسعه و شرط سطح فناوری به صورت زیر است:

الف- در صورت نداشتن شرط طراحی مبتنی بر تحقیق و توسعه:

" نداشتن طراحی قابل توجه بخش پیچیده محصول یا فرآیند تولید یا تجهیزات تولید"

ب- در صورت نداشتن شرط سطح فناوری:

"عدم انطباق کامل کالاها یا خدمات با «فهرست کالاها و خدمات دانش بنیان» و دارا بودن سطح فناوری بالا"

 

 6. در صورتی که شرکت­‌ها بدلیل عدم همکاری، عدم تایید گردند، چه اقداماتی باید انجام دهند تا دوباره وارد فرایند ارزیابی شوند؟

پاسخ: شرکت­‌هایی که بدلیل عدم همکاری «عدم تایید» شده‌اند، می‌­توانند با مرکز مشاوره دانش ­بنیان (02183534) تماس گرفته تا باردیگر وارد فرایند ارزیابی شوند.

 

 7. در صورتی که شرکت­‌ها بدلیل نداشتن شرط فروش حداقل 25  درصد، به صورت تولیدی نوع 2 تایید شده‌­اند، چگونه می­‌توانند درخواست تجدید نظر ارسال نمایند؟

پاسخ: در صورتیکه بنا به اظهارنامه سال جدید، شرکت بتواند شرط فروش 25% را اخذ نماید (نسبت فروش محصولات تایید با معافیت به فروش کل شرکت 25 درصد باشد)، می‌تواند درخواست اعتراض خود را از طریق سامانه reg.daneshbonyan.ir ارسال نماید.

 

8. بعد از گذشت بازه­ی زمانی یکساله مربوط به علت عدم تایید شرکت بدلیل نداشتن شرط طراحی مبتنی بر تحقیق و توسعه یا توسعه و شرط سطح فناوری شرکت­‌ها چه اقداماتی باید انجام دهند تا مجددا وارد فرایند ارزیابی شوند؟

پاسخ: پس از گذشت بازه زمانی اعلام شده شرکت­‌ها می‌­بایست درخواست اعتراض را از طریق کارتابل خود در سامانه reg.daneshbonyan.ir و بخش اعتراض به نتیجه ارزیابی، در قالب فرم اعتراض ارسال نمایند.

 

 9. آیا شرکت­‌هایی که در ارزیابی تایید شده ­اند ولی بعضی از کالاهای آنها رد شده است یا متقاضی ارزیابی محصول یا محصولات جدید هستند، می‌­توانند درخواست بررسی مجدد ارسال نمایند؟

پاسخ: این شرکت‌ها در صورتی که متقاضی دریافت یکی از حمایت‌های جاری مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان(مانند معافیت مالیاتی، معافیت بیمه ای و ...) برای محصول عدم تایید یا جدید خود باشند، لازم است درخواست حمایت مورد نظر را در کارتابل شرکت در سامانه reg.daneshbonyan.ir ارسال نماید. تنها در صورت احراز دریافت حمایت جاری، پس از اخذ استعلام از حوزه های فنی تخصصی، امکان ورود به فرآیند ارزیابی مجدد برای محصول مورد نظر وجود دارد.

 

10. مدت زمان رسیدگی به پرونده اعتراض هر شرکت پس از ارسال فرم اعتراض در سامانه چقدر است؟

پاسخ: از زمانی که هر شرکت درخواست خود را در سامانه اعتراض ثبت می‌­نماید، حداکثر 45 روز کاری طول می‌­کشد تا پرونده اعتراض آن شرکت بطور کامل بررسی شده و نحوه ارجاع مجدد یا عدم ارجاع شرکت برای ارزیابی مجدد مشخص شود.

خدمات توانمندسازی و تجاری سازی

مشاوره، توسعه بازار، تحقیقات بازار، مجوز و گواهینامه ها

صندوق نوآوری و شکوفایی

تسهیلات مالی، ضمانتنامه، سرمایه گذاری و توانمندسازی

تسهیلات نظام وظیفه تخصصی

تسهیلات نظام وظیفه تخصصی برای افراد فعال در شرکت‌های دانش‌بنیان

معافیت‌های گمرکی

معافیت عوارض، حقوق گمرکی و سود بازرگانی، تسهیل در انجام امور گمرکی

معافیت مالیاتی

معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان تولیدی و نوپا

بیمه تامین اجتماعی

معافیت شرکت‌های دانش‌بنیان از پرداخت ضرایب حق بیمه قراردادها