در نشست «بررسی چالش های حوزه شرکت های تجهیزات پزشکی» مطرح شد:

تخفیف 70 درصدی در هزینه ی تهیه تکنیکال فایل برای شرکت‌های دانش‌بنیان

مدیر‌کل امور تجهیزات و ملزومات پزشکی گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حمایتی را در نظر گرفته که به‌موجب آن بخش عمده‌ای از هزینه‌ها را پوشش می‌دهد. لذا تا 70 درصد هزینه ی تهیه تکنیکال فایل برای شرکت‌های دانش‌بنیان توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پرداخت می‌گردد.

به گزارش مرکز شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نشست «بررسی چالش‌های حوزه شرکت های تجهیزات پزشکی» در تاریخ سه‌شنبه 26 آذرماه در سالن شیخ بهایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد. 

در این نشست مهندس صفوی مدیر‌کل امور تجهیزات و ملزومات پزشکی، مهندس شاهمرادی، مشاور اداره کل تجهیزات پزشکی، مهندس مختاری، رئیس اداره نظارت بر تولید و کنترل کیفی به ارائه توضیحاتی در رابطه با اقدامات صورت گرفته در راستای تسریع و تسهیل اخذ استانداردهای کنترل کیفی و پروانه تولید، پرداختند.

در ابتدای این نشست نیز، دکتر منجم زاده معاون مرکز شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان به بیان خلاصه‌ای از خدمات و نحوه دسترسی به این خدمات از سوی شرکت‌های دانش‌بنیان پرداخت؛ مواردی نظیر تسهیلات مالی، ضمانت‌نامه‌های بانکی، خدمات توانمندسازی، معافیت‌های مالیاتی و معافیت‌های گمرکی، سرفصل‌هایی بود که منجم زاده بدان اشاره نمود.

در ادامه نشست مهندس صفوی در تشریح اقدامات صورت گرفته توسط اداره کل تجهیزات پزشکی گفت: انتظار بدیهی از اداره کل تجهیزات پزشکی این هست که اگر برای محصولی پروانه تولید صادر شد و اجازه ورود آن به بازار داده شد؛ باید این محصول حائز کیفیت باشد و مشکلی از جهت کیفی برای بیمار و پزشک ایجاد نکند.

مدیر‌کل امور تجهیزات و ملزومات پزشکی ادامه داد: از سوی دیگر بزرگ‌ترین مشکلی که ممکن است برای یک تولیدکننده پیش بیاید این است که این تولیدکننده پس از زحمات فراوان کالایی را تولید می‌کند، اما وقتی به مرحله رگولاتوری می‌رسد، با صورت مسئله جدیدی تحت عنوان مطابقت با استانداردها و ضوابط برمی‌خورد. در همین راستا اداره کل تجهیزات پزشکی در راستای وظیفه قانونی خود، تصمیم بر آن گرفت تا شرکت‌هایی را در کنار تولیدکنندگان قرار دهد تا از مراحل ابتدایی طراحی و توسعه محصول و هم‌زمان با فرایند تولید، مدارک لازم برای اخذ مجوزها و پروانه تولید با سرعت بیشتری برای شرکت‌ها صادر شود.
وی همچنین افزود: اگر چه فرایندهایی از این دست هزینه‌هایی را به شرکت تحمیل می‌کند، اما در همین راستا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حمایتی را در نظر گرفته که به‌موجب آن بخش عمده‌ای از هزینه‌ها را پوشش می‌دهد. لذا تا 70 درصد هزینه ی تهیه تکنیکال فایل برای شرکت های دانش بنیان توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پرداخت می گردد.

مهندس شاهمرادی نیز در ارتباط با تسهیل گری فرآیند  دریافت مجوز ها گفت: بسیاری از شرکت‌ها بعد از تولید نهایی محصول خود، به هنگام اخذ مجوزها به مشکلاتی برمی‌خورند، چراکه با ادبیات مربوطه این فرایند آشنایی کافی ندارند بنابراین معرفی این مشاورین و حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این راستا در نظر گرفته شده است.

خانم مهندس مختاری در زمینه پاسخگویی به مسائل و مشکلات شرکت های تولید کننده تجهیزات پزشکی از به کارگیری سامانه پاسخگویی الکترونیکی خبر داد و گفت: این سامانه آماده پاسخگویی مشکلات این شرکت ها توسط کارشناسان مرتبط می باشد که شرکت ها می توانند از طریق سایت اداره کل تجهیزات پزشکی به این سامانه دسترسی پیدا کنند.

در ادامه نیز دکتر پورفرد مشاور حوزه تجهیزات پزشکی مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان با اشاره به موافقت نامه معاونت عملی و فناوری ریاست جمهوری و اداره کل تجهیزات پزشکی بیان کرد: بر اساس این موافقت نامه مشکلات شرکت های دانش بنیان در این حوزه در کارگروهی ویژه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

در پایان این نشست، نمایندگان شرکت‌های حوزه تجهیزات پزشکی با طرح سؤالات خود، پاسخ سؤالات را از مسئولین مربوطه اداره کل تجهیزات پزشکی دریافت کردند.

ثبت درخواست

 

کلمات کلیدی

تصاویر

خدمات توانمندسازی و تجاری سازی

مشاوره، توسعه بازار، تحقیقات بازار، مجوز و گواهینامه ها

صندوق نوآوری و شکوفایی

تسهیلات مالی، ضمانتنامه، سرمایه گذاری و توانمندسازی

تسهیلات نظام وظیفه تخصصی

تسهیلات نظام وظیفه تخصصی برای افراد فعال در شرکت‌های دانش‌بنیان

معافیت‌های گمرکی

معافیت عوارض، حقوق گمرکی و سود بازرگانی، تسهیل در انجام امور گمرکی

معافیت مالیاتی

معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان تولیدی و نوپا

بیمه تامین اجتماعی

معافیت شرکت‌های دانش‌بنیان از پرداخت ضرایب حق بیمه قراردادها