به کارگیری توانمندی شرکت های فناور داخلی در تامین مواد اولیه پروژه های واکسن کرونا

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام رحمت الله علیه به عنوان دو مجموعه پیشرو در شکل دهی به اکوسیستم توسعه فناوری در کشور، اقدام به سرمایه گذاری و حمایت از طرح های مواد اولیه واکسن کرونا با استفاده از ظرفیت داخلی نموده اند.

در دهه گذشته، جمهوری اسلامی ایران توانسته است با حمایت از سرمایه گذاری در بخش خصوصی، مجموعه های توانمندی را در حوزه تولیدات بیوتکنولوژی ایجاد نماید. یکی از ثمرات این دانش و تخصص انباشته، ورود سریع و موفق ایران به تولید واکسن های کرونا، به محض شکل گیری پاندمی در جهان بوده است. در حال حاضر چند طرح توسعه واکسن کرونا در کشور در حال پیگیری است و به نظر می رسد، علیرغم تمامی فشارها، تحریم ها و مشکلات اقتصادی، عزم ایران برای ورود واکسن های کرونای ملی به بازار دارویی کشور در نیمه دوم سال 1400 جدی است.

در حال حاضر به دلیل شدت نیاز به این واکسن ها، مواد اولیه مورد نیاز در فرآیندهای تولید نیز کاملا در دنیا کمیاب شده است؛ به نحوی که برخی از ساده ترین مواد اولیه مورد نیاز نیز صف های خرید بعضا 6 ماهه را پیش روی خود می بینند. مشکلات ناشی از تحریم های ناجوانمردانه، انتقال پول و مسائل لجستیکی مربوط به واردات مواد به کشور را نیز می بایست به این شرایط اضافه نمود. در همین راستا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام رحمت الله علیه به عنوان دو مجموعه پیشرو در شکل دهی به اکوسیستم توسعه فناوری در کشور، اقدام به سرمایه گذاری و حمایت از طرح های مواد اولیه واکسن کرونا با استفاده از ظرفیت داخلی نموده اند. شرکت های توانمند در زمینه تولید محیط های کشت، مواد معدنی با گرید دارویی مورد نیاز در فرآیندهای تولید واکسن، ژل های تخلیص و ادجوانت های فرمولاسیون و همچنین مواد پلی استایرنی مورد نیاز در کشت های سلولی می توانند در این فراخوان شرکت نموده و ضمن تلاش برای تامین نیاز کشور به مواد اولیه، از حمایت های لازم برخوردار گردند.

فناوران تا آخر فروردین ماه 1400 فرصت دارند تا پروپوزال خود را به آدرس الکترونیکی bioproducts@biodc.isti.ir ارسال نمایند.

کلمات کلیدی

خدمات توانمندسازی و تجاری سازی

مشاوره، توسعه بازار، تحقیقات بازار، مجوز و گواهینامه ها

صندوق نوآوری و شکوفایی

تسهیلات مالی، ضمانتنامه، سرمایه گذاری و توانمندسازی

تسهیلات نظام وظیفه تخصصی

تسهیلات نظام وظیفه تخصصی برای افراد فعال در شرکت‌های دانش‌بنیان

معافیت‌های گمرکی

معافیت عوارض، حقوق گمرکی و سود بازرگانی، تسهیل در انجام امور گمرکی

معافیت مالیاتی

معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان تولیدی و نوپا

بیمه تامین اجتماعی

معافیت شرکت‌های دانش‌بنیان از پرداخت ضرایب حق بیمه قراردادها